ישראל מנהלת משא ומתן ואף ישנה התקדמות בנושא החזרת השבויים הישראלים שבידי החמאס – כך פורסם אמש (ראשון) ב"מהדורה המרכזית". כתבנו ניר דבורי חשף ציטוטים של נתניהו מתוך ישיבת הממשלה, בהם אמר שישראל מתקרבת להשגת הסכם להחזרת השבויים, אך הלחץ הישראלי שמגיע מכיוון משפחות השבויים - "רק מזיק" למאמצים. שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין ז"ל, שגופתו מוחזקת בידי החמאס, הגיב לדברים בשיחה עם N12.

"השאלה היא אם מביאים את החיילים משדה הקרב או לא מביאים את החיילים משדה הקרב", אמר גולדין. "כבר 8 שנים שכולם אומרים לנו שלא מחזירים את החיילים כי יקרה ככה ויקרה ככה. בכל פעם שיש הזדמנות להביא את החיילים משדה הקרב, לא בעזרת שחרור מחבלים - ממשלות ישראל עושות הפוך. זה קשה לשמוע אבל זה ככה".

גולדין תקף בחריפות את מדיניות הממשלה בעניין החזרת המחבלים וסיפר על הפרת ההבטחות שניתנו. "הממשלה בראשות נתניהו החליטה בשנת 2017 שלא מחזירים גופות של מחבלים שמזוהים עם חמאס ושלחמאס יש בהם עניין, כדי להביא את הדר ואורון. מאז, ממשלת ישראל כל הזמן מחזירה", הוא אמר. "גם הפעם היו הצהרות גדולות שלא יחזירו, בסוף מחזירים. זה אומר שארגוני הטרור דואגים למחבלים שלהם יותר ממה שממשלת ישראל דואגת לחיילים שלה".

החיילים החטופים (צילום: חדשות)
הדר גולדין ואורון שאול, שחטופים בידי החמאס | צילום: חדשות

עוד בישיבת הממשלה בה נחשף המשא ומתן להסכם החזרת השבויים, שר הביטחון גלנט התבטא בנושא גם הוא, ואמר שמשפחות השבויים חושבות שנעשות מניפולציות ושהממשלה לא משתמשת בכלים שברשותה להשבת הבנים, כשבפועל הדבר לא כך. "זו התוצאה, אני אומר את זה בקול רם. המפקדים של המחבלים דואגים להביא את המחבלים שלהם חזרה, חיים או מתים. ממשלת ישראל לא - עובדה", המשיך גולדין. "כל מה שהממשלה צריכה לעשות זה להגיד: 'עד שלא מביאים את הדר ואורון החללים, החמאס או ארגוני הטרור לא מקבלים שום דבר, בוודאי לא גופות'. הגופות האלה מוחזרות כי מישהו שם דורש אותן, ממשלת ישראל לא דורשת את החיילים שלה".

"כשגלנט היה אלוף פיקוד דרום במבצע עופרת יצוקה, הוא הגדיר במטרות המלחמה את השבת גלעד שליט הביתה, ומי שהפריעו לו לעשות את זה היו ראש הממשלה אולמרט ושר הביטחון ברק. עכשיו הוא שר הביטחון, אני רוצה שיגיד לי - מי מפריע לו להחזיר את הדר ואת אורון משדה הקרב?"

בהמשך דבריו, גולדין התייחס לדרג הפיקודי בצה"ל ותקף את שורת הרמטכ"לים שפיקדו על צה"ל מאז שבנו הדר נחטף. "בני גנץ, שהשאיר את הדר, נמצא עכשיו בפוליטיקה. אחריו איזנקוט, אז כוכבי ועכשיו הרצי. אם הרמטכ"לים דואגים לחיילים שלהם והממשלה לא מאפשרת להם - אז שיגידו. אני רוצה לראות אותם נלחמים על החיילים שלהם לפחות כמו הארכי מחבלים האלה ששולחים את המחבלים שלהם למות". 

שר הביטחון יואב גלנט בכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"מי מפריע לו עכשיו?", שר הביטחון יואב גלנט. | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ממשלת ישראל לא נלחמת על החיילים שלה, לא דואגת להם ולא רוצה להביא אותם בחזרה. זאת המציאות, אי אפשר לייפות את זה", סיכם גולדין. "אני מצפה מהרמטכ"ל שידאג לחיילים שלו אם הממשלה לא עושה את זה". בסיום דבריו אף תקף את שר הביטחון על התנהלותו במאמצים להשבת השבויים: "כשגלנט היה אלוף פיקוד דרום במבצע עופרת יצוקה, הוא הגדיר במטרות המלחמה את השבת גלעד שליט הביתה, ומי שהפריעו לו לעשות את זה היו ראש הממשלה אולמרט ושר הביטחון ברק. עכשיו הוא שר הביטחון, אני רוצה שיגיד לי - מי מפריע לו להחזיר את הדר ואת אורון משדה הקרב?".