ימים ספורים לאחר פרסום פרטי הפרשה הביטחונית בצפון, שבמסגרתה מחבל הצליח לחדור מלבנון לישראל ולבצע פיגוע בצומת מגידו עם מטען חריג, בצה"ל מצהירים כי הצליחו לגלות כיצד נכנס המחבל לישראל. "פוענחה שיטת חציית הגדר, ונשללה לחלוטין האפשרות כי מדובר בחצייה תת קרקעית משטח לבנון לישראל". נמסר.

עוד הבהירו בדובר צה"ל: "בימים האחרונים מתקיים מאמץ לתחקור חציית המחבל אשר ביצע את הפיגוע בצומת מגידו.צה״ל ממשיך ללמוד ולתחקר את האירוע ולהפיק את הלקחים המבצעיים הנדרשים".

תיעוד מעצר החשוד בכביש הצפון
תיעוד מעצר חשוד בכביש הצפון

המחבל, תושב לבנון, חדר לישראל ביום שבת או בראשון בשבוע שעבר. עדיין נבדק איך לא זיהו את החדירה בגבול בזמן אמת ואיך לא היה מודיעין מוקדם שהצליח לסכל את הפיגוע בצומת מגידו. בבדיקה ראשונית של מערכת הביטחון, הבינו שהמטען "חריג" במאפיינים שלו, ועדיין לא התגלה איך הוא הצליח להשיג מטען כזה חריג בגודלו ובעוצמתו ולהטמינו בצומת מגידו.

מפה צומת אדמית וצומת מגידו (צילום: google maps)
הפרשה הביטחונית בצפון: מקום הפיגוע - והנטרול | צילום: google maps

שאלות נוספות שעולות מחקירת הפרשה: למה הטמין המחבל את המטען דווקא בצומת מגידו? לאחר הטמנת המטען, הוא הצליח לעצור רכב ולנסוע איתו לצפון. איך קורה שמחבל מצליח אחרי פיגוע לנסוע במשך שעה וחצי בתוך המדינה מבלי להיתפס? מי סייע למחבל לבצע את הפיגוע?

שרף אלדין שנפצע בפיגוע
שרף אל-דין שנפצע במצב קשה בפיגוע בצומת מגידו
רכב התפוצץ בצומת מגידו (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
הרכב שהתפוצץ ממטען בצומת מגידו | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

כפי שהותר לפרסום, המחבל חדר לישראל במהלך השבת או ביום ראשון.. איך הוא חדר לישראל והיכן הוא שהה מאז ועד שהפעיל את המטען? האם הוחדרו מטענים נוספים לתוך שטח ישראל? האם המחבל פעל לבדו? לאיזה ארגון טרור משויך המחבל, אם בכלל, והאם מחבלים נוספים חדרו לישראל? כל אלה רק חלק מהשאלות שנותרות פתוחות.