מנהלת החלל במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) שבמשרד הביטחון, צה"ל והתעשייה האווירית שיגרו בהצלחה הלילה (בין שלישי לרביעי) את לוויין הריגול "אופק 13" לחלל. השיגור בוצע בשעה 2:10 לפנות בוקר, באמצעות משגר לוויינים מסוג "שביט" משדה ניסויים במרכז הארץ. לפי הודעת משרד הביטחון, מדובר בלוויין תצפית מכ"מי בעל יכולות מתקדמות. 

על פי תוכנית השיגור המקורית, הלוויין נכנס למסלולו סביב כדור הארץ, החל לשדר נתונים ועבר סדרת בדיקות ראשוניות. "ממשיכים בסדרת הבדיקות שתוכננו מראש, עד לכניסתו של הלוויין לפעילות מלאה בתקופה הקרובה", מסרו ממשרד הביטחון.

רגע שיגור הלוויין "אופק 13" לחלל, הלילה  (צילום: משרד הביטחון)
רגע שיגור הלוויין "אופק 13" לחלל, הלילה | צילום: משרד הביטחון
הלוויין "אופק 13" בעת שיגורו לחלל, הלילה (צילום: משרד הביטחון)
לוויין "אופק 13" | צילום: משרד הביטחון

שר הביטחון גלנט שנכח בחדר הבקרה בשיגור הלוויין: "מי שנזקק להוכחה נוספת לחדשנות הטכנולוגית פורצת הדרך המאפיינת את מערכת הביטחון הישראלית - קיבל אותה היום באופן מובהק, בשיגורו המוצלח של הלוויין המהווה הישג חשוב מאין כמוהו. נמשיך להוכיח כי גם השמיים אינם הגבול עבור מערכת הביטחון הישראלית"

שר הביטחון גלנט בחדר הבקרה בעת שיגור הלוויין (צילום: משרד הביטחון)
שר הביטחון גלנט בחדר הבקרה בתעשייה האווירית | צילום: משרד הביטחון

בפיתוח הלוויין מעורבים גורמים שונים במערכת הביטחון, והקבלן הראשי של הפרויקט הוא התעשייה האווירית. חטיבת מערכות טילים וחלל, בהובלת מפעל 'חלל', מובילה את הפרויקט בשיתוף עם חטיבת 'אלתא' ומפעלים נוספים בחברה, ואילו חברות 'תומר' ו'רפאל' ייצרו את מנועי טיל השיגור.