כוחות אוגדת עזה ויחידת יהל"ם השלימו אתמול (ראשון) איטום של מנהרת טרור של החמאס בעומק של עשרות מטרים, כך הותר היום לפרסום.

בצה"ל הסבירו שהמנהרה כוללת שתי הסתעפויות ונחפרה מצפון רצועת עזה לכיוון שטח ישראל. המנהרה חצתה את הגבול שבין עזה לישראל אך לא את המכשול התת-קרקעי שבין שתי הגדרות, ולכן על פי הצבא לא הייתה איום על היישובים באזור. חסימת המנהרה נעשתה על ידי הזרמה של חומרים ייעודיים לתוכה, ולא בהשמדה.

פרויקט המנהרות של החמאס - סיקור N12:

"מדובר בתוואי מנהור שהותקף במהלך מבצע 'שומר החומות' הודות לאינדיקציות שהתקבלו במכשול החדש על הימצאותו במרחב", מסר מפקד אוגדת עזה היוצא, תת-אלוף נמרוד אלוני. "בתקופה האחרונה זיהינו מאמצים לשיקום תוואי המנהור הישן, ולאחר ביצוע חקר איתרנו את המנהרה בעלת שתי ההסתעפויות". לדבריו, אטימת המנהרה מצטרפת "לשורה ארוכה של מבצעים גלויים וחשאיים אשר הובילו לפגיעה קשה בפרויקט מנהרות הפשיטה של חמאס. אנחנו נוסיף לרדוף אותם".

צה"ל סיכל מנהרת טרור בצפון הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
המנהרה שהתגלתה | צילום: דובר צה"ל

"המכשול מעקר את הניסיונות לחצות את הגבול"

המידע המודיעיני על כך שבחמאס מנסים לשקם את המנהרה הגיע לצה"ל כבר לפני כמה שבועות, אולם השלמת העבודה לחסימתה התעכבה בשל מבצע "עלות השחר". עוד הסבירו בצה"ל שמדובר ב"מבצע מניעה", כלומר שלא זוהתה כוונה של חמאס להשתמש במנהרה בקרוב. "המכשול החדש שבנייתו הושלמה לפני כשנה מעקר בכל מקרה את הניסיונות לחצות את הגבול מתחת לאדמה ולבצע פיגוע", הדגישו.

באופן כללי, בצה"ל מבקשים לבטל את המוטיבציה לחצוב מנהרות. כיום ההערכה היא שהחמאס ממשיך לעסוק בחציבת המנהרות למרות המכשול מכיוון ש"אין לו אפשרויות אחרות", שהרי המרחבים האחרים סגורים. תא"ל אלוני ציין גם את "כוחו של ההרגל" ואת "היעדר ההפנמה של העובדה שלא ניתן יותר לחדור לישראל".

"התוואי אותר במסגרת המאמץ הקבוע והמתמשך לאיתור מנהרות טרור ונטרולן באוגדת עזה", הוסיפו בצה"ל. "צה"ל פועל באופן סמוי וגלוי מול ארגוני הטרור ברצועת עזה והוא לא יאפשר כל הפרה של הריבונות הישראלית מעל הקרקע ותחתיה".

צה"ל אטם מנהרת טרור בצפון הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות לאטימת המנהרה | צילום: דובר צה"ל
צה"ל אטם מנהרת טרור בצפון הרצועה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

ההודעה מגיעה כשבוע לאחר תום מבצע "עלות השחר". במהלך המבצע תקף צה"ל את מטרות הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, בעוד החמאס נותר מחוץ למערכה ונמנע משיגור רקטות לעבר ישראל.