בשבועות האחרונים נרשמת עלייה נוספת במתיחות במחנה הפליטים ג'נין, שנחשב לבירת טרור. בין הסמטאות הצפופות, כוחות הביטחון נתקלים ביותר ויותר אש בכל לילה. באזורי מסתור ובחסות החשכה מנסים החמושים לשכלל את הפעלת המטענים ולהציבם בנקודות מפתח, בהם יעברו הכוחות במהלך פעילותם. כך נראה המאמץ של ארגוני הטרור ליצור חזית פעילה בגזרה המתחממת

המעצר הממוקד הפך לפעולת חילוץ

לפנות בוקר (שני) נכנס כוח משולב של לוחמי סיירת צנחנים ולוחמי מג"ב למעצר שני מבוקשים במחנה הפליטים ג'נין. לאור יום, וברכבים ממוגנים מירי ורסיסים פשטו הכוחות על האזור בניסיון לאתר את השניים ונתקלו באש כבדה. מטעני חבלה שהוצבו במחנה הצפוף, בצירים בהן צפו החמושים כי יעברו הכוחות, פגעו באחד הרכבים – נקודת המפנה בפעילות.

מטען מופעל על ג'יפ צה"לי בג'נין
מטענים רבים הושלכו לעבר הכוחות, ג'נין

המעצר הממוקד הפך תוך זמן קצר גם לפעולת חילוץ. אחרי הפגיעה שספג הרכב הממוגן, בין בתים ובתוך אוכלוסייה רבה - במערכת הביטחון נדרשו לשקול את הצעדים הבאים. בעוד שחילופי האש בין הכוחות לחמושים נמשכים ומתברר כי האירוע כולל פצועים רבים והרוגים, מחליטים להפעיל סיוע אווירי. 

מסוק צבאי בשמי יהודה ושומרון

לראשונה אחרי כמעט שני עשורים מוזנקים מסוקי קרב לאזור על מנת לבצע ירי הרתעתי. חיל האוויר פועל מעל שטח פתוח ליד החמושים ובעוד שחילופי האש מתגברים, מתקבלת ההחלטה לפתוח בירי. המסוקים יורים ותוך זמן קצר האש של המחבלים על הכוחות נפסקת, והמסוקים נוצרים גם הם את הירי.

מסוק קרב יורה מעל ג'נין
מסוקי קרב יורים בשמי בג'נין, היום

כוחות הביטחון ממשיכים את החילוץ מתוך המחנה. בעוד שחילופי האש לא פוסקים, הצליחו הכוחות לעשות את התנועה לכיוון היציאה מהמחנה ולהוציא את הרכב שנפגע. בג'יהאד האיסלאמי קיבלו אחריות על פיצוץ המטענים שפגעו ברכבים הצה"ליים: "העימות בג'נין מוכיח את שורשי ההתנגדות שפגעה בחוזקה באויב ולימדה אותו לקח חדש. כל ערי הגדה מתכוננות לעימות".

על פי משרד הבריאות הפלסטיני, שלושה פלסטינים נהרגו מירי צה"ל, בהם נער בן 15, יותר מ-30 נוספים נפצעו. בדיווחים נוספים צויין כי המחבלים שחוסלו בג'נין הם ח'אלד עצאעצה, בן 21, אחמד צקר, בן 15, וקסאם אבו סריה, בן 29. 

כוחות צה"ל רבים בג'נין
כוחות רבים בג'נין, הבוקר