לילה לא שקט עבר על כפר חווארה בצל הפיגוע האכזרי שגרר פעולות נקם בהשתתפות מאות מתנחלים, שהגיעו לכפר והבעירו עשרות חנויות, בתים ורכבים. הבוקר (שני) דיווחו כלי התקשורת הפלסטיניים כי במהלך הלילה בוצעו פעולות לסגירת צירים מרכזיים באזור הכפר ואף התקיימה פעילות מבצעית לשמירת הסדר באזור שבמסגרתה נעצרו 6 חשודים. 

לפי שעה נראה כי נשמר שקט יחסי באזור. בצה"ל החליטו על תגבור של גדוד נוסף, שלישי, באוגדת יהודה ושומרון - בהתאם להערכת המצב. הגדוד השלישי יהיה סיירת גבעתי, והוא יתייצב הבוקר באוגדה בנוסף לשני הגדודים הנוספים. במהלך הלילה הגיעו עשרות מתנחלים למאחז הבלתי-חוקי איתמר שבשומרון, כוחות הביטחון צפויים לפנות אותם במהלך היום.

משפחתם של שני האחים הלל ויגל יניב, שנרצחו בפיגוע הירי שהצית את ההתפרעויות במקום, הודיעה כי לווייתם תתקיים היום בשעה 14:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל שבירושלים.

שני הנרצחים בפיגוע בחווארה
שני הנרצחים בפיגוע בחווארה

הפיגוע האכזרי וההתפרעויות שהגיעו אחריו גררו תגובות גם ברחבי העולם. דובר מחלקת המדינה האמריקני, נד פרייס, צייץ לפנות בוקר: "אנו מגנים את האלימות היום בגדה המערבית, לרבות מתקפת הטרור שהרגה שני ישראלים ומתנחלים, שגרמה להרג פלסטיני אחד, לפציעות של למעלה מ-100 אחרים ולהרס רכוש רב".

עוד הוסיף כי "התפתחויות אלה מדגישות את ההכרח להפחית מיד את המתחים במילים ובמעשים. ארצות הברית תמשיך לעבוד עם ישראלים ופלסטינים ושותפינו האזוריים להחזרת השקט".

 

 

בצל הפיגוע, התקיימו צעדות לגינוי פעולות תג המחיר בחווארה. הצעדות כללו עשרות משתתפים והתקיימו במוקדים שונים, בהם: מחנה הפליטים ג'בליא שבצפון רצועת עזה, מחנה הפליטים נהר אל-בארד שנמצא במחוז צפון לבנון ובעיירה אבו דיס הממוקמת במזרח ירושלים.

בצד הפלסטיני מדווחים הבוקר על מאות נפגעים, חלקם מאלימות וחלקם מגז מדמיע. בפועל נראה כי ניסיון סיכול טרור כשל גם מכיוון שלא מצליח להביא לסיכול הרמטי, וגם מכיוון שפעולות כמו לקיחת החוק לידיים הן בדיוק תמונת המצב שחמאס היה רוצה להציג לעולם.

פלסטינים מארגנים צעדה עממית לגינוי פעולות התג מחיר
פלסטינים מארגנים צעדה עממית לגינוי פעולות התג מחיר

נדגיש כי בארגון הטרור חמאס לא המתינו שההמונים ייצאו באופן ספונטני מבתיהם, אלא שלחו הודעות יזומות דרך הרשתות החברתיות, שקראו לכולם לצאת ולהתפרע. "הבעירו את נקודות החיכוך עם הצבא ואת אזורי ההתנחלויות". הלילה בשעה 23:00 כתבו: "שהלילה הזה יהיה גיהינום עבור המתנחלים".

גורם מדיני בכיר הביע אמש את חששותיו מהמשך ההסלמה וטען כי "אנחנו ברצף אירועים קשה. מתבצעות כל הפעולות להרגיע את המצב בכל האמצעים. ראש הממשלה הנחה לתגבר ככל שניתן את הכוחות בשטח ולהגן על כל תושבי יהודה ושומרון, יהודים וערבים. האירוע הזה עלול להביא להסלמה קשה ולהפוך לאינתיפאדה, ונמצא את עצמנו בצונאמי של טרור. השעות הקרובות הן קריטיות".

הנזק שנגרם לרכבים שהוצתו בידי יהודים בחווארה
הנזק שנגרם לרכבים שהוצתו בידי יהודים בחווארה

התפרעויות והצתות בחווארה
התפרעויות והצתות בחווארה

הפלסטינים טוענים כי יהודים השליכו אבנים לעבר רכב כיבוי אש פלסטיני וגם לעבר אמבולנסים. הסהר האדום הפלסטיני דיווח על כ-390 פצועים פלסטינים בעימותים באזור שכם. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כאמור על הרוג, לצד שני פצועים בינוני כתוצאה מירי לעברם. 

נתניהו: "גם כשהדם חם והרוחות לוהטות - לא לקחת את החוק לידיים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע אתמול את צערו על הפיגוע הרצחני, אך קרא למפרי הסדר לא לקחת את החוק לידיים. "צה"ל וכוחות הביטחון כרגע נמצאים במרדף אחר הרוצח. אנחנו נמצא אותו, אנחנו נלכוד אותו ואנחנו נבוא אתו חשבון", אמר ראש הממשלה. "אני מבקש מכם לתת לצה"ל ולכוחות הביטחון לעשות את עבודתם. אני מזכיר לכם שבשבועות האחרונים הם חיסלו עשרות מחבלים ומנעו עשרות פיגועים".

בצה"ל החליטו בתום הערכת מצב לתגבר את גזרת יהודה ושומרון בשני גדודים נוספים. "כחלק מהגברת הפעילות הביטחונית במרחב שכם הוחלט על הגברת הבידוק הביטחוני בצירי התנועה אל העיר וממנה", מסר דובר צה"ל.

כוחות באזור הפיגוע (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל באזור חווארה לאחר הפיגוע | צילום: דובר צה"ל

בתוך כך, קבוצת משפחות מהמאחז הבלתי חוקי אביתר בשומרון אכלסו אותו מחדש לאחר שפונה לפני יותר משנה. "אחרי הבשורות הקשות היום בשומרון, לא יכולנו להמשיך בשגרת חיינו והדבר המתבקש הוא לחזור לאביתר. חזרנו לאביתר כפי שהתחייבו בפנינו כל מפלגות הקואליציה", סיפרה תחיה חיים, תושבת המקום. עשרות אנשים הגיעו לשטח והחלו לפרוק ציוד. כעבור מספר שעות הגיעו אל המקום כוחות הביטחון והחלו לפנות את המתיישבים.