הוויכוח הפנימי בישראל והדאגה שמשמיעים בכירים בישראל הגיעו היום (חמישי) גם לנאומו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. בנאום לרגל יום השנה למותם של מפקדי הארגון, מבעד למסך שעליו דמותו הוקרנה, נסראללה שיתף את ההמון בניתוח שלו למצב בישראל.

"המצב בישראל חסר תקדים בהקשר הפנימי והאסטרטגי", אמר לתומכיו. הוא הוסיף: "בפעם הראשונה בתולדות ישראל, אנו שומעים דברים מפי נשיא ישראל, ראשי ממשלה לשעבר, שרי ביטחון לשעבר, רמטכ"לים לשעבר, מאה היסטוריונים - האליטה. באיזה מונחים הם מדברים? הם מדברים על כך שמלחמת אזרחים הולכת וקרבה. הם מדברים על זה שאין פתרון לאתגרים החדשים מצד ממשלת נתניהו אלא בשפיכות דמים. מפקד חיל האוויר לשעבר איים לרצוח את נתניהו". נסראללה אף ציטט את נשיא המדינה יצחק הרצוג שאמר בנאומו לאחרונה כי "כולנו דואגים לגורלה של ישראל. היעדר הדו-שיח קורע אותנו מבפנים".

מעבר להתייחסותו של נסראללה לאתגרים הפנימיים בישראל, נסראללה התייחס גם כן ל"התנגשות עם הפלסטינים". "ההסלמה הנוספת היא מול הפלסטינים שמגיבים בכוח – במיוחד הדור הצעיר", טען. "היום יש אינתיפאדה פלסטינית אמיתית והפיגועים שמבצעים מפגעים בודדים מכניסים את ישראל למשבר". ראש ארגון הטרור לא חסך במילים, כמנהגו, על ההנהגה הישראלית: "הממשלה הטיפשה בישראל מובילה לא רק לעימות עם הפלסטינים אלא אף לעימות אזורי. הישות הזאת, שהיא האיום הגדול ביותר לנו ולאזור, הלוואי ולא ימלאו לה 80 שנה".

דבריו באים על רקע נאומו של הנשיא הרצוג. ביום ראשון האחרון הציג הנשיא את המתווה שלו להידברות בין צדדי המפה הפוליטית סביב המהפכה המשפטית והתייחס למצב בישראל - וכיצד אויבי המדינה עלולים לנצל את המצב. "אני קורא בדאגה את דוחות המודיעין ובהדם דיווחים על אויבינו שצופים בנו בחיכוך ידיים בהנאה", אמר בנאומו.

הסכם הגבול הימי בין ישראל ללבנון (עיבוד: N12)
הגבול הימי עם לבנון, נסראללה ממשיך לאיים על מאגרי הגז | עיבוד: N12

נסראללה התייחס בנאומו גם להסכמי הגז בים התיכון, וחזר לאיים: "אני מזהיר מפני דחייה כלשהי בעניין הפקת הנפט בים התיכון. על האמריקאים להתרחק מהעניין. אם ארה"ב מתכננת כאוס בלבנון כדי שהמדינה תתמוטט – אני אומר להם מעכשיו, אתם תפסידו כל דבר- ועליכם לצפות לכאוס בכל האזור".