מסדרת החיסולים של מדענים איראנים בכירים ועד למתקפת רחפני הנפץ על מפעל המל"טים באיספהאן - איראן מנסה בשנים האחרונות לנקום על פעולות נגדה המיוחסות בתקשורת הזרה לישראל. כעת, האיראנים מנסים לבסס משוואת תגובה, אבל באופן קצת שונה מהעבר.

לפי דיווח שפורסם אתמול בעיתון הסעודי אילאף, מכלית נפט בשם Campo Square, הפועלת מטעם חברת Eletson. של המיליארדר הישראלי אייל עופר, הותקפה לפני שבוע בידי כלי שיט של משמרות המהפכה, ומל"טים מתאבדים במפרץ הפרסי. מדובר כבר בפעם ה-5 שהכוחות האיראנים תוקפים ספינות שהם מייחסים להן קשר לישראל.

רגע הפיצוץ במפעל האיראני בלב איספהאן (צילום: רויטרס)
רגע הפיצוץ במפעל האיראני בלב איספהאן | צילום: רויטרס

האיראנים מנסים באמצעות התקיפות לייצר מעין משוואה - אתם פוגעים לנו אנחנו פוגעים לכם. לפי שעה, הם לא מצליחים לייצר תגובה משמעותית, אבל אם היו מצליחים – סביר שתגובות מסוג זה היו הופכות לשכיחות יותר.

בעבר, האיראנים ניסו לתקוף אוניות המזוהות כישראליות בתגובה לתקיפות על אוניות איראניות שבעולם ייחסו לישראל, ולהישאר בזירה הימית. כעת, האיראנים החליטו לשנות את המשוואה ולפגוע באוניות "ישראליות" גם כתגובה על תקיפות ביבשה.

ראש המוסד: "איראן מקצינה ומגבירה את ניסיונותיה לבצע פיגועי טרור"

ראש המוסד דוד (דדי) ברנע נאם בחודש שעבר באירוע הוקרה למצטייני המוסד בבית הנשיא, ושם התייחס לאתגרים שעימם הארגון מתמודד - ובראשם איראן. לדברי ראש המוסד, בחודשים האחרונים מזהים בארגון "תהליכים מסוכנים, מאיימים, חלקם מתריסים מצידה של איראן".

דדי ברנע ראש המוסד
ראש המוסד ברנע: "בולמים את איראן מדי יום – בכל רחבי העולם"

"איראן מקצינה ומגבירה את ניסיונותיה לבצע פיגועי טרור, שאותם אנחנו בולמים מידי יום, בכל רחבי העולם", אמר ראש המוסד ברנע בפני מצטייני הארגון ובני משפחותיהם. "אנחנו לא מופתעים מעזות המצח של המשטר האיראני, שבזמן שזרוע אחת שלו שולחת דיפלומטים איראנים לווינה למו"מ על הסכם עם המעצמות, זרוע שנייה שלו שולחת טרוריסטים איראנים להרוג חפים מפשע ברחבי העולם, רק בשל היותם ישראלים או יהודים".