סימנים למשבר ביחסים בין-לאומיים: איחוד האמירויות הודיעה על כוונתה לעצור רכש של מערכות ביטחוניות מישראל, כך פורסם הערב (ראשון) ב"מהדורה המרכזית". ההחלטה מגיעה בעקבות מעשיהם ואמירותיהם של השרים בן גביר וסמוטריץ'.

המערכות שנרכשות על ידי האמירויות נחשבות למשמעותיות שרובן רגישות ואסורות בפרסום. הרקע להחלטה לפי גורמים ישראליים היא התנהלות הממשלה בחודש וחצי האחרונים, בין היתר עליית בן גביר להר הבית, הפרעות בחווארה ואמירתו של השר סמוטריץ' בנושא.

סמוטריץ' ובן גביר בהשבעת הכנסת ה-25 (צילום: רויטרס)
סמוטריץ' ובן גביר, ארכיון | צילום: רויטרס

הנשיא האמירויות שיח' מוחמד בן זאיד לגורמים ישראליים: "עד שלא נוודא שלראש הממשלה נתניהו יש ממשלה שהוא שולט בה, לא נוכל לעשות דברים משותפים". שיתופי פעולה מודיעיניים בין ישראל לבין האיחוד עדיין מתקיימים כמו גם ביטחוני אך אמירה שעשויה להתפתח בהחלט מטרידה. 

ההחלטה להשהות את הרכש מגיעה לאחר דחיית ביקורו של ראש הממשלה נתניהו, ואי קביעת מועד חדש. כמו כן, השבוע סעודיה הודיעה על חידוש היחסים עם איראן לאחר שנים של נתק. יכול להיות שמדובר במגמה שיכולה להדאיג את ממשלת נתניהו. 

חה"כ בני גנץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו קריאה לראש הממשלה לפטר את סמוטריץ' ובן גביר: "סוסים טרויאנים חדרו לקודש הקודשים של ביטחון ישראל, והנזק כבר מורגש. אני קורא לנתניהו - אל תהרוס את מה שנבנה, גם על ידך- בעמל רב. הסר את ידיו של סמוטריץ' ממשרד הביטחון, פטר את הפירומן שאחראי על ביטחון הפנים. האינטרסים האסטרטגים של ישראל באזור חשובים יותר מפוליטיקה".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "הידיעה חסרת כל בסיס, ישראל ואיחוד האמירויות מקיימות מגיעים מדיניים פוריים בכל התחומים, כולל היום".

משרד החוץ בתגובה על הפרסום: "בניגוד לפרסום, היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות חזקים ואיתנים. עדות לכך היא, בין היתר, ההסכמה שהושגה בימים האחרונים על נוסח הסכם המכס, שיוביל לכניסתו לתוקף של הסכם הסחר החופשי בין המדינות וירחיב את היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות".

אמיר חייק, שגריר ישראל באיחוד האמירויות הערביות צייץ בטוויטר: "משיחות עם מקורות בכירים באבו דאבי המצויים בפרטי היחסים בין המדינות ומכירים היטב את שני הצדדים, הידיעות בתקשורת הישראלית, הערב, פשוט אינן נכונות".