פיגוע ירי בבקעת הירדן: חייל צה"ל נפצע היום (ראשון) באורח קשה בפיגוע ירי לעבר אוטובוס בכביש 578, בין היישוב חמרה לבקעות. חמישה חיילים נוספים ונהג האוטובוס נפצעו באורח קל. מדובר באוטובוס שבו נסעו טירונים מחטיבת כפיר, והירי בוצע מרכב מסחרי שעקף את האוטובוס - וממנו נפתחה האש. צוותי מד"א פינו לבית החולים רמב"ם שני פצועים במצב קשה וקל ובהכרה מלאה עם פצעי ירי ולבית החולים העמק בעפולה שני פצועים קל מרסיסי זכוכיות.

שני חשודים תושבי ג'נין נתפסו לאחר שנמלטו ברכבם שעלה באש. הם נלקחו לחקירת כוחות הביטחון. במקביל, כוחות צה"ל ומשטרה קפצו לנקודה והחלו בסריקות וחסימות במרחב. כל הפצועים עדכנו את משפחותיהם ופונו בהכרה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

פיגוע ירי בכביש 578 (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
זירת הירי, בקעת הירדן | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי הטנדר שבו נסעו המחבלים נסע מאחורי האוטובוס, עקף אותו - ואז החמושים ביצעו את הירי. הנהג שנפגע מהירי עצר בצד הדרך, ויושבי הטנדר שפכו דלק וניסו לשרוף את האוטובוס. לפי הממצאים בזירה, המחבלים ירו יותר מ-20 קליעים לעבר האוטובוס, ומיקדו את הירי לעבר השמשה הקדמית. 

לאחר הירי וניסיון הצתת האוטובוס, המחבלים הדליקו בקבוק תבערה שהתלקח בתוך הרכב לפני שהצליחו ליידות אותו לעברו. כתוצאה מהתלקחות בקבוק התבערה פרצה שרפה בתוך רכבם והם נאלצו לנטוש - כך אותרו ונעצרו. גשש מצא אותם בסמוך לטנדר השרוף, מסתתרים ומפוחדים. בתוך הטנדר נמצאו שני כלי נשק. כוחות רבים - משטרה, יחידות מיוחדות, "אריות הירדן" ו"לביאי הבקעה" סורקים במרחב אחרי עוד חשודים. 

אירוע ירי בכביש 058 (צילום: TPS)
רגע מעצר המחבלים לאחר הפיגוע, היום | צילום: TPS

החשודים שנתפסו, תושבי ג'נין, קשרו את עצמם לאירוע, ובשלב הזה נערכות סריקות אחר חשוד נוסף. כוחות הביטחון פרסמו את פרטיו: מאהר אל-סעיד, בן 50 תושב הכפר ג'יפטליק שבבקעת הירדן.

ישנה הערכה שיש עוד סייען אחד לפחות שעזר לשני המחבלים באירוע. ההערכה היא שהשניים הם לא היחידים, אך נראה שזה האירוע היחיד שהחוליה הזו תכננה. הראשון לדווח על האירוע היה נהג האוטובוס, שהתקשר למשטרה ודיווח שהיה ירי לעבר האוטובוס שבו הוא נוהג והוא עצר בצד הדרך. הנהג נפצע מרסיסי זכוכית בפניו.

הפיגוע בבקעת הירדן (צילום: TPS)
הנשקים שבאמצעותם בוצע הפיגוע | צילום: TPS
בעקבות הפיגוע, במשטרת ישראל הוחלט להעלות כוננות בכל רחבי הארץ. כוחות משטרה רבים יפרסו לפעילות ביטחון שוטף במקומות רגישים והומי קהל.
 

ראש הממשלה יאיר לפיד איחל החלמה מהירה לפצועים וחיזק את כוחות ההצלה והביטחון. "אנחנו נמשיך ונשים את ידינו על כל מי שינסה לפגוע באזרחי וחיילי ישראל", הוסיף. שר הביטחון בני גנץ איחל גם הוא רפואה שלמה לפצועים. "כוחות הביטחון פתחו מיידית במרדף ושמו ידיהם על החשודים בפיגוע בפעילות מהירה ומקצועית. נמשיך ונגביר את הפעילות הממוקדת מול הטרור באיו"ש", הוסיף גנץ.מנכ"ל מד"א, אלי בין, עדכן על הנפגעים: "לפני דקות אחדות יצאו אמבולנסים וכוחות לזירה. הכוחות מטפלים בכשני נפגעי ירי בפלג גוף עליון שנמצאים בהכרה. הפצועים יפונו בקרוב לבתי החולים הקרובים, ככל הנראה אחד מהם הוא נהג האוטובוס. הם במצב יציב ובהכרה".

חובש בכיר במד"א, מתי כרמי, סיפר: "ראינו מחוץ לאוטובוס 2 פצועים מירי שמטופלים על ידי כוח רפואה של צה"ל ואנשים שהיו במקום. אחד מהם גבר כבן 60 והשני צעיר יותר. הם היו בהכרה מלאה ותקשרו אתנו. בנוסף הביאו אלינו שני צעירים שנפצעו משברי זכוכיות. הענקנו להם טיפול רפואי והעברנו את שני הפצועים מירי למסוק מד"א שנחת בסמוך ופינה אותם לבית החולים רמב"ם. שני הפצועים קל פונו באמבולנסים שלנו לביה"ח העמק בעפולה".

פיגוע ירי בכביש 578 (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
פיגוע הירי בכביש בבקעת הירדן | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

פרמדיק מד"א משה לוי וחובש בכיר במד"א יונתן שנבאי סיפרו: "שני הפצועים היו בהכרה מלאה וסיפרו לנו על מה שהתרחש. מיד לאחר שהאוטובוס נעצר, אנשים שהיו במקום וכוח רפואי של צה"ל שהיו בסמוך, הגיעו והחלו להעניק להם טיפול ראשוני. גבר כבן 60 סבל מפצעי ירי בפלג גופו העליון וגבר צעיר שסבל גם הוא מפצעי ירי. העלנו אותם לאמבולנסים ופינינו לחבירה עם מסוק מד"א שנחת בסמוך. 3 פצועים קל מאוד משברי זכוכיות קיבלו טיפול בשטח והם פונו באמבולנסים להמשך טיפול בבי"ח העמק".

אירוע ירי בכביש 058 (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
חלון האוטובוס נשבר, תיעוד מהפיגוע | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

ראש המועצה המקומית בקעת הירדן, דוד אלחיאני, עדכן כי "הרכב (שממנו בוצע הירי) נמלט וכוחות הביטחון מנהלים אחריו מרדף. הילדים מעוכבים בבתי הספר וההורים מיודעים. אנחנו נעדכן את התושבים כיצד להתנהל כי הציר הזה הוא ציר חשוב. כרגע הצירים סגורים, יש חלופות אחרות". 

אירוע ירי בכביש 058 (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
אירוע ירי בכביש 058 | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

כבר מספר שבועות בהם המצב בגדה נפיץ. האירוע אירע באזור יחסית שקט מבלי פיגועים. הבעיה היא צפונית יותר, אזור שכם וג'נין. ועל כן ניתן להעריך כי התקרית יצאה מאזור שכם, שידוע כבעייתי בתקופה האחרונה. 

המועצה האזורית הבהירה לאחר האירוע כי צירי התנועה עדיין עמוסים ממעלה אפרים על ציר גב ההר עד לבית שאן, והמליצה לתושבים להימנע מנסיעה בצירים. "תלמידי בית ספר יצאו בהסעות, עקב העומס בצירים ייסעו בדרכים חלופיות", הוסיפו במועצה. "אנו מבקשים להגביר ערנות ולהימנע מיציאה לצירים".