על רקע הודעתם של אלפי מילואימניקים על הפסקת התנדבותם בצה"ל והמחאות הגוברות נגד המהפכה המשפטית ברחבי הארץ, הרמטכ"ל רב אלוף הרצי לוי הבטיח היום (שני) לפקודיו, המשרתים בסדיר ובמילואים: "אני אחראי כי כל משימה שתופקד בידיכם תהא משימת הגנה על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, ותהלום את ערכי צה"ל".

במכתב שהוציא הלוי, הוא ביקר את תופעת השהיית ההתנדבות של המילואימניקים: "לכל אחד מכם אחראי למילוי חלקו במשימה ביודעו שאין לו תחליף. מקומם של ביטויי מחאה הוא בזירה הציבורית. אין להם כל מקום בצה"ל, כי כאן פגיעתם אנושה. אני ולצידי המפקדים, לכל אורך שדרת הפיקוד, נוביל את צה"ל ואתכם גם בימים המורכבים".

"ימים מורכבים עוברים על החברה הישראלית. מכל צד ומכל כיוון, אי אפשר שלא להיות מודאגים מהמתרחש. ידענו מלחמות, ידענו כאב, ידענו לחימה נחושה באויבינו. זוהי שעה שונה מכל אלה שידענו בעבר. לא הכרנו ימים כאלה של התלכדות איומים מבחוץ עם סערה מבית. אני פונה אליכם בשעת מבחן זו - זוהי עת לאחריות", הוסיף הרמטכ"ל. "משימתנו היא ההגנה על הבית מול האיומים הגוברים מבחוץ. אנו מכירים אותם היטב ומבינים כי זה הזמן לגלות אחריות. ידעו אויבינו כי כולנו עומדים על משמרתנו ואיש אינו נוטש".

הלוי טען במכתבו כי "החוסן, האחריות האישית, לכידות השורות והרעות, הם שיעמדו לנו גם הפעם, כאשר אנו ניצבים מול משימות ההגנה והביטחון הגדולות שבפתח. צה"ל פעל תמיד על פי ערכי צה"ל ורוח צה"ל, מצפן בן שבעים וחמש שנים, שלאורו צעדנו גם בקשות שבשעות ובחשוכים שבימים. כך יהיה גם בעתיד".

"זמנים כאלה טומנים בחובם אתגרים וסיכונים", כתב הרמטכ"ל הלוי. "בשעה שבחוץ מתפתחת סופה ובתוכנו מתחוללת סערה, המפתח לחוסנו של צה"ל ולעמידתו במשימותיו הוא שרשרת פיקוד איתנה, המבוססת על אמון ועל משמעת. נצופף שורות, נהיה ערבים זה לזה, ויחד נשפר את המוכנות לכל משימה, בכל חזית, מול כל אויב. זו המשמרת שלנו!".

שר הביטחון יואב גלנט, שפוטר אמש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו - צעד שהוביל לשורת מחאות ספונטניות וחסרו תקדים ברחבי הארץ, הגיע מוקדם יותר הבוקר לכנסת לדיון מיוחד בוועדת החוץ והביטחון על "השלכות המתחים החברתיים במדינת ישראל על מערכת הביטחון".