"תג מחיר" בחווארה: שעות לאחר הפיגוע שבו נרצחו שני אחים תושבי הר ברכה - מאות מתנחלים הגיעו הערב (ראשון) לכפר חווארה והעלו באש יותר מ-30 בתים וחנויות וכ-25 מכוניות. חלונות ראווה של בתי עסק ברחוב הראשי נופצו. כוחות מג"ב וגדוד מילואים הוקפצו לכפר, ורק לאחר כ-3 שעות של התפרעויות החלה להסתמן רגיעה במקום. לנוכח האירועים החריגים, שר הביטחון הנחה על העלאת הכוננות גם בעזה וירושלים. מגורם מדיני נמסר כי המצב כרגע ״הכי קרוב להסלמה מאז שומר החומות״.

על פי הדיווחים, במהלך ההתפרעויות 3 מתנחלים נפצעו קל מאבנים שהושלכו לעברם. במקביל, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על הרוג כתוצאה מאש חיה לעברו - סאמח אקטש, בן 37. כמו כן, 9 משפחות פלסטיניות חולצו מבתים בוערים על ידי כוחות הביטחון. בעקבות האירועים הללו הצבא נערך לאבטח את כל האזור. בצה"ל שוקלים להציב מחסומים מסביב לעיר שכם. ההערכה שפיגועי השראה וחיקוי יכולים לקרות בכל רגע. 

"האירוע עלול להוביל להביא הסלמה קשה ולהפוך לאינתיפאדה" 

גורם מדיני בכיר הביע חשש מהמשך ההסלמה וטען: ״אנחנו ברצף אירועים קשה. מתבצעות כל הפעולות להרגיע את המצב בכל האמצעים. ראש הממשלה הנחה לתגבר ככל שניתן את הכוחות בשטח ולהגן על כל תושבי יהודה ושומרון, יהודים וערבים. האירוע הזה עלול להביא להסלמה קשה ולהפוך לאינתיפאדה, ונמצא את עצמנו בצונאמי של טרור. השעות הקרובות הן קריטיות".

הצתה של בתים וחנויות בחווארה
עשרות רכבים שהוצתו בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
רכב שהוצת

במסגדים בחווארה נשמעו קריאות לתושבים הפלסטינים לצאת ולהתעמת עם המתנחלים. בתיעוד מהמקום נראים מספר מוקדי הצתות. בתיעוד אחר נראים קבוצה של מתנחלים מתפללים ואומרים "קדיש", כשברקע הכפר בוער.

הפלסטינים טוענים כי יהודים השליכו אבנים לעבר רכב כיבוי אש פלסטיני וגם לעבר אמבולנסים. הסהר האדום הפלסטיני דיווח על כ-390 פצועים פלסטינים בעימותים באזור שכם. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כאמור על הרוג, לצד שני פצועים בינוני כתוצאה מירי לעברם.

בעקבות המהומות בחווארה, ברשתות החברתיות הפלסטיניות החלו להתפרסם קריאות הסתה לאלימות: "הבעירו את נקודות החיכוך עם הצבא ואת אזורי ההתנחלויות הלילה בשעה 23:00 - שהלילה הזה יהיה גיהנום עבור המתנחלים".

התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה

בצה"ל החליטו בתום הערכת מצב לתגבר את גזרת יהודה ושומרון בשני גדודים נוספים. "כחלק מהגברת הפעילות הביטחונית במרחב שכם הוחלט על הגברת הבידוק הביטחוני בצירי התנועה אל העיר וממנה", מסר דובר צה"ל.

בתוך כך, קבוצת משפחות מהמאחז הבלתי חוקי אביתר בשומרון איכלסו אותו מחדש לאחר שפונה לפני יותר משנה. "אחרי הבשורות הקשות היום בשומרון, לא יכולנו להמשיך בשגרת חיינו והדבר המתבקש הוא לחזור לאביתר. חזרנו לאביתר כפי שהתחייבו בפנינו כל מפלגות הקואליציה", סיפרה תחיה חיים, תושבת המקום. עשרות אנשים הגיעו לשטח והחלו לפרוק ציוד. כעבור מספר שעות הגיעו אל המקום כוחות הביטחון והחלו לפנות את המתיישבים.

נתניהו: "גם כשהדם חם והרוחות לוהטות - לא לקחת את החוק לידיים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את צערו על הפיגוע הרצחני, אך קרא למפגינים שלא לקחת את החוק לידיים. "צה"ל וכוחות הביטחון כרגע נמצאים במרדף אחר הרוצח. אנחנו נמצא אותו, אנחנו נלכוד אותו ואנחנו נבוא אתו חשבון", אמר נתניהו. "אני מבקש גם כשהדם חם והרוחות לוהטות - לא לקחת את החוק לידיים. אני מבקש לתת לצה"ל ולכוחות הביטחון לעשות את עבודתם. אני מזכיר לכם שבשבועות האחרונים הם חיסלו עשרות מחבלים ומנעו עשרות פיגועים. תנו לצה"ל להשלים את המרדף, אל תיקחו את החוק לידיים - וביחד ננצח את הטרור".

הקימו מאחז בלתי חוקי כחלק מההתפרעויות בחווארה
בתגובה לפיגוע: מתנחלים עלו מחדש למאחז אביתר
התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה

שר הביטחון יואב גלנט הצטרף לקריאה של נתניהו: "גם בסיומה של יממה קשה וכואבת, בה שני אחים צעירים נרצחו בידי מחבל שפל, אני קורא לאזרחי ישראל: אל תקחו את החוק לידיים. ‏הפרות הסדר בחאוורה מסכנות את האזרחים, ופוגעות בפעילות כוחות הביטחון במצוד אחר המחבלים. אני סומך על מפקדי ולוחמי צה"ל, ובטוח כי ישימו את ידם על הרוצחים".

נשיא המדינה יצחק הרצוג פרסם גם קריאה לאזרחים: "נטילת החוק בידיים, פרעות ואלימות כלפי חפים מפשע - אינם דרכנו ואני מגנה זאת בתוקף. עלינו לאפשר לצה"ל, למשטרת ישראל ולכוחות הביטחון ללכוד את המחבל הנתעב ולהשיב את הסדר על כנו לאלתר".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף: "המליציות של סמוטריץ' יצאו לשרוף את חווארה כדי לטרפד את הפסגה בעקבה של נתניהו וגלנט. הממשלה הזו מסוכנת לביטחון ישראל".

התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה
פלסטינים מארגנים צעדה עממית לגינוי פעולות התג מחיר
צעירים פלסטינים מבעירים אש בשכם
הנזק שנגרם לרכבים שהוצתו בידי יהודים בחווארה
רכבים שהוצתו בחווארה

שר האוצר סמוטריץ' עורר סערה לאחר שנתן לייק לציוץ שבו נקרא "למחוק מהמפה" את הכפר חווארה. מדובר בציוץ שפרסם דוידי בן ציון, סגן ראש המועצה האזורית שומרון, שבו כתב: "את הכפר חווארה צריך למחוק היום. מספיק עם דיבורים של בניה וחיזוק ההתיישבות. את ההרתעה שאבדה צריך להחזיר מיד ואין מקום לרחמים". מאוחר יותר סמוטריץ' הצטרף לקריאות לציבור שלא לקחת את החוק בידיים.

מארגון "יש דין" נמסר בתגובה לאירועים הערב: "מדינת ישראל הופכת את הנקמה למדיניות רשמית – פוגרומים חסרי רסן בחווארה, בורין, יאסוף וסלפית, מעל 100 פצועים וכעת גם התנחלות בלתי חוקית באביתר. כל זאת בחסות המדינה – הממשלה וכוחות הביטחון מאפשרים את הזוועה הזאת".

המהומות בחווארה החלו בעקבות הפיגוע בכפר שבו נרצחו הלל מנחם ויגל יעקב יניב ז"ל, שני אחים בני 20 ו-22 מהיישוב הר ברכה שבשומרון. הלל ויגל למדו במסלול ההסדר בישיבות ההסדר בקריית שמונה וגבעת אולגה - והם נרצחו בדרך מביתם לישיבות בהן למדו. "יש לנו חור בלב ששום דבר לא יסגור אותו", אמרה אסתי יניב, אימם.