מוחמד אל-עסיבי, בן 26 מהיישוב הבדואי חורה שבנגב עוכב לבדיקה על ידי שוטרים הלילה (בין שישי לשבת) באזור שער השלשלת שבעיר העתיקה בירושלים. על פי הדיווח המשטרתי, במהלך הבדיקה הוא התנפל על אחד השוטרים, תקף אותו וניסה לחטוף אקדח שהיה על גופו של השוטר. לדברי המשטרה בעת התקיפה הוא הצליח לירות שני כדורים ונורה למוות על ידי השוטרים.

אל-עסיבי למד רפואה ברומניה ולפני כמה שבועות חגג את סיום לימודיו. בעקבות האירוע, דווח בכלי התקשורת הערביים על סגירת כל השערים בעיר העתיקה, תוך פינוי מתפללים מהמסגדים בהר הבית. כמו כן, עימותים פרצו בעקבות קולות הירי שנשמעו במקום בין כוחות הביטחון לנמצאים במקום.

משטרת ישראל: "נבחרי ציבור שאינם בקיאים באירוע מנסים להסית נגד המשטרה"

בהודעת משטרה שפורסמה נכתב כי מידע רב המסתובב ברשתות החברתיות ובתקשורת בעקבות האירוע הוא שגוי: "מכל הבדיקות והעדויות עד כה עולה כי מדובר בפיגוע ירי שכלל חטיפת נשק משוטר. לצערנו האירוע לא תועד במצלמות אבטחה ובניגוד לפרסומים - לא כל תא שטח בעיר העתיקה מצולם. בנוסף, בניגוד לפרסומים שגויים - לא הייתה כל אישה שמעורבת באירוע, המחבל הגיע לבדו".

במשטרה הוסיפו כי "מחקירת הפיגוע ע"י ימ"ר ירושלים עולה כי המחבל התחזק בתקופה האחרונה מאוד מבחינה דתית. לצערנו נבחרי ציבור ואחרים שאינם בקיאים בפרטי האירוע - מנסים להסית נגד המשטרה והשוטרים ברשתות החברתיות תוך פרסום דיסאינפורמציה".

ראש מועצת חורה: לא מקבלים את גרסת המשטרה - דורשים לראות תיעוד

ניצב בדימוס יאיר יצחקי, לשעבר מפקד מחוז ירושלים אמר באירוע של שבתרבות בראשון לציון: "אני לא רואה אפשרות שאין תיעוד משטרתי. אני אישית הצבתי שם את מערך מצלמות האבטחה. מעריך שבזמן הקרוב יפורסם תיעוד של האירוע".

ראש מועצת חורה, חבאס אל-עטאונה ל-N12: "אנחנו ביישוב חורה קמנו היום בבוקר לאירוע מצער מאוד ועצוב מאוד. משפחה מכובדת איבדה את יקרה שהלך להתפלל וחזר בלי רוח חיים. האבא נכה, האימא גננת בנו על הבחור הזה שהולך להיות רופא - הבן הבכור של המשפחה. במועצה המקומית חורה ישבנו והכרזנו על שני ימי אבל היום ומחר, משביתים את כל המוסדות ביישוב. אנחנו מבקשים להקים ועדת חקירה שתחקור את האירוע, לא מקבלים את גרסת המשטרה ולא רוצים שזה יחזור על עצמו".

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן, קיים הערכת מצב. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע - שהועבר לטיפול מח"ש. בתום הבדיקה במח"ש יוחלט אם הנסיבות מחייבות מעבר לחקירה מלאה שממנה יובהר אם השוטרים שהיו מעורבים באירוע - 4 שוטרי מג"ב ושני שוטרים, פעלו כמתחייב. 

חה"כ עאידה תומא סלימאן: "המשטרה רצחה בדם את אל-עסיבי"

"על פי עדי ראיה המשטרה רצחה בדם קר את מוחמד אל-עסיבי והיא משקרת ומטייחת, בדיוק כפי שעשו ברצח של איאד אלחלאק ויעקוב אבו אלקיעאן ואחרים. זה רצח מוזמן מראש, ע"י אלה שחודשים מכתימים את חודש רמדאן כחודש של פורענות כדי לדכא את הפלסטינים בירושלים המזרחית ולהבעיר את השטח".

עיריית רהט: "שביתה הוכרזה מחר בעירייה בתגובה לפשע החיסול של ד"ר מוחמד עוסיבי באל-אקצא. אנו דורשים חקירה מידית כדי להביס את שווא הנרטיבים של המשטרה".

חה"כ לשעבר טלב אסאנע אמר על המקרה: "משטרת ישראל רצחה את הרופא מוחמד אל-עוסאיבי. הרופא ניסה להתערב כשראה את השוטרים תוקפים אישה ערבייה. אני מאתגר את המשטרה להראות את הסרטון המתעד את ניסיון חטיפת הנשק, כפי שהיא טוענת".

במפלגת בל"ד גינו את האירוע ואמרו: "הוצאתו להורג של ד"ר מוחמד אל-עוסיבי היא החלטה להסלים. בן גביר וממשלת הימין הפשיסטי היו מוטרדים מהנוכחות הגדולה של התפילות באל-אקצא ולכן מחפשים הסלמה".