הותר לפרסום: מטוס שהמריא בשבוע שעבר מטשקנט לכיוון דובאי נאלץ לבצע נחיתת חירום בשיראז שבאיראן - כשבין הנוסעים נמצאת חיילת צה"ל. הנחיתה התבצעה בעקבות אירוע רפואי של אחד מהנוסעים. עם נחיתתה, מיהרה הצעירה הישראלית לדווח להוריה על האירוע החריג. ההורים יצרו קשר עם מפקדיה בצה"ל והם עדכנו את ראשי מערכת הביטחון. לאחר שעות מורטות עצבים – היא הצליחה לעלות על המטוס שהמשיך לדובאי.

האירוע הדרמטי התרחש בסביבות השעה 5 בבוקר יום חמישי בשבוע שעבר, ועד היום (רביעי) הוא היה אסור בפרסום. מדובר בחיילת דוברת רוסית, בת 19, שללא כל תכנון מצאה את עצמה בשטח מדינת אויב.

עם נחיתת המטוס באיראן הנוסעים הורדו ממנו ונאלצו להמתין בטרמינל כ-10 שעות. בביקורת הגבולות החיילת הגישה את הדרכון הרוסי שלה שמצוין בו כי הונפק בישראל, ובמשך שעות ארוכות היא המתינה יחד עם שאר הנוסעים, עם חשש שבכל רגע יכולים לעלות על כך שהיא ישראלית.

מסלול טיסת חיילת צה

בינתיים הוריה עדכנו את מפקדיה בצה"ל, שמיהרו לדווח על כך לרמטכ"ל - ומשם המידע הועבר למזכיר הצבאי של רה"מ. לפיד קיבל את הפרטים על האירוע בעת ישיבת הממשלה שהתכנסה לאשר את הסכם הגז עם לבנון. באותו הזמן שר הביטחון בני גנץ היה בביקור בטורקיה.

המוסד הקים מיד חמ"ל מיוחד כדי למצוא דרך להוציא את החיילת משם בהקדם האפשרי. אנשי המוסד מיהרו ליצור עמה קשר וביקשו ממנו להתנהל כרגיל, לא לעורר סימנים מחשידים – ובטח שלא לדבר בעברית. כאמור, לאחר שעות המתנה מורטת עצבים, עם חשש גדול שהאיראנים יבינו שבשטח שלהם נמצאת חיילת ישראלית, היא הצליחה לעלות על המטוס שהמשיך בדרכו ונחת בדובאי. 

מדובר צה"ל נמסר: "הותר לפרסום שמטוס אזרחי (של חברת תעופה זרה) נחת ביום חמישי האחרון נחיתה לא מתוכננת באיראן, בשל אירוע רפואי של אחד הטסים, אשר הביא לשינוי בנתיב הטיסה המתוכנן. אחת הנוסעות בטיסה הייתה חיילת בודדה בצה"ל שחזרה בטיסת ביניים מביקור משפחתי. המטוס והנוסעים שהו מספר שעות על הקרקע בשדה התעופה. לאחר מספר שעות המריא המטוס והמשיך ליעדו ללא חריגים".