גורמים בשירות הביטחון הכללי שוחחו עם ראשי המתנחלים - ראשי רשויות ורבנים - והזהירו אותם שלא לפעול באלימות. שיחת האזהרה מגיעה על רקע האירועים החמורים בחווארה, ועל רקע שורת תקיפות של חיילים על ידי "נוער גבעות" בשטחים. 

השב"כ מנסה כעת להרגיע את השטח, ועושה זאת גם באמצעות פנייה למתנחלים, זאת על רקע עלייה דרמטית של אלימות מצד מתנחלים, אירועים שלמעשה הכפילו את עצמם. בחודשיים האחרונים אירעו 190 אירועים על רקע לאומני – פי שניים מהתקופה המקבילה אשתקד.

נזכיר כי יומיים לאחר הפרעות בחווארה עדיין אין עצורים. עם זאת, במערכת הביטחון חוששים שיהיה קשה במיוחד לבסס כתבי אישום גם אם ייעצרו חשודים בפרעות. בשב״כ ובמשטרה עדיין מתמקדים באיסוף חומרים ויזואליים, ונכון לעכשיו אין לחוקרים צילומים שמצדיקים מעצר חשודים.

התפרעויות והצתות בחווארה
ההתפרעויות וההצתות בחווארה

ישנם קשיים בחקירת הפרעות בחווארה, זאת ממספר סיבות: ראשית, האירועים קרו בשעות החשכה ורוב הפורעים היו רעולי פנים. בנוסף, בהיעדר חיילים ושוטרים ברוב שעות ההתפרעויות קשה לאתר את הפורעים – אשר גם אם ייחקרו, מדובר בפורעים שסביר כי ישתקו בחקירה.

מפקד פיקוד המרכז: "עלולים להיות הרוגים" 

בריאיון שהעניק מפקד פיקוד המרכז יהודה פוקס ליונית לוי הוא סיפר שאנחנו בעיצומו של גל טרור כבר תקופה ארוכה בירושלים וביהודה ושומרון. "בשבוע החולף היו שני אירועים בחווארה וביריחו, אירועים קשים מאוד. אני רוצה למסור תנחומים וחיבוק חם למשפחת יניב ומשפחת גנלס על מות בניהם ולהתנצל שאת הפיגועים הללו לא הצלחנו למנוע״, פתח בדבריו.

נתחיל בגל הטרור - 14 נרצחים בחודש אחד. האם ענישה קולקטיבית תסייע למלחמה בטרור?

"יש ניסיון רב בלחימה בטרור בפיקוד המרכז ואני לא סבור שענישה קולקטיבית מסייעת למלחמה בטרור, אפילו הפוך מכך: היא יכולה ועשויה, וההיגיון אומר, שהיא תגרום לטרור".

מפקד פיקוד מרכז אלוף יהודה פוקס (צילום: פלאש 90)
האלוף יהודה פוקס, מפקד פיקוד המרכז | צילום: פלאש 90

האם יש קשר עם הרשות הפלסטינית, והאם היא מסייעת במרדף אחר המחבלים?

"אנחנו בתקופה כרגע ללא תיאום ביטחוני עם הרשות הפלסטינית, נראה מה יהיה בימים הקרובים. כרגע אנחנו ללא תיאום, אבל אנחנו עושים פעולות מבצעיות גם בהגנה וגם בהתקפה לסיכול טרור. כרגע בשלב זה אין פגיעה כתוצאה מחוסר התיאום עם הפלסטינים. אנחנו נמצאים גם במרדף אחרי מפגעי הטרור, גם בהגנה וגם בסיכול של פרשיות שאנחנו מתעסקים בהם.

"יש לנו מגוון כלים רחב מאוד בלחימה בטרור ואני חושב שיש לנו את היכולת לממש את המשימה שהוטלה עלינו למגר את הטרור ולהגן על תושבי ישראל עם התנאים שיש עכשיו. אין און ואוף של הפסקת כניסה או כניסה. אנחנו נכנסים מתי שאנחנו צריכים ומתאמים את מה שאנחנו צריכים בשביל להביא את ההישג של הגנה על תושבי ישראל".

איפה החקירה עומדת והאם הכוחות מתקרבים לתפיסת המחבלים?

"החקירה בעיצומה ואנחנו נעשה הכול, שירות ביטחון כללי ויחידות מיוחדות של צה״ל בשביל לשים יד על הרוצחים כמה שיותר מהר. אני בטוח שנצליח במוקדם או במאוחר, ככל שמוקדם כן ייטב".

הנזק בחווארה
נזק הפרעות בחווארה

אנחנו יומיים אחרי הפיגוע בחווארה. יגל והַלל יניב נרצחו – ואחר כך החלו התפרעויות של יהודים שנמשכו שלוש שעות עד שצה״ל השתלט על האירוע. איך אתה מגדיר את התפקוד במקרה הזה?

"קודם כול האחריות למה שקרה בחווארה ומה שקורה בפיקוד המרכז זו אחריות של פיקוד המרכז ואחריות שלי. ולא משנה הסיבה – אני נושא באחריות לתוצאה של מה שהיה שם כמו במקומות אחרים. האירוע בחווארה הוא אירוע של פוגרום שבוצע בידי פורעי חוק. אנחנו נערכנו כפי שאנחנו נערכים אחרי כל פיגוע.

"יש תופעה של פורעי חוק שיורדים לצמתים ומיידים אבנים וחוסמים צירים של פלסטינים במרחב. לאירוע כזה נערכנו ואפילו ליותר. לא נערכנו לפוגרום בסדר גודל של עשרות רבות של אנשים שבאים עם אמצעי תבערה, אמצעי הדלקה, הולכים למגוון מקומות – 20 נקודות ויותר – הולכים ומדליקים בתים ורכבים של פלסטינים רנדומליים, פשוט טרור חסר הבחנה".

הייתה היערכות מראש לכך שעלולה להיות תגובה של יהודים?

"ידענו מראש ונערכנו. גם בצומת תפוח לא היה שום דבר כי נערכנו, וגם בצומת יצהר בחווארה נערכנו. לא נערכנו לכמות הזו של האנשים ולאיך שהם באו, לעוצמת האלימות שהם הפגינו ולתכנון שהם ביצעו. נערכנו כמו לפעמים האחרות. זה היה אירוע גרוע שלא היה אמור להתרחש והייתי אמור למנוע אותו. נערכנו לאירוע אחר, והאירוע הזה באמת הפתיע אותנו בעוצמה ובהיקף שלו. הוא אירוע מביש של פורעי חוק שפעלו לא על פי הערכים עליהם גדלתי, לא על פי ערכי מדינת ישראל וגם לא על פי ערכי היהדות".

שני הנרצחים בפיגוע בחווארה
שני הנרצחים בפיגוע בחווארה

ביממה האחרונה התרחשו ארבעה אירועי תקיפה מילולית או פיזית של חיילים בידי מתנחלים – מקרה אחד של דריסה. עד כמה אתה מוטרד?

"אני מוטרד מזה מאוד. אמש לוחמים של סיירת גולני פתחו באש על אזרחים ישראלים, פורעי חוק שזרקו אבנים לעבר פלסטינים, וכמעט הרגו כמות גדולה שלהם. זה אירוע נורא ואיום שצריך לעצור אותו. מי שאחראי על ביטחון זה כוחות ביטחון: צה״ל, המשטרה ומג״ב. גם אם יש אנשים שחושבים שאנחנו לא עושים את העבודה כמו שצריך – אין להם את הסמכות לעשות משהו במקום.

"אנחנו אחראים לביטחון, זו מדינה דמוקרטית, ככה זה עובד. זה גם לא נקרא לקחת את החוק לידיים כי אנשי חוק לא זורים טרור בקרב אוכלוסייה ולא זורקים אבנים על אנשים רנדומלית. צריך לעצור את זה כי יהיו פה הרוגים. צריך להיזהר. אני קורא כאן להנהגה ולאנשים ביישובים – קומץ האנשים הזה יכול להביא לאירועים, כאשר אתמול בלילה כמעט היו לנו הרוגים מאירוע של ירי דו-צדדי אחרי פתיחה באש. זה אירוע שחייבים לעצור אותו".

מה אתה אומר לחיילים שצריכים להתמודד עם כל זה?

"זו תקופה קשה מאוד, ואני מקווה ומאמין שנצלח אותה ביחד ונעבור את התקופה הזו וננצח את הטרור".