עשרות קצינים במילואים ממערך המבצעים המיוחדים של צה"ל מתחייבים בהודעה דרמטית: "לא נתנדב כשדגל שחור ענק מתנוסס מעל מעשי השלטון". במכתבם מחו נגד הרפורמה המשפטית: "החקיקה המדוברת תחריב את כל מה ששירתנו ולחמנו למענו. לא ניתן לזה לקרות". על המכתב חתמו בראשי תיבות מסיבות ביטחון מידע. עם פרסום המכתב, סולק הקצין במיל' ביחידה המיוחדת מקבוצת הווטסאפ של יוצאי היחידה - והודעתו נמחקה על ידי המנהלים. יוזם המכתב: "אין פה קריאת סירוב אבל גמרנו לשתוק".

"שירתנו בגאווה אדירה בתפקידי מפתח מורכבים במשך שנים על בסיס התנדבותי במערך המבצעים המיוחדים של צה"ל, שהינו אחד המערכים הרגישים במערכת הביטחון של מדינת ישראל", פתחו את הודעתם, "זהו רגע חירום, אם תימשך החקיקה שמטרתה הפיכת מערכת המשפט לזרוע פוליטית ובלתי-עצמאית, קרי מחיקת הדמוקרטיה הישראלית, ואם לא תושג הסכמה רחבה בנושא – אנו לא נמשיך להתנדב לשירות מילואים במערך המ"מ".

מדובר באירוע בעל השפעה גדולה מאוד על מערך המבצעים המיוחדים מפני שמדובר על יחידות קטנות יחסית והקצינים המדוברים הם בעלי ידע וניסיון רב שנים.   

רב סרן ר', ראש מדור, 14 שנים במערך, השתתף בהרבה פעילויות מבצעיות בחו"ל: "זה מערך מאוד קטן, סופר מורכב ורגיש שעושה דברים מעל לכל דמיון - וזה הכל התנדבותי. הוא מצליח להביא את האנשים הכי טובים כי הוא דורש הזדהות עם המדינה ובלי מורא. כשזה ייעלם לא יהיו אנשים טובים. זאת הליבה של המערך. אם יכפו עלינו מילואים נגרף עלים באיזה בסיס, אבל מערך המ"מ יפסיד אותנו. ברגע שאנשים האלו ייעלמו - המערך הזה ייחרב. עד כדי כך. זה אנשים שמאמנים אותם שנים, משרתים שנים בכל רחבי העולם. לא נשרת דיקטטורה. החוזה נשבר. אנחנו מוכנים לתת את החיים והנשמה שלנו והשלטון צריך לתת אחריות ושפיות".

"אף אחד לא יקרא לנו סרבנים", הגיב הקצין על הוצאתו מקבוצת הוואטסאפ של יוצאי היחידה. "אין פה קריאת סירוב. אם צה"ל יקרא לנו - נגרוף עלים באיזה בסיס כמילואים. המילואים שלנו במערך הם התנדבותיים. אף אחד לא יקרא לי ולחבריי סרבנים. לא נתנצל או נצטדק בפני אף אחד, ולו במילימטר. אנחנו בנינו את המדינה הזו, נתנו את נשמתנו ואת חיינו, יואילו נא כל המופקרים שלא שרתו יום אחד בצבא להחליף אותנו עכשיו. רוצים דיקטטורה - תשלמו אתם את המחיר המלא".

 מערך המבצעים המיוחדים מסייע באופן משמעותי לתכנון מבצעים של יחידות מיוחדות. מדובר על קצינים עתירי ניסיון וידע בתחומים שונים ומגוונים. הם עוסקים בתכנון מבצעים ופותרים בין היתר בעיות טכנולוגיות ויוצרים תורות לחימה חדשות.

זהו מערך של יחידות קטנות שמבצע משימות מודיעינות מורכבות ביותר שקיימות, מעבר לקווי האויב. הרוב המוחלט של המבצעים נעלם מעיני הציבור ולא מתרחש במהלך מלחמות, אלא בחיי היום-יום. מדובר במערך שמהווה מרכיב קריטי בביטחון המדינה - מי ששולט בו הם ראש הממשלה ושר הביטחון. הרבה שרים בממשלה לא מודעים לפעילות הזו.