פיגוע דריסה בתל אביב: מחבל פצע 9 בני אדם כשפגע בהם במכוון עם רכבו היום (שלישי) בעת שעמדו על המדרכה ברחוב פנחס רוזן בצפון העיר. אזרחים שהיו במקום הם אלה שחתרו למגע ונטרלו את המפגע - המפכ"ל שהגיע לזירה הודה להם. ראש הממשלה קיבל עדכונים על הפיגוע.

 

תשעת הפצועים פונו לבתי החולים איכילוב, מאיר ובילינסון, ובהם אישה בהיריון שנפצעה במצב קשה מאוד וכעת מנסים לייצב את מצבה בבית החולים. האישה, בשנות העשרים לחייה, איבדה את העובר שברחמה. 4 פצועים נוספים מטופלים במצב קשה - שניים מהם באיכילוב ושניים בבילינסון, שני בני אדם נפצעו באורח קל-בינוני, אחד נפצע קל ואחד נפגע חרדה.

המחבל, עבד אל-והאב ח'לאילה בן ה-20 תושב העיירה סמוע בדרום הר חברון, נכנס לישראל ללא היתר שהייה ואין לו רקע ביטחוני קודם. הוא נסע בטנדר ברחוב פנחס רוזן המרכזי והאיץ לעבר קבוצה של הולכי רגל ופגע בהם בעוצמה. אזרח חמוש ואיש כוחות הביטחון ממהרים למקום וירו במחבל והרגו אותו.

המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בת"א, עבד אל-והאב ח'לא
המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בת"א, עבד אל-והאב ח'לאילה

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב עמי אשד, אמר שאחרי הדריסה ניסה המחבל גם לדקור עוברי אורח. "אין לנו ספק שמדובר בפיגוע, כוחות רבים של המשטרה זורמים לכאן כדי לתת ביטחון אישי לאזרחים", אמר אשד.

המפכ"ל קובי שבתאי בזירת הפיגוע בת"א (צילום: N12)
המפכ"ל קובי שבתאי בזירת הפיגוע בת"א | צילום: N12

"המחבל הגיע במהירות ופגע בתחנת אוטובוס ובאנשים שהיו בה", אמר המפכ"ל רנ"צ יעקב שבתאי. "אזרח שהיה במקום נטרל אותו בירי והצליח למנוע את המשך מסע הרצח של אותו מחבל. המחבל הוא תושב השטחים ובוצעו מעצרים שקשורים אליו. הנסיבות לגבי הרקע והמניע נבדקות. אנחנו יודעים שהיו אנשים שקשורים אליו במקום".

פיגוע דריסה בת"א (צילום: סעיף 27 א')
זירת הדריסה בתל אביב | צילום: סעיף 27 א'

רנ"צ שבתאי פנה לציבור וביקש לגלות ערנות: "הערכנו שכתוצאה מהפעילות באיו"ש הפוטנציאל לפיגוע יעלה ותגברנו את הכוחות". בהמשך הגיע לזירה גם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, והוא התקבל בקריאות: "לך הביתה, תתבייש לך". בזמן שסידר את הפריים ממנו ביקש לתת הצהרה לתקשורת הגיב לאזרח שקרא לעברו "יש פה אנשי שמאל שצועקים קצת".

בהמשך, בכירים במטה הארצי ובמחוז ת"א ערכו תחקיר לאזרח שנטרל את המחבל, והמליצו לשר ולמפכ"ל להעניק לו צל"ש. בהמשך לכך, המשרד לביטחון לאומי והמשטרה הודיעו כי השר בן גביר ומפכ"ל המשטרה שבתאי "יבחנו את הדרך לציין לשבח את האזרח שנטרל את המחבל בזירה".

על רקע הדברים, השר בן גביר שוחח עם האזרח ואמר לו: "אתה גיבור, הצלחת חיים של אנשים. אני רוצה לחזק אותך, הצלת חיים של אנשים, אתה גיבור. אחד הדברים הכי חשובים זה שאזרח נושא נשק ומגן על אנשים. מעריך אותך, ומעריך כל אזרח שמצליח חיים של אנשים. אני הולך לתת לך גיבוי ציבורי, שלא תהיה כאן אי-הבנה, אני הולך להגיד את זה לכולם, שאף אחד לא התבלבל בנושא. מחזקים אותך".

ריאיון עם קובי יקותיאל, האדם שנטרל את המחבל היום ב
קובי יקותיאל, נטרל את המחבל

בריאיון ל"מהדורה המרכזית" אמר קובי יקותיאל, האזרח שנטרל את המחבל: "הבנתי ישר שזה פיגוע, הוצאתי את האקדח, הוא רץ באטרף לכיווני".

לשאלות עיתונאים ששאלו אם הקריאה לאזרחים לשאת נשק היא חלק מהבטחת הבחירות שלו, השיב בן גביר שהם הגיעו עם מנטרות מהשמאל. 

פיגוע דריסה בת"א (צילום: מד"א)
פיגוע דריסה בת"א | צילום: מד"א

במרכז הרפואי מאיר עדכנו שפצועה בשנות ה-70 לחייה מטופלת במיון האורתופדי ומצבה קל. באיכילוב עדכנו שלחדר הטראומה הגיעו 5 פצועים: 3 במצב בינוני עד קשה, 1 במצב קל עד בינוני ונפגעת חרדה אחת - כולם סובלים מפגיעות האופייניות לדריסה. בבית החולים בילינסון מטופלים שני פצועים במצב קשה ואחד שמוגדר במצב קל: פצוע קשה בן 30 הסובל מדקירה בבטן נותח, ונמצא כעת ביחידת ההתאוששות. פצוע כבן 76 עם דקירה בחזה, נמצא במחלקה לטיפול נמרץ. פצוע כבן 66 מוגדר במצב קל ומטופל על ידי צוות המחלקה לרפואה דחופה.

חובש רפואת חירום במד"א אלון שונים סיפר: "הגענו למקום בכוחות גדולים של ניידות טיפול נמרץ ואמבולנסים של מד"א. ראינו שמדובר בזירה קשה מאוד, ובסמוך לתחנת אוטובוס שכבו 5 פצועים, אישה כבת 46 שכבה על המדרכה כשהיא בהכרה וסובלת מחבלה רב מערכתית, 4 פצועים נוספים בשנות ה-30 נפצעו באורח בינוני וקל ופונו בניידות טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים".

פיגוע דריסה בת"א (צילום: N12)
הרכב שבאמצעותו דרס המחבל | צילום: N12

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר עם תחילת האירוע: "קיבלנו במוקד מד"א על שתי זירות. האירוע התקבל ממש בדקות האחרונות, האמבולנסים נמצאים במקום". בהמשך עדכן כי הפצוע הקשה ביותר נדקר ככל הנראה על ידי המחבל בסכין בפלג הגוף העליון.

פיגוע דריסה בת"א (צילום: פלאש 90)
זירת פיגוע דריסה בת"א | צילום: פלאש 90
פיגוע דריסה בת"א (צילום: N12)
פיגוע דריסה בת"א | צילום: N12

חיים רובינשטיין, עד ראייה לתקרית, סיפר: "הייתי בפגישה. שמענו יריות והסתכלנו מהחלון וראינו מישהו יורה במישהו. מסתבר שחמישים מטר משם היה אירוע דריסה - ראיתי אנשים על הרצפה, שלושה אנשים, יכול להיות שלא ראיתי את כולם. הירי שראיתי היה במחבל, כנראה אזרח".