תצפיות צה"ל זיהו אתמול (שני) שני חמושים שחצו את קו הגבול משטח סוריה לשטח ישראל והתקרבו לגדר בדרום רמת הגולן. כוח צה"ל שהוזנק לנקודה פתח בנוהל מעצר חשוד ובסיומו פתח באש - אחד מהחשודים נהרג. מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי ככל הנראה לא מדובר בפעילות חבלנית ושהלוחמים ביצעו נוהל מעצר חשוד לא מוקפד מספיק. חקירת המקרה נמשכת.

מהחקירה עולה כי שני החשודים, שנצפו עם נשק, הם ציידים שנכנסו לאזור המפורז מאחר ומצאו שיש בו יותר בעלי חיים שיוכלו לצוד. התחקיר הראשוני שנעשה בצה"ל קבע כי הריגת החמוש לא הייתה צריכה לקרות, ושהלוחמים מגדוד נצח יהודה שהגיעו למקום, היו צריכים לבצע נוהל מעצר חשוד מוקפד יותר וייתכן שהם פעלו בפזיזות.

חייל צה"ל בבסיס ברמת הגולן, ארכיון (צילום: באסל עווידאת, פלאש/90 )
חייל צה"ל בבסיס רמת הגולן, ארכיון | צילום: באסל עווידאת, פלאש/90

בצה"ל עוד בוחנים אם התנהלות הלוחמים באירוע קשורה לפרקטיקות של הגדוד. הלוחמים שהוזעקו למקום, ביצעו נוהל מעצר חשוד שכלל ירי ופגעו באחד החשודים. לאחר שזוהתה הפגיעה באחד החמושים, כוח צה"ל העניק לו טיפול רפואי בנקודה, ובהמשך נאלץ לקבוע את מותו. החשוד השני חזר לשטח סוריה.

_OBJ

בחודש ספטמבר האחרון נורה אדם בגבול הסורי לאחר שארבעה חשודים השליכו חפצים בלתי מזוהים משטח סוריה לשטח ישראל. עם הזיהוי על ידי תצפיות צה"ל, לוחמים מגדוד 334 בראשות מג"ד קפצו לנקודה, חצו את גדר הגבול - וביצעו נוהל מעצר חשוד שכלל ירי לעבר פלג גופו התחתון של אחד החשודים.