שבוע לאחר הפיגוע הכפול בירושלים, כוחות של השב"כ והימ"מ פועלים הערב (שלישי) באינטנסיביות במזרח ירושלים, במה שנראה כמו התפתחות והתקדמות בחקירת הפיגוע. שני הגופים ממשיכים לפעול במישור המודיעיני כדי להגיע לחוליה שהניחה את המטענים בתחנות האוטובוסים בבירה.

במערכת הביטחון מוטרדים לא רק מפיגועי חיקוי, אלא גם מניסיונות של ארגוני הטרור השונים לשלוח, לייצא ולהקים חוליות ירי שיפעלו בתוך ישראל. ההערכה בישראל שניצבים בפני הסלמה, והדבר שמטריד ביותר את הצבא והשב"כ זה ששני הפיגועים האחרונים באריאל והיום סמוך לכוכב יעקב, נעשו בידי פלסטינים בעלי היתרי עבודה, עניין שמצריך היערכות אחרת וחשיבה אחרת.

פיגוע משולב בירושלים: זירת הפיצוץ בצומת רמות (צילום: פלאש 90)
הפיגוע המשולב בירושלים, ארכיון | צילום: פלאש 90

האזהרה של מערכת הביטחון

על רקע התגברות גל הטרור, בכירי מערכת הביטחון הגיעו לדיון סגור בוועדת החוץ וביטחון של הכנסת, ושם הזהירו כי גל הטרור נמצא במגמת עלייה והחרפה. אזהרות הבכירים, נציגים של צה"ל והשב"כ, כללו תחזית להסלמה בפיגועים ועלייה בדרגתם בחודשים הקרובים. סנונית ראשונה לכך ניתן היה לראות בפיגוע המשולב בירושלים בשבוע שעבר שבו נרצחו שני בני אדם. 

בכירי מערכת הביטחון התייחסו בדיון לנושא נוסף - היחס של ישראל אל הרשות הפלסטינית. בין השאר אמרו הבכירים כי "הרשות הפלסטינית יציבה ויש לחזק אותה ככל האפשר". הבכירים המליצו להמשיך את "מדיניות הגזרים" במישור הכלכלי והאזרחי.

ח"כ יואב גלנט (צילום: ערוץ הכנסת)
יואב גלנט, יו"ר ועדת החוץ וביטחון של הכנסת, צפוי להתמנות לשר הביטחון | צילום: ערוץ הכנסת

דברי הבכירים בנושא זה הובאו על רקע ההערכות שעלו ונשמעו, ולפיהן הרשות נמצאת בקריסה או על סף התפרקות. ההערכה שהושמעה בידי הבכירים בפני חברי הכנסת די הפוכה, ולפיה הרשות הפלסטינית דווקא מתפקדת.

הבכירים הוסיפו כי אין כרגע סכנה ממשית לקריסתה של הרשות או לכניסה של חמאס למוקדי השלטון שלה. הח"כים שמעו גם אמירה ברורה של גורמי הביטחון כי צריך לחזק את הרשות הפלסטינית ככל האפשר.

ניתן לומר שחברי הכנסת בוועדת החוץ וביטחון הזמנית שמעו מסר שמופנה דווקא לממשלה החדשה. מי שעומד בראשות הוועדה הזמנית ומיועד לתפקיד שר הביטחון הבא הוא יואב גלנט. כשר ביטחון יצטרך גלנט לתווך את המסר הזה בממשלה ובקבינט - לנסות לעשות ככל האפשר כדי לבדל בין הצורך לתת גזרים ולשפר את חיי התושבים הפלסטינים במישור האזרחי והכלכלי, ובין המאבק בטרור. המסר מגיע גם כשברור שבממשלה הבא יהיה מי שיאתגר את החשיבה הזאת, בלשון המעטה.