יומיים לאחר סיום המבצע בעזה: גורם מדיני בכיר אומר היום (שני) כי באיראן מאוכזבים מהביצוע של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, הזרוע שלהם ברצועה, על שלא הביאו הישגים במבצע "מגן וחץ". בריאיון שנתן ראש הממשלה נתניהו ל"המהדורה המרכזית" בנושא, הוא טען: "כל מי שמתכנן לפגוע בנו, לרצוח את אזרחנו ולפגוע בערינו הוא יעד לגיטימי לפגיעה".

לדברי הגורם המדיני הבכיר, האיראנים ינסו כעת להוציא לפועל פיגועים נגד ישראלים השוהים בחו"ל כנקמה על המבצע. עוד מסר הגורם כי להערכתו, לא יהיו שיבושים של מצעד הדגלים על ידי ארגוני הטרור, וכי הוא צפוי לעבור בשקט וללא אירועים חריגים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום לאשקלון על מנת להפגין נוכחות לאחר המבצע בעזה, והעניק ריאיון לחדשות 12 בו הוא מדבר בין היתר על חיזוק ההרתעה, המהלכים מול חמאס ועסקת חילופי השבויים.

בית שנהרס בתקיפה של ישראל ברצועת עזה (צילום: Rizek Abdeljawad/Xinhua via Getty Images)
בית שנהרס ברצועת עזה במהלך מבצע "מגן וחץ", בעקבות תקיפה של ישראל | צילום: Rizek Abdeljawad/Xinhua via Getty Images

ראש הממשלה, אתה חושב שההתרעה חזרה עכשיו לאחר המבצע?

אני חושב שהיא מאוד התחזקה, אבל זה לא רק לג'יהאד: לא רק שאתה מחסל את ההנהגה. אתה יכול לעשות את זה בתוך רגיעה וגם בתוך קרב. ואז הם יודעים, בפעם הבאה יכול להיות שיספגו. ייקח עוד פעם עד שהדבר הזה ישקע, אבל אין לי ספק ששינינו את משוואת ההרתעה.

אתה חושב שמנהיגים וראשי ארגונים במזה"ת מסתכלים ומתנהגים אחרת עכשיו?

אני חושב שהם קלטו שישראל העלתה הילוך. כך הייתי מגדיר את זה. העלתה הילוך משמעותי במשוואת ההרתעה ובסיכולים אישיים. כל מי שמתכנן לפגוע בנו, לרצוח את אזרחנו ולפגוע בערינו – אנחנו רואים אותו כיעד לגיטימי לפגיעה בכל עת.

אסד, נסראללה וסינוואר לא יכולים לישון בשקט עכשיו?

אני חושב שהם מתעוררים בלילה במחשבות נוגות. צריך לבחון את זה לאורך זמן.

רה"מ נתניהו בשיחה על מבצע "מגן וחץ" (צילום: N12)
רה"מ נתניהו בשיחה על מבצע "מגן וחץ" | צילום: N12

האם אתה יכול לפתוח עכשיו במהלך אחרת מול חמאס, אם הג'יהאד מורתע? אולי לבנות מנגנון אחר ברצועה?

החמאס כמו התנועות האסלאמיות הקיצוניות האחרות חרטו על דגלן את השמדת ישראל. אז קשה מאוד להגיע איתן להסכמי פריחה ושגשוג כשכל הזמן הם חושבים איך להעלים אותנו מכאן. אנחנו לא חושבים על להעלים אותם משם. לכן מראש אתה מוגבל, אך כשההרתעה חזקה ייתכנו מרחבי תמרון מסוימים.

אולי אפשר להתחיל שיח על החזרת השבויים והנעדרים?

אנחנו לא מתחילים אותו, אנחנו מקיימים אותו כל הזמן. אני חושב שיש פוטנציאל להתקדמות, אבל אני לא יכול להבטיח תוצאה.