פגישת גנץ-בר, חיסול אל-כילאני ודירת המסתור של "גוב האריות": כוח משותף של צה"ל, השב"כ וימ"מ פשט הלילה (שלישי) על דירת מסתור בקסבה של שכם ששימשה כמעבדת מטענים של פעילים מרכזיים ב"גוב האריות". הלוחמים הפציצו את הדירה וחילופי אש כבדים פרצו במקום. במהלכם חוסל וודיע אלחוח, מבכירי הארגון, יומיים בלבד אחרי שנטען כי ישראל חיסלה בכיר אחר, תאמר אל-כילאני.

"גוב האריות" ופעילות צה"ל בשכם - סיקור N12

ההחלטה לצאת למבצע הלילי התקבלה כבר ביום חמישי, אז נפגש שר הביטחון בני גנץ עם ראש השב"כ רונן בר – ואישר איתו סדרה של מבצעים. על פי הדיווחים הפלסטינים, אחד מהם היה חיסולו של אל-כילאני, שלאחריו הבחינו בשב"כ שחל שינוי בהתנהלות של "גוב האריות". במערכת הביטחון הבינו כי כל הפעילים המרכזיים של הארגון מסתתרים בדירת מסתור אחת בקסבה, בשל החשש שיחוסלו וכדי שיוכלו להגן זה על זה.

שר הביטחון גנץ, ראש השב"כ רונן בר (צילום: משרד הביטחון)
שר הביטחון בני גנץ וראש השב"כ רונן בר | צילום: משרד הביטחון

בשירות הביטחון הכללי ידעו להצביע על מיקומם של המחבלים ועל כך שהייתה שם מעבדת נפץ, מה שמעיד על המודיעין המדויק שהיה לישראל. במהלך הלילה הוחלט לצאת לפעולה, שנוהלה מהחמ"ל של השב"כ, שם ראש השב"כ והרמטכ"ל אביב כוכבי ליוו את הכול מקרוב מאוד.

הפעולה הייתה מורכבת מכמה בחינות, בין היתר בשל האופן שבו נאלצו הלוחמים להיכנס לקסבה, לכתר את דירה המסתור ולבודד את האזור. הימ"מ והיחידה המבצעית של שב"כ הם אלו שנכנסו פנימה. סיירת גבעתי, חבריו של סמ"ר עידו ברוך שנהרג בידי אנשי "גוב האריות", היו מי שבודדו את האזור.

אל כילאני, המחבל שחוסל בפיצוץ בשכם, ואלחוח שנהרג ב (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
אל כילאני, המחבל שחוסל בפיצוץ בשכם, ואלחוח שנהרג בחילופי אש | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

אחרי שהכוחות נכנסו למקום וכיתרו את הדירה חילופי אש כבדים התפתחו במקום. על פי הדיווחים הפלסטינים, חמישה מחבלים מ"גוב האריות" נהרגו בעקבות הירי, כשאחד מהם הוא בכיר הארגון אלחוח. כדי שלא לסכן ולהכניס את הלוחמים פנימה, טילים מהקרקע נורו על דירת המסתור של המחבלים.

לא פחות מורכב היה להוציא את הלוחמים החוצה מהקסבה. בתום האירוע יצרו חלק מהלוחמים מסדרון מאובטח שאִפשר להוציא את כל הלוחמים בבטחה.

אופנועו של מחבל גוב האריות שנהרג
האופנוע שהתפוצץ וגרם למותו של בכיר "גוב האריות"

במערכת הביטחון רצו להעביר מסר ברור בפעולה הזאת: אין ערי מקלט למחבלים, נגיע לכל מקום. ישראל הראתה שהיא יכולים לחדור מבחינה מודיעינית לארגון, שם לא העריכו שיגיעו לדירה שבה מסתתרים הבכירים. בנוסף לכך, ישראל רוצה לשלוח איתות ומסר הרתעתי לג'נין ולחמושים הפועלים משם.

שעות אחרי הפעולה, צה"ל, השב"כ והמשטרה מסרו: "בתום פעילות משותפת סוכל ראש תשתית 'גוב האריות' בשכם". על פי ההודעה, בעקבות מידע מודיעיני מדויק של השב"כ, הכוחות התמקמו בעיר שכם כשהם ערוכים ופרוסים במגוון אמצעים, בהם כוחות צלפים וטילי כתף. במהלך הפעילות, הופעלו אמצעים שונים, לעבר המבנה השייך לתשתית, וכוחות לוחמים של שב"כ, ימ"מ וצה"ל ניהלו חילופי ירי עם עשרות חמושים במרחב".

עוד נמסר: "במהלך הפעילות, סוכל וודיע אלחוח, בן 31, תושב הקסבה בשכם, אשר היה היעד המרכזי של המבצע. חוח עמד בראש קבוצת ״גוב האריות״, תשתית טרור אשר אחראית לשורת פיגועים וניסיונות טרור לעבר יעדים ישראליים. כמו כן, חוח היה אחראי על ייצור מטעני צינור והשגת אמצעי לחימה בעבור התשתית".

ראש הממשלה יאיר לפיד צייץ לאחר הפעולה: "מטרתנו הייתה ונותרה לפגוע פגיעה קשה ומתמשכת בטרור ושלוחיו בג’נין ובשכם, ובכל מקום אחר בו יצמחו קיני טרור. אנחנו לא נרפה לרגע. לא נאפשר קיומם של ארגוני טרור שפוגעים באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל".

עוד כתב לפיד: "כחלק מהפעולה, נפגעה קשה מעבדת הטרור של 'גוב האריות'. מדובר במכה מדויקת וקטלנית בלב תשתית טרור שמנסה לבצע פיגועים. מברך את כוחות הביטחון שפועלים יום ולילה למען שלום כלל אזרחי ישראל. ידע כל מי שמנסה לפגוע בנו, שדמו בראשו".

בעקבות המבצע הלילה בשומרון ולקראת ההיערכות להמשך, שר הביטחון גנץ קיים חיתוך מצב עם הרמטכ"ל כוכבי, ראש השב"כ בר, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף רסאן עליאן."מעבר למעקב הצמוד שלי במהלך הלילה, באתי לקבל סקירה בלתי אמצעית על הביצוע בלילה ועל ההערכות להמשך הפעילות באיו"ש בכלל ובשומרון בפרט, שמטרתה להגן על אזרחי מדינת ישראל", אמר השר גנץ. "לא נשלים עם מציאות של טרור באף אחת מחזיתות הפעולה שלנו. מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל יסיים בכלא או בקבר. לא יהיו ערי מקלט לטרוריסטים, ואנחנו נהיה בכל מקום שיידרש בכדי למלא את משימתנו".

עוד אמר שר הביטחון: "כשישבנו בימים האחרונים על התוכניות המבצעיות, לפני שאישרתי את הפעולה הלילה, ידעתי שיש על מי לסמוך, אנחנו פועלים באחריות, מקצועיות, היכן שנדרש, מתי שנדרש ובכל האמצעים שיידרשו. מדינת ישראל מעוניינת בשקט וביציבות, ככל שהשליטה של הרשות הפלסטינית בשטחים שלהם תהיה טובה יותר, כך ייטב להם. לצד זאת, ובכל דרך ובכל מקום, אנחנו ערוכים לכל מה שיידרש על מנת להגן על אזרחי ישראל".

לאחר הפעילות הלילה בשכם, ראש מועצת שומרון יוסי דגן בירך את צה"ל ותוקף את הממשלה: "הפעילות בעומק שכם היא התחלה טובה, אך רק מבצע צבאי מסיבי ירסק את תשתית הטרור, אימוץ הדרישה להחזרת המחסומים הוריד את אירועי הירי - למה הממשלה לא מרחיבה אותו?".