הלל מנחם ויגל יעקב יניב ז"ל, שני אחים בני 20 ו-22 מהיישוב הר ברכה שבשומרון הם שני הישראלים שנרצחו היום (ראשון) בפיגוע הירי בחווארה. הלל ויגל למדו במסלול ההסדר בישיבות ההסדר בקריית שמונה וגבעת אולגה - והם נרצחו בדרך מביתם לישיבות בהן למדו. "יש לנו חור בלב ששום דבר לא יסגור אותו", אמרה אסתי יניב, אמא של הלל ויגל ז"ל.

פיגוע הירי בחווארה - סיקור N12

בפיגוע הירי נרצחו שני האחים כאשר מחבלים פתחו לעברם באש בעת שנסעו בפאתי הכפר, בדרכם להתנחלות שבה הם מתגוררים. מחקירה ראשונית של הפיגוע, עולה שהמחבלים התנגשו תחילה עם הרכב שלהם במכונית שבה היו שני הנרצחים. עדי ראיה סיפרו כי שניות לאחר ההתנגשות יצא מחבל עם נשק וירה מטווח אפס בנוסעי הרכב. 12 קליעים נמצאו בזירת הפיגוע. המחבלים נמלטו מהזירה, וכוחות הביטחון מנהלים מצוד אחריהם.

הלל ויגל, שני הנרצחים בפיגוע בחווארה
נרצח בדרך לישיבה. הלל מנחם יניב ז"ל

"חטפנו פה סטירת לחי אדירה מהקדוש ברוך הוא", אמרה אסתי יניב, אמם של האחים הלל ויגל ז"ל, בהודעה מיוחדת לנוער הר ברכה. "אנחנו מנסים למצוא את הדברים הטובים, ואת החסד שהיה לנו הכנה מוקדמת, שהייתה לנו שבת משפחה, שהיו לנו שיחות טובות עם הילדים אתמול ושעשינו תמונה עם הילדים. הקדוש ברוך הוא שולח חסדים, גם עם המכה הכואבת". היא הוסיפה כי "יש לנו חור ענק בלב ושום דבר לא יסגור את החור הזה. לא בנייה, לא הפגנה, לא שום דבר".

"גם שמחות במשפחה יהיו פלסטר, החור הזה ישאר ואנחנו נלמד לחיות איתו ולחיות איתו בשמחה ולהמשיך ולשאוב כוח מכם מהילדים שלנו", המשיכה האם. "אם אתם שואלים מה לעשות? להוסיף בלימוד תורה, הם היו בדרך ללימוד תורה, לעשות שירות משמעותי בצבא". ההורים של הלל ויגל, אסתי והרב שלום יניב, הם רכזי הנוער של הר ברכה. "הלל היה נשמה טובה. היה חניך שלי. שניהם היו אנשי חסד. מוכרים ביישוב", סיפר מוטי סוויסה, תושב הר ברכה. 

הלל ויגל, שני הנרצחים בפיגוע בחווארה
היה אמור לחגוג יום הולדת 20 בעוד שבועיים. יגל יעקב יניב ז"ל

הלל ז"ל בן ה-22 היה תלמיד ישיבת ההסדר בקרית שמונה, והוא סיים בתקופה האחרונה שירות משמעותי בחיל הים. הוא חזר לאחרונה מהשירות בצבא לפרק הלימוד הנוסף במסגרת מסלול ההסדר. יגל ז"ל אחיו, תלמיד ישיבת ההסדר בגבעת אולגה, היה אמור לחגוג יום הולדת 20 בעוד שבועיים. גם הוא התגייס למסלול ההסדר, וסייע בתחילת השנה בהקמת שלוחת הישיבה בטירת הכרמל. בימים אלו הוא אמור היה להתחיל את ההליכים לקראת גיוסו הקרבי לצה"ל.

מאיגוד ישיבות ההסדר נמסר: "'א-ל נקמות ה', א-ל נקמות הופיע'. אנו מבכים מרה את הירצחם באכזריות של שני האחים הקדושים הלל ויגל יניב הי"ד, תלמידי ישיבות ההסדר קריית שמונה וגבעת אולגה. אנו מתפללים לחיזוק המשפחה היקרה, חבריהם בישיבות ובישוב, וכלל ישראל". ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר אורי פינסקי הוסיף: "אנחנו קוראים מכאן לצה"ל ולממשלת ישראל לא לנוח ולא לשקוט עד להשבת הבטחון לכל מקום במרחבי ארצנו, למגר את אויבינו הרשעים ולאפשר ליהודי לנסוע לישיבה, הביתה ולכל מקום שיחפוץ בביטחון".

משפחתם של הלל ויגל, שני הנרצחים בפיגוע בחווארה (צילום: באדיבות המשפחה)
תמונה מאירוע בהשתתפות כל בני המשפחה | צילום: באדיבות המשפחה

מהמועצה האזורית שומרון נמסר כי "המועצה אבלה על הרצחם של שני האחים בפיגוע הירי היום בחווארה. אנו מחבקים את המשפחה ומלווים אותה ככל שיידרש". ראש המועצה יוסי דגן אמר כי "ההתיישבות בשומרון חזקה גם מול האירועים הקשים, אנחנו חזקים ואנחנו נתגבר על הברברים מהרשות הפלסטינית".

דגן הוסיף כי "מהממשלה אני דורש תהפכו כבר את השולחן, אתם לא יכולים להמשיך במדיניות הממשלה הקודמת שהפקירה את הביטחון ולצפות לתוצאות אחרות מול אבו מאזן וחבר המחבלים שלו. אני דורש מראש הממשלה, שר הביטחון וכל השרים להחזיר את המשלחת משיחות הסרק בעקבה".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מסר עם פרסום שמות הנרצחים כי "הלב נקרע מצער על הרצח האכזרי של האחים הלל ויגל יניב הי"ד מהישוב הר ברכה בפיגוע הטרור בחווארה". הוא ציין כי "אני עצמי עברתי שם דקות ספורות לפני הפיגוע, וכל יום עוברים שם אלפים רבים של יהודים בדרכים. כל יהודי הוא מטרה עבור אותם מחבלים צמאי דם".