טרור המטענים חזר לירושלים: המטענים שהונחו הבוקר (רביעי) בשתי הזירות בירושלים - ביציאה מהעיר ובצומת רמות - היו מטעני נפץ בינוניים שכללו רכיבי רסס של מסמרים רבים וגולות מברזל. בשני המקרים ההפעלה הייתה מרחוק באמצעות טלפונים סלולריים, כך שההנחה היא שהפיגוע תוכנן זמן רב מראש.

הפיגוע הכפול בירושלים - סיקור N12

המטענים הונחו בתיקים מאחורי תחנות האוטובוס הומות האדם בשעות האלה של הבוקר, במטרה להביא לכמה שיותר נפגעים. במשטרה משוכנעים שאותה החוליה ביצעה את שני הפיגועים. מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הגיע לזירת הפיגוע בגבעת שאול והצטרף להערכת המצב. "יש פה סימנים שאנחנו מכירים מהעבר", אמר. "לא יודעים לומר אם מדובר במפגע אחד או בחוליה מפוצלת".

פיגוע בירושלים (צילום: שלו שלום, TPS)
זירת הפיגוע ברמות | צילום: שלו שלום, TPS

עוד הוסיף המפכ"ל כי המשטרה מבצעת סריקות בריכוזי קהל בירושלים מחשש לפיגועים נוספים. תושבי העיר התבקשו לגלות עירנות ולא להתקרב לחפצים חשודים.

במערכת הביטחון פתחו במרדף אחר המחבלים בהשתתפות מאות שוטרים, לוחמי משמר הגבול וכוחות מהקרקע והאוויר. לאורך הבוקר עוכבו כמה חשודים בירושלים לחקירה ושוחררו לאחר זמן קצר. המשטרה מתמקדת בניסיון לפענח את זהות המחבלים באמצעות מצלמות האבטחה שפרוסות בעיר.

שר הביטחון בני גנץ קיים הערכת מצב בהשתתפות הצמרת הביטחונית, ראש הממשלה לפיד יאיר לפיד יכנס הערכת מצב נוספת ב-12:00. לפיד הודיע כי בסיום הדיון הוא יקיים שיחה עם ראש הממשלה המסתמן בנימין נתניהו ויעדכן אותו באירועים הביטחוניים. 

מפכ"ל המשטרה בזירת הפיגוע בירושלים
"מתווה של פיגוע ששנים רבות לא היה כמותו", המפכ"ל בזירת הפיגועדודי פרל, עמד בתחנת האוטובוס בצומת רמות כאשר בסמוך לו אירע הפיצוץ: "היה עשן מטורף, כל האנשים התחילו לצעוק, לצרוח ולרוץ מהאוטובוס החוצה. צעקתי: 'יש נפגעים?', לא ראינו פצועים בדרגות חמורות. היו המון אנשים בתחנה וגם האוטובוס היה מלא. היה פה פשוט נס, אין לי איך לתאר את זה".

פיגוע המטען האחרון בירושלים בו נהרגו בני אדם ארע בבנייני האומה ב-2011. בשנת 2016 התפוצץ מטען באוטובוס בשכונת תלפיות, ללא הרוגים.