חגיגות שחרור המחבל: דגלי פלסטין מקשטים את המתחם ובכירי פת"ח מגיעים כדי לקבל בצהלות את המחבל המשוחרר כרים יונס - התמונות האלו אומנם נראות די חריגות, אך הן לא מהגדה או מעזה - אלא ממש כאן מישראל, מקבלת הפנים החמה שארגנו בכפר עארה ליונס שהשתחרר ביום חמישי מהכלא הישראלי.

היום (שבת) הגיעה משלחת של בכירי פת"ח לאוהל קבלת הפנים של האסיר הביטחוני המשוחרר שהצליח להתברג עם השנים בצמרת הפת"ח, וכיום חבר בוועד המרכזי של התנועה. בין חברי המשלחת: סגן יו"ר פתח מחמוד אל-עאלול וחברי הוועד המרכזי - עזאם אל-אחמד ורוחי פתוח. עוד ביקר במקום חה"כ לשעבר מוחמד ברכה שמשמש כיו"ר ועדת המעקב של הציבור הערבי.

בעקבות החגיגות, הנחה שר הביטחון יואב גלנט את מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף רסאן עליאן לשלול את אישור הכניסה לישראל משלושת בכירי הרשות הפלסטינית: מחמוד אל-עלול, עזאם אל-אחמד ורווחי פתוח. ההחלטה התקבלה על ידי שר הביטחון, לאחר שהשלושה ניצלו את מעמדם ונכנסו לישראל כדי לבקר בביתו של המחבל כרים יונס.

בכירי פת"ח בבית המחבל כרים יונס בכפר עארה
בכירי פת"ח בבית המחבל כרים יונס בכפר עארה

אתמול התקיימה חגיגה גדולה במתחם - עם דגלי פלסטין ופת"ח שהונפו במקום. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הורה למנוע את החגיגות ההמוניות וכוחות המשטרה נכנסו אמש למתחם שבו נערכה קבלת הפנים בכפר ערה והפסיקו את הנפת דגלי פלסטין ופת"ח במקום. כוחות גדולים שהו בשטח למניעת המשך פרובוקציות במקום, אך הדבר לא מנע את ביקור הבכירים הפלסטינים שקיבלו בצהלות את המחבל.

בחודש נובמבר 1980, כרים יונס ובן דודו, מאהר יונס, חטפו את החייל אברהם ברומברג ז"ל שעמד בצומת חדרה בדרך הביתה לזיכרון יעקב מהבסיס הצבאי שבו שירת ברמת הגולן. השניים, אזרחים ישראלים, נטלו לידיהם את נישקו האישי ובאמצעותו רצחו אותו ולאחר מכן, הותירו אותו מדמם בצד הדרך.

שחרורו של המחבל יונס ביום חמישי משערי כלא הדרים בתום 40 שנות מאסר, היה לשיחת היום ברשות הפלסטינית ובעזה. ממתקים חולקו ברחובות - והמנהיגים הציגו אותו כגיבור לאומי. בעוד כשבועיים יצא לחופשי גם בן דודו מאהר, שביצע עמו את הרצח האכזרי.

בכירי פת"ח בבית המחבל כרים יונס בכפר עארה
החגיגות בבית המחבל כרים יונס בכפר עארה, אתמול

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר בשיחה עם יונס לאחר השחרור כי "שילמת לא רק מחיר אחד, אלא הרבה מחירים עבור עצמך ואלפי בני עמנו כשישבת במשך 40 שנה בכלא. לא נעשה שום ויתור על אחינו האסירים, בין אם ישבו במשך 40 שנה או במשך 40 שניות הם לוחמים שהקדישו לעם את מיטב המאבק".

שר הפנים והבריאות אריה דרעי פנה ביום שלישי בפנייה דחופה ליועצת המשפטית לממשלה וביקש ממנה לפעול למימוש סמכותו על פי חוק האזרחות לבטל את אזרחותם הישראלית של המחבלים כרים ומאהר יונס, כפי שפרסם לראשונה אדר גיציס ב-N12. השניים יתגוררו זה לצד זה בכפר ערה, מרחק קצר - מביתם של בני משפחת ברומברג בזיכרון יעקב.