יום לאחר מותם של שלושת החיילים בגבול מצרים, היום (ראשון) צה"ל עדיין מתמודד עם השאלות הקשות שמלוות את האירוע החריג. חדירת המחבל לשטח ישראל וזמן התגובה שלקח לכוחות להגיב מצביעות על התנהלות צה"ל בגזרה. היום המערכת הביטחונית תצטרך להמשיך להפיק לקחים, בעת ששלושה חיילים יובאו למנוחות.

בשנים האחרונות חל שיפור עצום במערכת היחסים בין ישראל למצרים, הצבאות פועלים יחד נגד ההברחות בגבול. בתוך שלושה חודשים סיכלו יחדיו יותר מ-300 הברחות סמים בגבול הזה, הרבה פעמים תחת אש, גם לכיוון המצרים וגם לכיוון חיילי צה"ל. בסך הכל הגדודים המעורבים שפועלים בגזרות הללו עושים עבודה טובה.

עדיין, באירוע חריג שכזה, ישנן שלוש נקודות מרכזיות אשר להן צריך לשים לב: האופן שבו המחבל חדר את הגדר, האופן שבו הוא לא זוהה ולא אותר במשך זמן ממושך - והעובדה שהחיילים נפגעו ואף אחד לא ידע על כך במשך שעות. הנקודות הללו מצביעות על חולשה בכוח שמנהל את הזירה. בגבול שארוך יותר מ-200 ק"מ, פרוסים חיישנים ומכ"מים, מה שמשנה קצת את אופן החיילות של הלוחמים שפועלים שם. יש דברים שמפצים על המחסור באזור, ובנקודה הזו הצבא כשל.

המחבל נכנס לבד לשטח הישראלי, דרך מעבר לוגיסטי בגדר הגבול, אבל לא ברור אם היו לו סייענים נוספים בשטח המצרי. לשוטר מצרי יש היכרות עם המעברים האלו, וההערכה היא שזה מה שאפשר לו לחמוק במהירות לשטח ישראל מבלי שיבחינו בו. בישראל ישתתפו בחקירת האירוע, יחד עם הצבא המצרי, כדי להבין אם מישהו גייס את המחבל, והאם ישנם מחבלים פוטנציאליים נוספים.

לפני ההיתקלות השנייה במחבל, שבמהלכה נהרג הלוחם אוהד דהן, רחפן זיהה דמות חשודה בשטח במרחק של כ-1.5 ק"מ מהגבול - אך לא פתחו באש, משום שלא היו בטוחים שמדובר במחבל. הכוח הקרקעי בפיקוד המח"ט ומפקד האוגדה התקדמו לעברו רגלית על מנת להבטיח את זיהויו, והשוטר המצרי התקיל אותם מטווח קצר. מדובר בהחלטה פיקודית של המפקדים בשטח, שהיא לגיטימית מבצעית גם אם תוצאותיה קשות.

תא"ל דניאל הגרי, דובר צה"ל, הכחיש את הידיעה: "אין אירוע כזה. הדבר היחיד שהיה באוויר בשלב הזה זה רחפן של הכוח שאיפשר את הגילוי, הזיהוי ותנועת הכוחות בשטח", מסר בהצהרה.

סמלת ליה בן נון ז"ל, סמ"ר אוהד דהן ז"ל, סמ"ר אורי  (צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה)
החיילים שנהרגו, סמל ליה בן נון ז"ל, סמל-ראשון אוהד שמעון דהן ז"ל וסמל-ראשון אורי יצחק אילוז ז"ל | צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה

היום תתקיים הלוויתם של שלושת החיילים במוקדים שונים ברחבי הארץ. הלוויתה של סמל ליה בן נון ז"ל תערך בשעה 16:30 בבית העלמין הצבאי בעיר ראשון-לציון, הלוויתו של סמל-ראשון אורי יצחק אילוז ז"ל תערך בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בעיר צפת והלוויתו של סמל-ראשון אוהד שמעון דהן ז"ל תערך בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בעיר אופקים.

בשעות הבוקר של יום שבת אותרו בן נון ואילוז ז"ל בעמדות שמירה על ידי כוח שהוקפץ אחרי שלא ענו בקשר כשהם ללא רוח חיים. שעות לאחר התקרית בו נהרגו ובמהלך הסריקות של כוחות צה"ל, דהן ז"ל נהרג כאמור בחילופי אש בהיתקלות עם המחבל. גשש בדואי שלקח חלק בסריקות נפצע קל ופונה לקבל טיפול רפואי בבית החולים סורוקה, הוא שוחרר לאחר כמה שעות.