למרות אופיו החריג של הפיגוע הקשה שאירע אתמול (שבת), נראה כי גם ביום שאחרי התקשורת המצרית ממשיכה בנרטיב שלפיו מדובר ב"אירוע יחידני". היא מנסה לטאטא את הלכלוך מתחת לשטיח כדי לחפות על עצמה, מסירה אחריות ומציגה "עובדות" שרחוקות מהמציאות.

התקרית הביטחונית בגבול מצרים - סיקור N12

עיתון אל-אהראם: "אירוע יחידני"

בידיעה שמופיעה בשער של העיתון המצרי אל-אהראם המזוהה עם המשטר, נכתב בכותרת כי "שר ההגנה שוחח עם עמיתו הישראלי על נסיבות 'התאונה' בגבול". בידיעה דווח על שיחת הטלפון שקיים אמש שר ההגנה המצרי מוחמד זכי עם שר הביטחון גלנט, אלא שעל פי הגרסה המצרית זכי "הביע תנחומים על 'הקורבנות משני הצדדים'" - ולא מוזכרת המילה "מחבל".

הרצי הלוי בסיור בגבול ישראל מצרים (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל הרצי הלוי בסיור בגבול ישראל מצרים | צילום: דובר צה"ל

עורך העיתון, אשרף אבו אל-הול, אמר אתמול בריאיון לערוץ הלבנוני אל-מיאדין שמזוהה עם חיזבאללה כי "זהו אירוע מפתיע אך יחידני. מצרים רוצה להרגיע את כל החזיתות ובעיקר את החזית המזרחית (הגבול עם ישראל)". עוד הוא הוסיף כי בכוונת קהיר "לחקור את האירוע במהרה" ואין בכוונתה להתעמת עם ישראל.

אל-ג'זירה: "תחקיר ישראלי נרחב - בעקבות הרג שלושה חיילים בגבול"

באחת הידיעות המרכזיות שפורסמו הבוקר בערוץ הקטארי אל-ג’זירה נכתב כי "צה"ל החל בתחקיר בשיתוף עם הצד המצרי, אחרי שישראל הודיעה כי שלושה מחייליה נהרגו וקצין נפצע מירי של שוטר מצרי, אתמול לפנות בוקר, בגבול". "הצד המצרי מצדו קשר את האירוע לירי שהתרחש תוך כדי מרדף אחר מבריחי סמים מעבר לגבול", הוסיפו בדיווח, שכלל ציטוטים מהתקשורת הישראלית ומהמצרית.

אל-יום אל-סאבע: "איש ביטחון מת בגבול"

העיתון המצרי אל-יום אל-סאבע פרסם הבוקר ידיעה שמנרמלת את הנרטיב המצרי - תחת הכותרת: "איש ביטחון מת במהלך מרדף אחרי מבריחים". בעיתון נטען כי "איש הביטחון חצה את הגבול במרדף אחרי מבריחים, שבמהלכו התפתחו חילופי אש שהובילו למותם של שלושה חיילים ישראלים, לפציעתם של שניים נוספים ולמותו של איש הביטחון". נראה כי אין כל התייחסות להיותו מחבל ויש ניסיון לחפות עליו.

סמלת ליה בן נון ז"ל, סמ"ר אוהד דהן ז"ל, סמ"ר אורי  (צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה)
החיילים שנהרגו | צילום: דובר צה"ל, באדיבות המשפחה

א-שורוק: "מתו שלושה ישראלים ואיש ביטחון מצרי בחילופי אש"

העיתון המצרי א-שורוק סיקר את הפיגוע כבר בשער, אך גם הוא, בדומה לאחרים - התייחס אליו כאירוע חולף וניסה להציג תמונה שווה, כשאיש הביטחון המצרי שנהרג הוא לכאורה "קורבן" בדומה לחיילים הישראלים שנפלו באירוע המבצעי. "שלושה חיילים ישראלים מתו ושניים נוספים נפצעו, בנוסף למותו של איש ביטחון מצרי במהלך חילופי אש", כתבו.

"אחד מאנשי הביטחון המצרים חצה את הגבול במהלך מרדף אחרי מבריחים והיו חילופי אש", נכתב. "נקטו את כל הצעדים הדרושים כדי להבטיח את ביטחון האזור".

ברשתות הפלסטיניות מהללים את הפיגוע

ארגוני הטרור ובהם חמאס אומנם לא יצאו אתמול בהצהרות שמברכות על הפיגוע, כנראה בגלל חשש שזה יגביר את המבוכה בקרב המצרים - אך ברשתות החברתיות יש מי שמביע שמחה. הבוקר פרסמו קריקטורות שמציגות את הפיגוע הקשה "כאירוע הרואי" - לאחר שהוא גבה את חייהם של שלושה חיילים וברשת התפרסמו התבטאויות שמשבחות את המחבל ואף כינו אותו "גיבור".

קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע
קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע
קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע
קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע
קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע
קריקטורות מהרשתות הפלסטיניות שמהללות את הפיגוע