כשבוע וחצי אחרי חיסול 2 החמושים בשכם, הערב (רביעי) פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" פרטים חדשים על פעולת הימ"מ בקסבה בשכם. מהפרטים החדשים עולה כי באותו הזמן שכוחות הימ"מ פעלו בקסבה, התנהלה במקום ישיבה של 10 פלסטינים – כולם אנשי חמאס וג'יהאד איסלאמי.

בין אנשי החמאס והג'יהאד האיסלאמי שהיו בבית בזמן פשיטת הימ"מ שכללה קרב יריות שנמשך כשלוש שעות, היה גם בכיר מאוד בג'יהאד האיסלאמי, תושב מחנה הפליטים ג'נין. לצדם של פעילי הטרור נכח יעד הפעולה – מוסעד שתייה, איש הזרוע הצבאית של חמאס מגדודי אל-קסאם, מהכפר סאלם.

קריסת "ערי המקלט" הפלסטיניות (צילום: אייל מרגולין, דובר צה"ל)
קריסת "ערי המקלט" הפלסטיניות | צילום: אייל מרגולין, דובר צה"ל

מקור פלסטיני מסר לחדשות 12 כי דודו של שתייה היה עוזרו הקרוב והאישי של יחיא עייש וכי האיש "מסוכן ביותר". המקור הוסיף כי בישיבה של פעילי הטרור, הם ראו במצלמות האבטחה את כוח הימ"מ פושט על הבית. 8 מהם לבסוף הצליחו לחמוק מידי כוח הימ"מ, ו-2 נותרו מאחור להילחם, ניהלו קרב נגד הימ"מ ולבסוף נהרגו.

הפעילות של לוחמי צה"ל, השב"כ ומג"ב באזור העיר העתיקה בשכם העלתה לכותרות מחדש את סכנת החמושים שגודשים את הערים הערביות ואת מחנות הפליטים. 2 מחבלים אומנם חוסלו, אך הצפיפות, הגישה המוגבלת ומקומות המסתור הרבים מקשים על הכוחות ומסכנים אותם.

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, מבצע בקסבה בשכם הוא עניין מורכב וחריג, בעיקר משתי סיבות. האחת - נדרש מודיעין מדויק שיצביע על מיקומם של המבוקשים, מכיוון שבאזור יש מנהרות עתיקות שבהן החמושים מסתתרים. בנוסף לכך, חמושים רבים נמצאים בסביבה ומזעיקים חמושים אחרים בזמן שהם מזהים פעילות של כוחות צה"ל – אירוע שגורר ירי במקומות נוספים ועשוי לסכן בלתי מעורבים.