בשיחה שהתקיימה בין ראש השב"כ רונן בר לראש הממשלה בנימין נתניהו, בר דן עם נתניהו על העלייה באיומים הביטחוניים לצד ה"קרע בחברה הישראלית". בר אמר לנתניהו בפגישה כי ההתלכדות בין האיומים מביאים את מדינת ישראל ל"מקום מסוכן". זו אינה הפעם הראשונה שבר מזהיר את רה"מ מפני האיומים בעת האחרונה.

קריאתו של בר מצטרפת לקריאות דומות בנושא מצד ראשי המערכת הביטחון. שר הביטחון יואב גלנט צוטט כמי שמבקש לעצור את החקיקה, המלווה את המהפכה המשפטית. בנוסף, דווח כי הרמטכ"ל הרצי הלוי הציג גם הוא לאחרונה בפני ראש הממשלה חומרים מודיעיניים עם אזהרות מפורשות.

אזהרת ראש השב

מאז הממשלה החלה בתהליך החקיקה, אחד האיומים המרכזיים שעמדו במוקד השיחות בין ראשי מערכת הביטחון הוא הקריאות החוזרות ונשנות לסרבנות ביחידות העילית במערך המילואים, בהם קריאות של טייסי חיל האוויר, יוצאי יחידת יהלם, מערך המבצעים המיוחדים, לוט"ר, לוחמי הסייבר ויחידת 8200.

במקביל לאיומים הביטחוניים, ישראל עומדת בפני תקופה מורכבת מבחינה כלכלית - השקל הגיע לשפל של כמה שנים אל מול הדולר, ענקיות הייטק מעבירות את כספן לחו"ל ומספר לא מבוטל של כלכלנים ואנשי מפתח במשק מתריעים על השלכות העברת החקיקה. שלשום הכלכלנית הראשית הציגה תחזית מדאיגה שלפיה ישראל עלולה לאבד כ-100 מיליארד שקלים בשנה מהתוצר, בעוד כעשור, עקב ירידה צפויה של דירוג האשראי של ישראל.