כפי שנחשף אמש ב"מהדורה המרכזית", בצה"ל שוקלים להרחיב את הפעילות ביהודה ושומרון בעקבות רצף הפיגועים המדאיג. כעת, בצבא החלו כבר להוציא אל הפועל את עליית המדרגה בפעילות נגד החמושים שעומדים מאחורי גל הפיגועים, שבראשם עומדת מליציית "גוב האריות", שמסתתרת בקסבה בשכם. 

בצה"ל טרם הוחלט על צעדים דרמטיים, אך כן מבינים לכל הפחות שמה שנעשה עד כה לא מספיק - ושיש להגביר את הפעילות מול הטרור בצפון השומרון, בדגש על שכם. כחלק מהפעילות שכבר הוגברה, הוצבו מחסומים בכניסות וביציאות לשכם. 

ארגון גוב האריות
ארגון גוב האריות

מעבר לכך, בצבא שוקלים להוציא אל הפועל מבצעים ממוקדים נגד כנופיות החמושים, ובהם "גוב האריות", שכן הם אלה שאחראים לרוב הפיגועים. המטרה היא למקד את הפעילות מולם גם כדי לסכל פיגועים שהם מתכננים, גם כדי לפגוע באנשיהם - וגם כמהלך תודעתי שיעביר להם מסר מרתיע שלפיו צה"ל יגיע אליהם עד הבית אם צריך.

זו מליציית "גוב האריות" שאחראית על חלק מהפיגועים

על פי ההערכות שהתפרסמו בתקשורת הערבית, "גוב האריות" הוקמה לפני כשנה, פועלת בעיר העתיקה של שכם, "הקסבה", ומונה יותר מ-100 חמושים שהחליטו בנחרצות - כל כניסה של כוחות צה"ל לשכם תיענה בקרב. חברי הקבוצה החלו להיות פעילים בשנים האחרונות על רקע פעילות כוחות הביטחון לסיכול טרור, שכללה מעצרים וחיסולים.

ארגון גוב האריות
מיליציית גוב האריות

 בשונה מארגוני טרור דומים, לחברי "גוב האריות" אין השתייכות ארגונית מובהקת. עם זאת, לחלקם יש זיקה לארגונים מסוימים. חלקם יצהירו על עצמם כפעילים של גדודי חללי אל-אקצא, ואחרים יגידו שהם קשורים לג'יהאד האסלאמי המקומי או לחמאס. הגורם המשמעותי ביותר שמחבר אותם הוא השיוך לשכם. כולם בקסבה, שם התמיכה ושם הם מרגישים בטוחים.

נמשך המצוד אחר המחבלים מ-2 הפיגועים האחרונים

במקביל להגברת הפעילות ביו"ש, נמשך המצוד אחר שני המחבלים שביצעו את הפיגועים במחסום שועפאט בירושלים ביום שבת האחרון, ואת הפיגוע אתמול ליד שבי שומרון. באשר למחבל משועפאט, נמשכת פעילות בשטח במטרה שלא יברח לשטחי יו"ש וכדי לגרום לו לבצע טעויות ולהיחשף.

ארגון גוב האריות
מודעת תעמולה של מליציית גוב האריות

לגבי המחבל שביצע אתמול את הפיגוע בשבי שומרון, לפי כל ההערכות הוא נמלט לדיר שרף, כפר באזור שכם. מיד לאחר הפיגוע התפתחו אתמול חילופי אש בתוך הכפר - בזמן המצוד של כוחות הביטחון אחריו. לפי שעה, לא נרשמו התפתחויות במרדף, ולא ברור אם עדיין נמצא בכפר שאליו נמלט. 

סמל ראשון עידו ברוך, בן 21 מגדרה, הוא הלוחם שנהרג
סמ"ר עידו ברוך ז"ל שנהרג בפיגוע ליד שבי שומרון

הפיגוע ליד היישוב שבי שומרון התרחש אתמול בצוהריים. מחבל שחלף ברכב ליד עמדה צבאית ירה לעבר הלוחם שעמד בעמדה. הלוחם מגבעתי, עידו ברוך בן 21 מגדרה, נהרג מהירי. היום בשעה 14:00 תתקיים הלווייתו.