הפיגוע בגבול מצרים: סמלת ליה בן נון וסמל-ראשון אורי יצחק אילוז ז"ל נהרגו אתמול (שבת) בבוקר מירי של שוטר מצרי. שעות לאחר הפיגוע נהרג סמל-ראשון אוהד דהן ז"ל במהלך חילופי האש עם המחבל.

סמלת ליה בן נון ז"ל, תושבת ראשון לציון בת 19, שירתה כלוחמת חי"ר גבולות בגדוד ברדלס, גדוד מעורב שבו משרתים גברים ונשים. הלוחמת הועלתה בדרגתה מדרגת רב-טוראי לדרגת סמלת לאחר מותה. 6 ימים לפני מותה העלתה בן נון סרטון לטיקטוק בשם "המסע שלי כלוחמת", ובו סיכמה את שירותה הצבאי. היא תובא למנוחות היום בשעה 16:30 בבית העלמין הצבאי בעיר ראשון-לציון.

יחד עם בן נון נהרג אורי יצחק אילוז ז"ל, תושב צפת בן 19.5, ששירת עמה כלוחם בגדוד ברדלס. קרוב משפחתו של אילוז סיפר: "ביום ראשון אורי היה בבית והשתתף באזכרה של סבא שלו, שעל שמו הוא קרוי - יצחק". הוא יובא למנוחות היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בעיר צפת.

אורי יצחק אילוז ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
אורי יצחק אילוז ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

סמ"ר אוהד דהן ז"ל, תושב אופקים בן 20, שירת כלוחם חי"ר גבולות בגדוד קרקל. דהן נפל בעת חילופי אש עם המחבל שהרג שעות לפני כן את סמלת בן נון וסמ"ר אילוז, שהיה עימה בעמדה. הלוחם הועלה בדרגתו מדרגת סמל לדרגת סמל-ראשון לאחר מותו. הוא יובא למנוחות היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בעיר אופקים.

סמל-ראשון אוהד דהן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סמל-ראשון אוהד דהן ז"ל | צילום: דובר צה"ל

שאול דהן, דודו של אוהד, סיפר: "אוהד היה לוחם בנשמה ולא ויתר לעצמו. חייל מצטיין וערכי. היה אומר שאם לא יתגייס לקרבי – לא יתגייס בכלל. לפי תיאורים שהגיעו אלינו הוא הנפגע האחרון ולא התפלאנו, ידעתי שזה הוא. צריך לתמוך במשפחות. בערב חג השבועות צחקנו וישבנו כל המשפחה. חייל מצרי נבזה רצח חיילים".

"הוא חונך לאהבת הארץ ולדאוג למדינה. תלמיד מצטיין, תמיד עזר לכולם. הוא יישאר צעיר לנצח. צריך להישאר מאוחדים בעם ישראל. אנחנו מחכים לתחקיר ואז נדע הכל. אנחנו בטוחים שהוא עשה הכול והסתער", אמרה נועם בת דודו של אוהד.

נוגה עדי, המחנכת של ליה, ספדה לה: "ילדה מדהימה, מתוקה. יפה. תמיד עם חברות וחברים. תמיד צוחקת ומצחיקה את כולם. הדבק שחיבר את החברות והחברים. היא אמרה שתלך לקרבי ותצליח והיא הוכיחה את זה. היא סיפרה כמה טוב לה והולך לה טוב. ידעתי שהיא על גבול מצרים והייתה לי הרגשה לא טובה. היא רצתה כל כך והשיגה את זה והייתה מאושרת".

מקורב למשפחתו של אורי ספד לו: "עלם חמודות. עוד כשהיית ילד, היית אישיות מלאת כבוד. כבוד של נשיקה ביד של סבא ז"ל, כבוד של ילד שבא לעשות שבתות אצל סבא שלו לאחר שהסבתא נפטרה. תראו לי ילד שיוותר על כל מה שהעולם החומרי שלנו מציע ויעביר שבת שלמה יחד עם אביו כדי לסעוד את הסבא. אין לי מילים לנחם. רק תפילה שה' ייתן כוחות. נשרף הלב".

סמל ליה בן נון ז"ל (צילום: מתוך עמוד הטיקטוק של סמלת ליה בן נון ז"ל)
סמלת ליה בן נון ז"ל | צילום: מתוך עמוד הטיקטוק של סמלת ליה בן נון ז"ל

לפי דובר צה"ל, בשעות הבוקר אותרו שני החיילים, בן נון ואילוז, בעמדות שמירה על ידי כוח שהוקפץ אחרי שלא ענו בקשר כשהם ללא רוח חיים. שעות לאחר התקרית בו נהרגו הלוחם והלוחמת ובמהלך הסריקות של כוחות צה"ל, נהרג הלוחם השלישי במספר, דהן, בחילופי אש עם החמוש בשטח ישראל. המפקדים והלוחמים שהיו איתו חתרו למגע, ירו והרגו את המחבל. גשש בדואי שהיה לו חלק בסריקות נפצע קל ופונה לקבל טיפול רפואי בבית החולים סורוקה, הוא שוחרר לאחר כמה שעות.  

סמל ליה בן נון ז"ל (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
סמלת ליה בן נון ז"ל | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים
סמל-ראשון אוהד דהן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
סמל-ראשון אוהד דהן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

שר הביטחון יואב גלנט התייחס לאירוע הקשה: "כואב את נפילת שלושת הלוחמים בתקרית בגבול מצרים. חיילי צה"ל ביצעו את משימותיהם במסירות אך האירוע הסתיים עם תוצאות קשות. לבי עם המשפחות בשעתן הקשה ביותר. ‏קיימתי הערכת מצב עם הרמטכ״ל - צה״ל יתחקר את האירוע כנדרש. בוטח בלוחמי ובמפקדי צה״ל הממשיכים בביצוע משימותיהם בנחישות ובהתמדה".

השאלות הקשות

אמנם, באירוע הטרגי בגבול מצרים הלוחמים חתרו למגע כנדרש למול החמושים, אך גורמים שמעורים בעניין העלו תהיות בקשר לתפקוד צה"ל:

  1. איך המחבל הצליח לחצות את הגבול, כאשר אף גורם צבאי לא מבחין בו - גם לא התצפיות?
  2. כיצד המחבל מתקרב ומצליח להפתיע את הלוחמים, שעושים משמרות ארוכות של 12 שעות?
  3. האם הכוח שנפגע מהירי התריע שהם מזהים תנועה חשודה בגזרה, ומדוע ההתרעה לא זכתה להתייחסות הולמת? 
  4. למה לקח לצה"ל למעלה משעה להבין שיש אירוע עם נפגעים?
  5. איך המחבל הפתיע שוב, שעות לאחר התקרית, את כוחות צה"ל ופגע בחייל נוסף? מדוע הכוח היה חשוף ולא מוגן?
חילופי אש בגבול מצרים (צילום: Google maps)
אזור חילופי האש בגבול מצרים | צילום: Google maps

הגרסה המצרית לתקרית: השוטר ביצע את הירי בזמן שרדף אחרי מבריחי סמים

לפי הצבא המצרי, החייל מצרי נהרג במהלך חילופי אש עם הצבא הישראלי, בזמן שאבטח את קו הגבול - תוך שהוא רודף אחרי גורמי הברחת סמים. "אנו נוקטים בכל הליכה הבדיקה, האבטחה בשטח והצעדים המשפטיים", מסר הדובר המצרי.

הרצי הלוי (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי באזור הגבול | צילום: דובר צה"ל

גורם מדיני בכיר: "מדובר באירוע חמור אבל אסור להשליך ממנו על מערכת היחסים עם מצרים ואין סיבה שישפיע על התיאום ההדוק עם מצרים שנמשך כל העת. הגורמים המצרים יצרו מיד קשר והעבירו מסר שהם לקוחים את האירוע ברצינות ויסייעו ככל שניתן בשטח ובחקירה. הערכה הרווחת כעת היא שהחייל המצרי פעל לבד ועל דעת עצמו".