הותר לפרסום: 7 לוחמים נפצעו קל עד בינוני במבצע מעצרים בג'נין היום (שני). במקביל נמשכים חילופי הירי באזור, בשעה שכוחות הביטחון פועלים לחילוץ כמה רכבים צבאיים שנפגעו ממטענים במהלך הפעילות. בצה"ל העריכו שמאמצי הפינוי יימשכו שעות ובינתיים הפלסטינים מדווחים על 5 הרוגים ומעל ל-30 פצועים בתקרית.

מוקדם יותר ובמסגרת פעולות החילוץ הוזנק למקום סיוע של חיל האוויר, שירה סמוך לאזור שבו התרחשו חילופי הירי. זוהי הפעם הראשונה שבה במערכת הביטחון מחליטים לבצע ירי מהאוויר ביהודה ושומרון מאז 2002, בצל המתיחות העולה במחנה הפליטים, שנחשב לבירת טרור. 

הרמטכ"ל קיים הערכת מצב משותפת עם אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס. "האירוע עוד לא נגמר, זה יכול לקחת עוד 5-4 שעות. צריך להיות ערים לכל הזירות בגזרה הפלסטינית", אמר דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי. "כרגע יש עוד 5 עד 7 רכבים מושבתים במרחב ומתבצע תהליך פינוי". 

שר הביטחון גלנט התייחס לפעילות ושיגר מסר לארגוני הטרור: "נמשיך לנקוט גישה התקפית ויוזמת. נכה את גורמי הטרור בכל מקום בו ימצאו". שר האוצר בצלאל סמוטריץ' קרא לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בעקבות האירועים. "הגיע הזמן להחליף את פעילות הפינצטה במבצע רחב למיגור קיני הטרור בצפון השומרון", צייץ בחשבון הטוויטר שלו.

מארב של מספר מטענים כנגד כוחתינו בג'נין
מארב בפעילות כוחות צה"ל
מסוק משחרר נורי חום מעל ג'נין
המסוק מעל ג'נין

המעצר הממוקד שהפך לחילוץ

  1. התקבל מודיעין מדויק למעצרם של שני מבוקשים, פעיל חמאס ופעיל ג'יהאד איסלאמי
  2. כוחות של ימ"ס, סיירת צנחנים ומג"ב פשטו על מחנה הפליטים ג'נין ועצרו את השניים
  3. הכוחות סיימו את הפעילות ונתקלו בכמה מטענים עוצמתיים שהופעלו בציר היציאה
  4. המטען פגע בגחון של אחד הרכבים הממוגנים, 7 לוחמי צה"ל נפצעו קל עד בינוני
  5. הפצועים פונו למוצב ג'למה הסמוך ומשם הובאו במסוק לבתי החולים
  6. במקביל, חילופי האש באזור שבו נתקע הרכב גברו ורכבים צבאיים נוספים נפגעו
  7. חיל האוויר הזניק מסוק וכלי טיס שביצעו ירי סמוך לשטח פתוח ליד מוקד חילופי הירי
  8. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי קיבלה אחריות לפיצוץ המטען: "כל ערי הגדה מתכוננות לעימות"
  9. נמשכים המאמצים לחילוץ כלי הרכב הממוגנים, המבצע מאובטח מהאוויר ומהשטח

הג'יהאד: מתכוננים לעימות

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי לקחה אחריות על השלכת המטענים. "העימות בג'נין מוכיח את שורשי ההתנגדות שפגעה בחוזקה באויב ולימדה אותו לקח חדש. כל ערי הגדה מתכוננות לעימות". דובר חמאס, חאזם קאסם, הגיב גם הוא: "היכולת של ההתנגדות להפתיע את האויב עם יותר טקטיקות וכלים מעידה על כך שהיא מתרחבת - ההתנגדות בגדה איתנה. ישראל תיכשל בקרב הזה ובכל קרב שהיא מנהלת נגד עמנו".

משרד החוץ המצרי גינה את הפעילות הישראלית בג'נין: "אנחנו מזהירים מפני הסכנות של המשך ההסלמה נגד הפלסטינים. זה מוביל להידרדרות המצב שמאיים לצאת משליטה, ומערער את המאמצים להפחתת המתיחות בשטחים". גם משרד החוץ הפלסטיני התייחס לאירועים: "התוקפנות הישראלית בג'נין היא הסלמה מסוכנת בזירת הסכסוך".