בדיון שהתקיים הלילה (בין רביעי לחמישי), בהשתתפות שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ושר הביטחון יואב גלנט, הוסכם על תקציב מערכת הביטחון - שיעמוד על 68 מיליארד שקלים. במהלך הדיונים בנושא, במשרד האוצר דרשו כי התקציב יעמוד על כ-59 מיליארד שקלים ובמערכת הביטחון דרשו 70 מיליארד. בדיונים, גורמי הביטחון התפשרו על סוגיית הפנסיות. בין הצדדים הוסכם גם על תקצוב התוכנית הרב-שנתית למערכת הביטחון.

זו הפעם הראשונה מאז 2015 שהוסכם על תוכנית רב-שנתית למערכת הביטחון ולצה"ל, שתיכלל בתקציב המדינה. במסגרת ההסכם יוסדרו נושאים הקשורים לשירות החובה, התעצמות והתחמשות מערכת הביטחון, מודל שירות הקבע, שכר אנשי הקבע והפנסיות. בנוסף, התוכנית שמאפשרת לצבא ולמדינה להיערך לקראת האתגרים הצפויים בשנים הקרובות.

שר הביטחון גלנט באוגדת איו״ש (צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון)
במערכת הביטחון מרוצים מהתוצאה בדיונים. שר הביטחון גלנט באוגדת איו״ש, ארכיון | צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

במהלך הדיון הגורמים הגיעו למתווה מוסכם שבו פנסיית הגישור נכנסה לתקציב. בנושא הזה, מערכת הביטחון נדרשה להתפשר והצדדים הגיעו להסכמות. הוחלט, בין היתר, כי יהיה ניתן לקבל פנסיית גישור רק בגיל 67 - ולא כמו שדרש הצבא מגיל 60.

כחלק מהסכמים, במערכת הביטחון בודקים כיצד ניתן להעניק לוחמים מענקים שונים שיאפשרו לתגמל אותם מעבר למצב הנוכחי. נקבעו העלאות שכר לדרגי רס"ן ונגדים במגזר הטכנולוגי במטרה להשאיר אותם בשירות צבאי, ולהתאים את שכרם למקובל במשק.

ישיבת הממשלה (צילום: עמית שאבי)
ההצבעה על התקציב תובא היום לישיבת הממשלה, ארכיון | צילום: עמית שאבי

השרים ידונו על תקציב הממשלה, הדיון צפוי להמשיך אל תוך שעות הלילה

תקציב המדינה יובא לאישור הממשלה בישיבה שצפויה להתחיל בשעות הבוקר - ולהמשיך אל תוך שעות הלילה. עדיין לא קרה מקרה בו הממשלה לא אישרה תקציב במועד שנקבע לכך. אם אכן זה לא יקרה, יהיה מדובר בדגל אדום בוהק למצב הכלכלה הישראלית. הצעת התקציב להשתנות עד לתום הדיונים ביום שישי בבוקר, אז השרים יאשרו את התקציב שהוקצה למשרדיהם.

עוד בנושא - סיקור N12

העובדה כי במערכת הביטחון הגיעו להסכמים בנושא התקציב, מפעיל לחץ גדול על המשרדים האחרים לחתום גם כן ומעלה את הסיכוי שהתקציב אכן יאושר הלילה. כל עוד משרד הביטחון לא מאשרים את התקציב, המשרדים האחרים בממשלה מרגישים שהם יכולים להמשיך לדון בנושא.

סמוטריץ', נתניהו ואנשי המקצוע בהצגת התקציב (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
"בשורה גדולה לצה״ל למשרד הביטחון", סמוטריץ' ונתניהו בהצגת התקציב | צילום: קובי גדעון , לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי זהו הישג חשוב לביטחון ישראל ולכלכלת ישראל. "מדובר בתוכנית רב-שנתית שתעצים את צה"ל ותבטיח יציבות והתעצמות של צבא ההגנה לישראל", הדגיש. שר האוצר סמוטריץ' מסר גם הוא: "התוכנית הרב-שנתית היא בשורה גדולה לצה״ל למשרד הביטחון ולמדינת ישראל".

שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי בירכו גם הם על תוכנית התקציב. "התקציב יאפשר לצה"ל ולמשרד הביטחון להיערך אל מול האיומים הניצבים בפנינו ולשמר את כוח האדם האיכותי לו אנו זקוקים", אמר גלנט.