בצל המשך הירי ליישובי העוטף, ישראל קיבלה "הצעה משופרת" ממצרים להפסקת אש. בזמן שבישראל בוחנים את ההצעה, איילת גולדין קאופמן, אחותו של סגן הדר גולדין, שגופתו נמצאת בידיו של חמאס מאז מבצע "צוק איתן", מחתה הערב (שישי) בריאיון ל"אולפן שישי" על כך שהמגעים להפסקת אש לא כוללים שום סעיף הנוגע להחזרת גופותיהם של גולדין ואורון שאול והשבויים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

"קודם כל, לא מדובר על גופות", אמרה איילת, "גופות זה מחבלים. מדובר בקצינים ובחיילים מצטיינים, בחיילי צה"ל ובאזרחי מדינת ישראל שמופקרים במשך תשע שנים כמעט. תשע שנים מאז שראש הממשלה הסתכל להורים שלי ולי בעיניים והבטיח שאת הדר הוא מחזיר - הדר שיצא להילחם, שנחטף בהפסקת אש. הוא הבטיח שחיילים שיוצאים לקרב ונותנים את עצמם למדינה, חוזרים חיים, פצועים או מתים. את הסולידריות, את הצו הישראלי הבסיסי, ראש הממשלה מפקיר כבר תשע שנים. היו כבר שמונה סבבים, מזוודות של כסף שניתנו בידי החמאס, מאכילים את המפלצת בהטבות והכל, וזה לא קורה".

איילת גולדין, אחותו של הדר
איילת גולדין, אחותו של הדר

"המשפחה שלי נקרעת והבטן שלנו נקרעת מבפנים", המשיכה אחותו של גולדין. "ראש הממשלה מעדיף מחבלים על פני חיילים ואזרחים ישראלים, ובדרך הזו הוא מאבד את החברה הישראלית. תמונת הניצחון היחידה שיכולה להיות היא שהחיילים והאזרחים יהיו בבית. זה הדבר הנכון וזה הדבר שצריך לעשות, ככה מדינת ישראל תראה שהיא לא נכנעת לטרור". איילת עוד שיתפה: "אני בן אדם פשוט. חיילת, קצינה, כל המשפחה שלי קצינים, אנחנו מאמינים במדינה הזו וכך אנחנו מחנכים את הילדים שלנו. השבר הזה שבו מעדיפים מחבלים על פני חיילים ואזרחים לא יכול להימשך. אם ראש הממשלה רוצה להיות ראש ממשלה של אזרחי המדינה המשרתים, אם עוד נותרו כאלה, הוא חייב שזו תהיה תמונת הניצחון".

ישראל מנהלת משא ומתן ואף ישנה התקדמות בנושא החזרת השבויים הישראלים שבידי החמאס, כך פורסם בתחילת השבוע ב"מהדורה המרכזית". כתבנו ניר דבורי חשף ציטוטים של נתניהו מתוך ישיבת הממשלה, בהם אמר שישראל מתקרבת להשגת הסכם להחזרת השבויים, אך הלחץ הישראלי שמגיע מכיוון משפחות השבויים - "רק מזיק" למאמצים.

גולדין פנתה לנתניהו: "מטרות זה לא רק נ"צ, זה קודם כל ערך. עוד סבב, פחות סבב - אף אחד לא קונה את זה יותר. מה שהחברה הישראלית צריכה זו תמונת ניצחון של ערך הסולידריות הישראלית שאנחנו מייצגים. ראש הממשלה, לוחם בסיירת מטכ"ל, מעלה בדעתו שסיירת מטכ"ל תפקיר חיילים מאחור תשע שנים? ראש הממשלה שהוא אח שכול, שאחיו יוני חזר מהקרב? אין דבר כזה, זה הבסיס של מדינת ישראל".

הדר גולדין, אברה מנגיסטו, אורון שאול, הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
הישאם א-סייד, אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו | צילום: חדשות

"אנחנו נתפסים כחזקים אבל אנחנו אנשים פשוטים שמגייסים את הילדים שלנו. אני חייבת לומר, זה לא הסיפור של הדר. הוא יחזור מת. הסיפור של משפחת גולדין נגמר, אני עומדת כאן בשם הילדים שאנחנו מגייסים. אני דורשת מראש הממשלה להסתכל בעיני החיילים שהוא שולח לקרב ולראות בפניהם את הדר גולדין. זה החוזה של מדינת ישראל והם צריכים לחזור. אנחנו נהיה כאן בעוד סבב ועוד סבב כי האמת תקרה. הדר, אורון והאזרחים הישראלים יחזרו כי זו הדרך היחידה שאנחנו יכולים להבדיל בינינו לבין טרוריסטים".

בסקר "אולפן שישי" שערך מנו גבע ממכון מדגם בשיתוף ipanel, נשאל הציבור הישראלי אם הוא תומך בעסקת שבויים או מתנגד לה, במסגרתה ישראל תשחרר אסירים ביטחוניים - 40% היו בעד, בעוד 34% התנגדו. על כך השיבה גולדין: "תפסיקו לדבר במונחי עסקת שבויים. כל מי שמסיט את השיח לעסקה ולמחירים, הוא פושע או שהוא לא מגייס את הילדים שלו. יותר מ-700 מחבלים הוחזרו, מזוודות כסף עוברות. זו ההזדמנות לשנות את ההיסטוריה ולהחזיר אותם בהסכם וכמטרה, משימה ותמונת ניצחון של המלחמה".