לקראת חודש מתוח: עם פתיחת חודש הרמדאן השבוע, תתכנס מחר (ראשון) ועידה אזורית בשארם א-שיח' שבמצרים, בהשתתפות ישראל, הרשות הפלסטינית, מצרים, ירדן וארצות הברית. זאת, כחלק מהנסיונות הכמעט נואשים לשקם, לחזק ולמנוע את ההתפרקות של הרשות הפלסטינית. במקביל לוועידה, צפוי יום רגיש במיוחד - בדומה לוועידה שהתקיימה בירדן לפני כשבועיים - שבמהלכה התרחש הפיגוע בחווארה שבו נרצחו האחים יגל והלל יניב ז"ל.

כוחות באזור הפיגוע (צילום: דובר צה"ל)
גורם ביטחוני בכיר מבהיר: נמשיך לפעול בערים הפלסטיניות גם החודש. צה"ל בחווארה, ארכיון | צילום: דובר צה"ל

יש כאן מאמץ לפני הרמדאן לגבש שמהלכים שיכולו לייצב את הרשפ למשל סיוע כלכלי, הקלות, וגם ניסיון לרתום את מדינות האזור לטובת המטרות הללו. עם זאת, לא ברור עדיין אם ממשלת ישראל תסכים לכך. גורם ביטחוני בכיר טען כי ישראל תמשיך להיכנס לתוך הערים הפלסטיניות, למרות המחיר הגבוה של ההרוגים הפלסטינים. על פי השב"כ יש היקף התרעות חסר תקדים לפיגועים בשבועות ואף בימים הקרובים. חיזוק של המנגנונים הפלסטיניים עשוי לסייע מאוד להרגעת השטח.

נדגיש, כי נציגי הרשות הפלסטינית לא היו מגיעים לוועידה - אם זה היה תלוי בהם. ברשות נאלצו להיענות לבקשה של ירדן, מצרים וארצות הברית, וישלחו שלושה נציגים המקורבים ביותר ליו"ר, אבו מאזן. נציין כי בתקופה האחרונה הרשות הפלסטינית סופגת ביקורת מבית, לאחר שמתחילת השנה נהרגו 60 פלסטינים. היא סופגת את הביקורת מחמאס, מגורמים בתוך פת"ח וגם מאנשי "גוב האריות". עם זאת, הם הבינו שיש כאן הזדמנות אחרונה למנוע מצב של יציאה משליטה בשטח ושהמצב הביטחוני הרגיש יתפתח לעימות כולל.  

הבעת צמיגים בעזה, ג'נין, אבו מאזן (צילום: Ayman Nobani/picture alliance, reuters, getty images)
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן סופג ביקורת מבית - בעקבות כמות ההרוגים הפלסטינים הגבוהה. ארכיון | צילום: Ayman Nobani/picture alliance, reuters, getty images

חסין א-שיח', השר שאחראי על הקשר בין ישראל לרשות הפלסטינית, התייחס לפסגה הצפויה וטען כי "המשלחת הפלסטינית תשתתף בה מחר כדי להגן על זכויות העם הפלסטיני ולדרוש את הפסקת התוקפנות הישראלית". מנגד, חמאס והגי'האד האסלאמי מגנים ותוקפים: "ישראל מבינה רק כוח ויש להתעמת איתה בכל האמצעים הקיימים - ההשתתפות היא התעלמות מהרצון העממי".

בינתיים, הערב נשלח איתות ראשון מרצועת עזה לקראת הוועידה. אזעקת צבע אדום נשמעה ביישוב נחל עוז שבעוטף עזה, אחרי כשבועיים של שקט. מדובר צה"ל נמסר לאחר מכן כי זוהתה נפילה אחת בשטח פתוח, לא דווח על נפגעים. נדגיש כי כיפת ברזל לא הופעלה, והתושבים לא דיווחו על פיצוצים שנשמעו.