כמעט יומיים מאז הפיגוע הקשה בגבול מצרים שבו נהרגו שלושה לוחמי צה"ל, כלי תקשורת ערביים מפרסמים היום (שני) את זהותו של המחבל איש הביטחון המצרי. על פי הדיווחים, מדובר במוחמד סלאח איבראהים, בן 22 ששירת באזור סיני ובמקור מאזור עין שמס. קרוביו ציינו כי "הוא אמור היה לסיים בקרוב את שירותו בצבא מצרים".

לפי הדיווח במצרים, המחבל בן ה-22 הוא הבן האמצעי במשפחה של שלושה אחים והתגורר עם משפחתו ועם דודו - אביו נהרג בעבר בתאונת דרכים. צוין כי הוא ואחיו הגדול מחמוד מפרנסים את המשפחה, שמתמודדת עם קשיים כלכליים, כך על פי קרוביו. כלי תקשורת במצרים טען כי איבראהים החל את שירותו בצבא ביוני 2022, שם שירת כשוטר בגבול עם ישראל. עוד דווח כי הוא נעדר במשך 18 יום מהיחידה שבה שירת. 

חברו סיפר לכלי תקשורת מקומי כי בפעם האחרונה שנפגשו הבחין כי איבראהים נסער מאחר שאחד מחבריו נהרג בגבול, ועל כן הוא סבור כי ייתכן שבפעולה שלו יש משום ניסיון נקמה. לדבריו, הוא אמר כי "אם מצרי ימות בגבול, לאיש יהיה אכפת ממנו כמו לישראלים".

בנוסף, דווח מפי חבר קרוב של סלאח כי הוא סבל גם מבעיות גופניות - ובעקבותיהן ניסה לקבל פטור רפואי משירותו הצבאי, לאחר שעבר תאונת דרכים באחת מחופשותיו. במהלך מבצע שומר החומות, במאי 2021, העלה פוסט לפייסבוק שבו הביע תמיכה בעזה וכתב: "אללה לצד פלסטין", תחת ההאשטאג (תג הקבצה) "עזה נתונה במתקפה".

גופתו של המחבל הוחזרה למצרים על ידי ישראל, כחלק מהטיפול המשותף של שתי המדינות באירוע. זאת, בשל הרצון הישראלי לשמור על האמון המצרי, למרות התוצאות הטרגיות של הפיגוע וכן שאין שום סיבה ביטחונית לישראל להחזיק אצלה את הגופה.

הסיקור בתקשורת המצרית: "אירוע יחידני"

נראה כי התקשורת בארץ הנילוס ממשיכה בסיקור הפיגוע לפי הנרטיב הגורס כי מדובר ב"אירוע יחידני". מסקירת ההצגה התקשורתית של המקרה עולה כי העיתונות המצרית מנסה לטאטא את הלכלוך מתחת לשטיח כדי לחפות על המבוכה, מסירה אחריות ומציגה "עובדות" שרחוקות מהמציאות.

כך למשל, העיתון המצרי א-שורוק סיקר אתמול את הפיגוע כבר בשער, אך גם הוא, בדומה לאחרים - התייחס אליו כאל אירוע חולף וניסה להציג תמונה שוויונית, כשאיש הביטחון המצרי שנהרג הוא לכאורה "קורבן" בדומה לחיילים הישראלים שנפלו באירוע המבצעי. "שלושה חיילים ישראלים מתו ושניים נוספים נפצעו, בנוסף למותו של איש ביטחון מצרי במהלך חילופי אש", כתבו.

סמלת ליה בן נון ז"ל, סמ"ר אוהד דהן ז"ל, סמ"ר אורי  (צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה)
סמלת ליה בן נון ז"ל, סמל-ראשון אוהד דהן ז"ל, סמ"ר אורי יצחק אילוז ז"ל | צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה

אומנם ארגוני הטרור ובהם חמאס לא יצאו בהצהרות שמברכות על הפיגוע, כנראה בגלל חשש שזה יגביר את המבוכה בקרב המצרים - אך ברשתות החברתיות יש מי שמביע שמחה. הבוקר פרסמו קריקטורות שמציגות את הפיגוע הקשה "כאירוע הרואי" - לאחר שהוא גבה את חייהם של שלושה חיילים, וברשת התפרסמו התבטאויות שמשבחות את המחבל ואף כינו אותו "גיבור".

קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע
קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע

שעות אחרי האירוע הציגו בצבא מצרים גרסה תמוהה לאוזניים ישראליות, שלפיה איש הביטחון המתאם ניהל מרדף אחר מבריחי סמים באזור שממנו נהרגו החיילים. "אחד מאנשי הביטחון האמונים על אבטחת הגבול רדף אחר מבריחי סמים, חצה את הגבול ופתח באש - מה שהוביל למותם של שלושה חיילים ישראלים ולפציעתם של שניים נוספים", אמר דובר הצבא המצרי. "אנו נוקטים צעדים משפטיים בנוגע לאירוע. שולחים תנחומים למשפחות ההרוגים ומאחלים החלמה מהירה לפצועים".

קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע
קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע

בפיגוע שאירע ביום שבת בבוקר נהרגו סמלת ליה בן נון ז"ל, סמל-ראשון אוהד דהן ז"ל וסמ"ר אורי יצחק אילוז ז"ל. בן נון ואילוז ז"ל אותרו בעמדות השמירה בגבול בידי כוח שהוקפץ למקום, לאחר שלא ענו בקשר כשהם ללא רוח חיים - כך לפי דובר צה"ל. שעות לאחר התקרית בו נהרגו הלוחם והלוחמת ובמהלך הסריקות של כוחות צה"ל, נהרג הלוחם השלישי במספר, דהן, בחילופי אש עם המחבל בשטח ישראל.