שר הפנים והבריאות אריה דרעי פנה היום (שלישי) בפנייה דחופה ליועצת המשפטית לממשלה וביקש ממנה לפעול למימוש סמכותו על פי חוק האזרחות לבטל את אזרחותם הישראלית של המחבלים כרים ומאהר יונס, רוצחי החייל אברהם ברומברג ז"ל בסוף שנת 1980. השניים צפויים להשתחרר מהכלא במהלך הימים הקרובים.

השר דרעי ציין במכתבו כי עם כניסתו למשרד הפנים הובא לידיעתו דבר שחרורם הקרב של שני המחבלים, שלפי הפרסומים, העלו את החייל לרכבם, חטפו את נשקו, ירו בו ולאחר מכן זרקו את אותו מהרכב לגסוס למוות בצד הדרך.

"לא יעלה על הדעת כי אנשים אלה ימשיכו להחזיק באזרחות ישראלית", כתב במכתב הפנייה ליועמ"שית. "ביטול האזרחות יהיה בו מסר חשוב, כאשר מדובר במי שהפכו לסמל בגין ביצוע מעשי טרור נפשעים אלה. הדברים מקבלים משנה תוקף ככל שמדובר במי שעושים שימוש באזרחותם הישראלית לשם פגיעה במדינת ישראל ובאזרחיה".

"נשמתי עם השומרים על גחלת המאבק הפלסטיני"

שר הפנים חתם את מכתבו בבקשה מהיועצת המשפטית לממשלה שתפעל לביטול האזרחות: "לאור כל האמור לעיל, ועל מנת להפעיל את סמכותי לפי חוק האזרחות, אבקש כי תפעלי לביטול האזרחות בדרך של פנייה לבית המשפט לעניינים מנהליים".

שלשום, ארבעה ימים לפני שחרורו , פרסם כרים יונס הודעה על כך שסיים לרצות 40 שנה בכלא הישראלי. "אני עוזב את התא שלי, ותמיד רציתי לעזוב אותו", כתב בהודעתו. "אני חוטף את החופש שלי, מלווה באחיי לדרך ולמאבק. אני עוזב את התא אבל נשמתי נשארת עם אלה שמחזיקים בגחלת המאבק הפלסטיני".