שבוע לאחר תחילתו של מבצע "עלות השחר" ברצועת עזה, שבמהלכו תקף צה"ל יעדים ומטרות רבים של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, מפרסם הערב (שישי) דובר צה"ל תיעוד מיוחד, רגע לפני הפצצה של אחת העמדות - שבה נמנע פגיעה בילדה קטנה ובלתי מעורבת. בתיעוד המיוחד ניתן לראות כיצד מפקד הטנק חודל את האש מיד עם זיהוי הילדה - ולבסוף העמדה מופצצת רק לאחר וידוא שאין עוד "בלתי מעורבים" בסביבה.

בתחילה נראית הילדה הקטנה מטפסת על הסולם בעמדת התצפית של ארגון הטרור הפלסטיני, וככל הנראה הגיעה לשם יחד עם אדם נוסף שנראה בתיעוד. גם לאחר שבתחילה ניתן אישור לירי, נראה כיצד מתבצע מעקב מדויק אחר השניים ווידוא כי הם מתרחקים מהעמדה - ורק אז מבוצע ירי והעמדה מושמדת. שניות לאחר הירי נראה האופנוע עם הגבר והילדה נמלט מהנקודה.

רס"ן ב', מפקד פלוגה א' מגדוד 82 בחטיבה 7, שביצעה את הירי להשמדת העמדה, סיפר: "כחלק ממכת הפתיחה, קיבלה הפלוגה משימה להשמיד עמדות אויב של ארגון הג'יהאד האיסלאמי. במהלך מכת הפתיחה, תוך קבלת פקודת אש לעבר מטרות אויב, צוות הטנק הבחין בילדה קטנה ואדם נוסף שנמצאים במרחב המטרה. מפקד הטנק עלה לקשר, ודיווח על הימצאות בלתי מעורבים במרחב – וחדל את הירי".

"המתנו עד לעזיבתם, לאחר מספר דקות כאשר השטח התפנה – הצוות עלה לעמדה והשמיד את המטרה בהצלחה", סיפר רס"ן ב'. "במהלך מבצע עלות השחר, הלוחמים בגדוד פעלו במוסריות, מקצועיות ודייקנות – כפי שאנו מחנכים ומצפים מלוחמים ומפקדים בחטיבה 7".

פיצוץ העמדה לאחר וידוא שהילדה התרחקה מהאזור (צילום: דובר צה"ל)
פיצוץ העמדה לאחר וידוא שהילדה התרחקה מהאזור | צילום: דובר צה"ל

אירוע חדל הירי נגד עמדת התצפית בתחילת המבצע שמובא בתיעוד הזה של דובר צה"ל אינו היחיד שבו נמנעו לוחמי צה"ל מירי מחשש לפגיעה בבלתי מעורבים. כך לדוגמה, ביום ראשון פרסם דובר צה"ל תיעוד שבו נראה כיצד נמנע כמה פעמים הירי לעבר ביתו של ח'אלד מנסור, מפקד החטיבה הדרומית של הג'יהאד שחוסל ביום שבת, מחשש לפגיעה בילדיה ששהו במרחב. "ראיתי בעצים ילדים מתרוצצים", נשמע ברשת הקשר של כלי הטיס שהפציץ לבסוף את הבית.