שני דיפלומטים בכירים אמרו הערב (ראשון) בריאיון לבלומברג: "הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית זיהתה בשבוע שעבר כי איראן העשירה אורניום לשיעור של 84%, רק 6% פחות מהרמה הדרושה לפיתוח נשק גרעיני". מאחר ש-90% היא הרמה הדרושה לפיתוח נשק גרעיני, האיראנים לא יוכלו לטעון עוד כי מדובר בהעשרה לצורך מחקר.

הדיפלומטים הבכירים הדגישו בריאיון כי "פעילות הגרעין חסרת המעצורים של איראן עלולה לגרום למשבר חדש". הבכירים הוסיפו כי 84% היא הרמה הגבוהה ביותר שמצאו פקחי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית באיראן. "ריכוז של רק 6% מתחת למה שדרוש לנשק גרעיני", אמרו השניים. "איראן אמרה בעבר לסבא"א כי הצנטריפוגות שלה נקבעו להעשיר אורניום לרמת טוהר של עד 60% בלבד".

מתקן גרעיני באיראן (צילום: Getty Images)
מתקן גרעיני סמוך לאיספהאן באיראן | צילום: Getty Images

בחודשים האחרונים התבטאו שורת בכירים באיראן, כולל יועצים ומקורבים למנהיג העליון עלי ח'אמנהאי, ואמרו כי איראן יכולה להעשיר אורניום גם לרמה של 90%. יחד עם זאת, הם הבהירו כי איראן לא תעשה זאת בשל הפתווה (פסק הלכה) שפרסם ח'אמנהאי בעבר - שאוסר על פיתוח נשק גרעיני באיראן. לדבריהם, רק הוראה מצידו לביטול הפתווה תאפשר לעשות זאת.

תום ניידס (צילום: חדשות 12)
השגריר תום ניידס: "ארה"ב לא תשוב למו"מ עם איראן" | צילום: חדשות 12

שגריר ארצות הברית בישראל תום ניידס התראיין הערב בוועידת הנשיאים בירושלים, והתייחס להסכם הגרעין עם איראן: "אנחנו לא מתכוונים לשוב לתהליכי המשא ומתן עם האיראנים". במקביל, במערכת הביטחון עובדים על יכולת תקיפה ממשית של מתקני הגרעין באיראן.