פיגוע בשומרון: ירי נפתח הבוקר (ראשון) לעבר אוטובוס ומונית ישראליים בנסיעה בין הכפר בית פוריכ וההתנחלות אלון מורה. אדם אחד נפצע קל, כוחות צה''ל פתחו בסריקות במרחב.

נהג אוטובוס שנסע באזור דיווח לראשונה על הירי, ומסר כי הבחין בפגיעה בשמשת הרכב שלו. נהג מונית, שנסע בסמוך לאוטובוס בדרכו לאסוף תלמידי חינוך מיוחד, נפגע באורח קל מרסיסים. "היה לי נס, נהג האוטובוס הוא גיבור, האט כדי להגן עלי", אמר הפצוע.

לאחר האירוע, הרכב ובו הנהג הצליחו להגיע לבסיס הצבאי הסמוך, ושם הוא קיבל טיפול רפואי. כוחות צבא רבים סורקים את הזירה כדי לאתר את המעורבים בירי.

המונית שנפגעה בפיגוע ירי בשומרון (צילום: מועצה אזורית שומרון)
המונית שנפגעה בפיגוע ירי בשומרון | צילום: מועצה אזורית שומרון

נהג המונית שנפצע אב ל-6 ילדים, תיאר את השתלשלות האירועים: "יצאתי מאלון מורה בבוקר, כמו שאני יוצא בכל יום, בדרכי לאסוף תלמידים בתפוח. אחרי שעברתי את המבתרים באלון מורה, ירדתי את הירידה לפני האנדרטה של משפחת הנקין, שמעתי רעש בכביש והייתי בטוח שיש לי פנצ'ר. אחרי דקה הבנתי שיורים עלי, הרגשתי שריטה בכתף ששרט אותי הכדור. המשכתי לנסוע ונתתי גז".

עוד הנהג סיפר כי היה לו "נס גדול" כשנהג אוטובוס ממוגן ירי שעבר במקום, זיהה את הכדורים שנורו לעברו, ונתן לו לעקוף תוך שהוא מגונן עליו.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מתח ביקורת על הממשלה, שלטענתו מסרבת לצאת למבצע "חומת מגן 2": "עוד אירוע חמור שהסתיים כמעט בנס, הממשלה הזו מפקירה את התושבים שלה לגל טרור, שהרשות הפלסטינית מחממת, הממשלה הזו מסרבת להכיר במציאות. אני קורא לממשלה להתעשת, הודיעו על יציאה למבצע רחב לפגיעה בתשתית הטרור ביו"ש".

ארגון נהגי האוטובוסים בישראל מבית ההסתדרות הלאומית מסר בעקבות פיגוע הירי על אוטובוס בשומרון כי "התחבורה הציבורית בכלל והאוטובוסים בפרט הם סמל שלטון ולכן הנהגים והנוסעים מותקפים שוב ושוב. משרד התחבורה חייב לאמץ במהירות הבזק את התוכנית לצמצום האלימות והטרור שהוכנה ע"י הארגון, אסור שדם הנהגים והנוסעים יהיה הפקר".

האירוע הבוקר מגיע על רקע מתיחות ביטחונית גדולה בשטחים, ופעולות סיכול נרחבות מצד כוחות הביטחון באופן שוטף ויום-יומי. כך לדוגמה, בשבוע שעבר הצליחו כוחות הביטחון לחסל כמה מחבלים בפעילות מבצעית מוצלחת בג'נין, בהם גם עבד אל-רחמן חאזם, אחיו של המחבל שביצע את הפיגוע ברחוב דיזנגוף בתל אביב.

במקביל, בשבוע שעבר סוכל ניסיון פיגוע דריסה נגד שוטר וחייל בכביש 60, באזור ההתנחלות חוות גלעד. האירוע הסתיים בפציעות קלות בלבד לאנשי כוחות הביטחון, והמחבל חוסל.

לפני קרוב לחודש בוצע פיגוע ירי נגד אוטובוס של חיילים שנסע באזור בקעת הירדן - חייל אחד נפצע קשה ושישה נוספים נפצעו באורח קל. מדובר באוטובוס שנסעו בו טירונים מחטיבת כפיר לבסיס באזור. לפחות חלק מהמחבלים נלכדו.