הפיגוע בצומת מגידו שלשום שבו שרף אל-דין בן ה-21 נפצע קשה, עורר ביומיים האחרונים סערה. בעקבות פיצוץ הרכב בכביש 65, במערכת הביטחון הטילו איפול מוחלט על האירוע ושר הביטחון יואב גלנט אף קיים כמה הערכות מצב "בעקבות האירועים הביטחוניים". הערב (רביעי) הותרו לפרסום פרטים מתוך הפרשה - וכעת ניתן לספר שמדובר בפיגוע טרור שבוצע בידי מחבל שחדר משטח לבנון לישראל - וחוסל בידי לוחמי הימ"מ והשב"כ בתום מרדף. 

תיעוד מעצר החשוד בכביש הצפון
תיעוד מעצר החשוד בכביש הצפון

האירוע הביטחוני

ביום שני בבוקר הופעל מטען סמוך לצומת מגידו שהוביל לפציעה קשה של אזרח ישראלי. בבדיקה ראשונית, במערכת הביטחון הבינו שהמטען "חריג" במאפיינים שלו, מטען צד דומה לכלימגור שלא נראה בזירה הצפונית לאחרונה או בכלל בזירה הפלסטינית.

רכב התפוצץ בצומת מגידו (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
הרכב שהתפוצץ בצומת מגידו | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

המחבל, תושב לבנון, פנה לנהג בצומת מגידו וביקש שיסיע אותו לצפון. הנהג, כפי שפרסמנו לראשונה, תוחקר ושוחרר לאחר שנקבע כי "אין לו קשר לפיגוע". בשיתוף פעולה של צה"ל, השב"כ והמשטרה - החלו במרדף בצפון כדי לאתר את המחבל, ובצומת העלייה ליישוב אדמית, באזור שלומי, הוא נעצר ברכב.

לוחמי הימ"מ והשב"כ עצרו את המחבל, ולאחר שחשו בסכנה, ירו בו ונטרלו אותו. בתוך רכבו נמצאו אמצעי לחימה, חגורת נפץ ורימון. ההנחה במערכת הביטחון היא שהמחבל חצה את גדר הגבול מלבנון לישראל בשבת בלילה או בראשון ככל הנראה, ולאחר הפיגוע המחבל עצר רכב וביקש שיסיעו אותו צפונה.

כוחות הביטחון נטרלו את המחבל מהפיגוע במגידו (צילום: דובר צה"ל)
כוחות הביטחון נטרלו את המחבל שביצע את הפיגוע סמוך לצומת מגידו | צילום: דובר צה"ל

במערכת הביטחון החלו לבחון את המעורבות של חיזבאללה באירוע, כך שהחקירה בעיצומה וכל הכיוונים נבדקים. בתקופה האחרונה בצה"ל תגברו את ההיערכות במרחב בגלל התרעות פלסטיניות ואחרות כולל האירוע הזה.

על אף האירוע שהסתיים, ובעקבותיו המתיחות, העורף בצפון במצב שגרה מלאה ואין הנחיות חריגות. באירועים מהסוג הזה, המבצע הוא חשאי בצד של האויב, ומבחינת החלטות של מערכת הביטחון הלאה, הן יתקבלו לאחר החלטה של הדרג המדיני.

מפה צומת אדמית וצומת מגידו (צילום: google maps)
מפה צומת אדמית וצומת מגידו | צילום: google maps

שרף אלדין שנפצע בפיגוע
שרף אל-דין שנפצע קשה בפיגוע בצומת מגידו

במערכת הביטחון עדיין, כאמור, מתחקרים איך המחבל הגיע לשטח לישראל. המחבל, שעדיין לא ברור אם הוא משויך לחיזבאללה, חוסל לאחר שהלוחמים הרגישו שהם בסכנה. בעקבות האירועים והסרטונים ברשתות, נפוצו הרבה שמועות וחדשות כזב. בצה"ל לא אמרו אם נעצרו חשודים נוספים שהיו מעורבים באירוע, ואם יש כאלה, אך ברור מהאירוע כי הגבול עם לבנון הוא לא "בלתי חדיר". 

לאחר פרסום פרטי הפרשה הביטחונית, כתב שר הביטחון יואב גלנט: "אני מברך את כוחות הביטחון על סיכול המחבל המעורב בפיגוע המטען בצומת מגידו ביום שני. הצלחה זו היא תוצאה של פעילות נחושה, משולבת ומהירה של כוחות צה"ל, השב"כ והימ"מ".

"אנו ממשיכים במאמצים המבצעיים והמודיעיניים, בשילוב בין-ארגוני, בהמשך לפיגוע המסוכן ולסיכול המוצלח, שמנע פיגועים נוספים", המשיך גלנט. "במהלך הימים האחרונים קיימתי הערכות מצב בנוגע לפיגוע בהשתתפות מפקדי צה"ל וראשי גופי הביטחון".

"אנו ממשיכים לנקוט את כל הצעדים הנדרשים לשמירת שגרת החיים האזרחית ולמיצוי חקירת האירוע על כלל היבטיו. אני קורא לציבור לגלות אחריות ולהימנע מהפצת ידיעות כוזבות ושמועות בלתי אחראיות ברשתות החברתיות - הנוסח הקובע הוא הודעת דובר צה"ל".

הפרשה הביטחונית בצפון - סיקור N12

כוחות הביטחון נטרלו את המחבל מהפיגוע במגידו (צילום: דובר צה"ל)
כוחות הביטחון נטרלו את המחבל שביצע את הפיגוע סמוך לצומת מגידו | צילום: דובר צה"ל
כוחות הביטחון נטרלו את המחבל מהפיגוע במגידו (צילום: דובר צה"ל)
כוחות הביטחון נטרלו את המחבל שביצע את הפיגוע סמוך לצומת מגידו | צילום: דובר צה"ל

לפני פרסום הפרטים היום, גורמי הביטחון השונים הציגו בפני שר הביטחון גלנט "ממצאים ראשוניים מחקירת האירועים" ובשב"כ הגדירו את פיצוץ המטען במגידו כאירוע טרור בעל מאפיינים "מעט שונים". שר הביטחון אף קיים התייעצות ביטחונית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שבסיומה נמסר כי "רה"מ עוקב ומעודכן בימים האחרונים בהתפתחויות הביטחוניות יחד עם צמרת הביטחון".

על רקע המצב הביטחוני, נודע כי ביקורו של רה"מ נתניהו בברלין יתקצר. נתניהו שהיה אמור לטוס הערב לגרמניה, היה אמור לשהות בה עד יום שישי עם רעייתו שרה. עם זאת, שרה נתניהו תיעדר מהביקור, וראש הממשלה צפוי לחזור לישראל כבר מחר, בתום הלו"ז שתוכנן.