משטרת ירושלים נערכת לרמדאן - על רקע החשש מהסלמה בחודש הצום וכאשר נערכות בבירה הפגנות בהשתתפות אלפים נגד המהפכה המשפטית. חודש רמדאן יחל ביום רביעי או חמישי הקרוב, ובמהלכו צפויים מתפללים ומבקרים רבים לפקוד את ירושלים ובעיקר את העיר העתיקה, הר הבית והמקומות הקדושים. מתחילת השנה נעצרו מאות תושבי מזרח העיר בחשד להפרות סדר והסתה, 25 פיגועים סוכלו. 

ההכנות לרמדאן - סיקור N12

המשטרה טרם החליטה אם להפסיק ביקורי יהודים בהר הבית בעשרת הימים האחרונים של רמדאן, כפי שנעשה מדי שנה. ההחלטה הזו תתקבל בידי הדרג המדיני בהתאם להערכת מצב. בנוסף, המשטרה לא מתכננת לבצע הריסת בתים במזרח ירושלים במהלך חודש רמדאן. גם לאחר הנחיית השר בן גביר, ההנחה היא שהמשטרה לא תחרוג ממנהגה ותפחית למינימום האפשרי את הריסות הבתים במהלך החודש הקרוב. 

מטרת ההיערכות המשטרתית היא לאפשר את חופש הפולחן, תוך שמירה על הביטחון והסדר הציבורי. במהלך התקופה האחרונה נערכו במשטרת מחוז ירושלים פגישות תיאום עם הגורמים הרלוונטיים ונעשו פעולות בציר המבצעי והקהילתי. את ההיערכות המבצעית מוביל מפקד מחוז ירושלים הניצב דורון תורג'מן.

שוטרי מחוז ירושלים, לוחמי מג"ב וכוחות תגבור משטרתיים יתפרסו במהלך החודש במוקדים השונים, בדגש על העיר העתיקה והמקומות הקדושים וכן בתפר שבין מזרח למערב ירושלים ובצירי המתפללים. לדברי המשטרה, ההיערכות תותאם לשגרת החיים ולצרכים המבצעיים, ובימי שישי יוכפל מספר השוטרים שיאבטחו את העיר. יחד עם זאת, במחוז מתמודדים עם מחסור בכוח אדם שעומד על כ-800 שוטרים.

דיוני הרמדאן מתבצעים בחדר עוצמה יהודית בכנסת
הדיון הביטחוני להיערכות לקראת רמדאן - בחדר מפלגת עוצמה יהודית בכנסת

מלבד היערכות המשטרה, נציגי ישראל והרשות הפלסטינית נפגשים היום (ראשון) בוועידה אזורית בשארם א-שיח' שבמצרים, בניסיון להרגיע את השטח לפני רמדאן. בפגישה משתתפים גם נציגים ממצרים, ירדן וארצות הברית.

אחד המבחנים הראשונים של המשטרה ברמדאן יהיה אבטחת ההפגנה מול הכנסת נגד המהפכה המשפטית שמתוכננת בסוף החודש. לפי ההערכות, כ-200 אלף בני אדם צפויים להפגין, כשבאותו יום יציינו גם את "יום האדמה". 

בהמשך החודש יחולו גם חגי ניסן של המגזר היהודי: פסח ואירוע ברכת הכוהנים, וכן חג הפסחא הנוצרי שיכלול את שבת האור. ממשטרת ירושלים נמסר: "המשטרה תפעל לאבטח את כל המתפללים שיגיעו למקומות הקדושים במועדים אלו, מוסלמים, יהודים ונוצרים, במטרה לאפשר לכולם את חופש הפולחן בהתאם לנוהג הקיים במקומות הקדושים בירושלים".

הר הבית (צילום: ג'אמל עווד, פלאש 90)
בימי שישי יוכפל מספר השוטרים המאבטחים את העיר. כיפת הסלע, ארכיון | צילום: ג'אמל עווד, פלאש 90

רמדאן בצל המתיחות הביטחונית

המשטרה תפעיל מגוון כוחות ואמצעים טכנולוגיים לאיתור וטיפול באירועים חריגים, תוך מאמץ לסכל פעילות חבלנית עוינת ולטפל במפרי סדר ופורעי חוק. השוטרים יפעלו למיצוי הדין עם אלו שיפגעו או ינסו לפגוע בציבור המתפללים והחוגגים.

"צעד חסר אחריות" (צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2)
טרם החליטו אם להפסיק ביקורי יהודים בהר הבית בעשרת הימים האחרונים של רמדאן. הר הבית, ארכיון | צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2

מנתוני המשטרה עולה כי מתחילת השנה נעצרו 280 חשודים תושבי מזרח ירושלים בעקבות הפרות סדר והסתה לאלימות. עשרה עצורים מנהליים ממזרח העיר מוחזקים כעת בבתי המעצר. 25 פיגועים סוכלו מתחילת השנה, אחד מהם בחשד לניסיון פגיעה בשר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר.

בהתאם להחלטת מפקד מחוז ירושלים, גם השנה יופעל במתכונת מוגברת חמ"ל התודעה המשטרתי שכולל את גורמי המודיעין, והחקירות יחד עם נציגים מגופי הביטחון. משימתו המרכזית תהיה לפעול נגד הסתה ועבירות אלימות ברשת. בנוסף הוקם במחוז כוח חקירות משימתי, אליו יועברו לטיפול חקירתי מי שייעצר בעקבות הפרות סדר והסתה.

במשטרה אומרים כי ניסיון העבר מלמד שבמהלך רמדאן יופצו ברשתות החברתיות חומרי הסתה, שמועות שקריות ודיסאינפורמציה בנוגע להר הבית, שמועות המופצות בין היתר על ידי ארגוני טרור. במשטרה קוראים לציבור שלא להאמין לפרסומי כזב שתכליתם יצירת בהלה או תודעה כוזבת, והציבור מתבקש לגלות ערנות ולדווח על כל התרחשות חריגה המצריכה התערבות משטרתית.