היום השלישי למבצע "עלות השחר": בתום שלושה ימי לחימה שבהם שוגרו לישראל יותר מ-935 רקטות ופצצות מרגמה ויותר מ-160 תקיפות שביצע צה"ל ברצועת עזה – הערב (ראשון) בשעה 23:30 נכנס לתוקף הסכם הפסקת האש בין ישראל לארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי. 7 דקות לאחר כניסת ההסכם לתוקף – נרשמה הפרה ראשונה של הפסקת האש, כאשר אזעקת צבע אדום הופעלה בעוטף עזה. ברשת הקשר של הארגון נשמעו קריאות לפעילים לנצור את האש.

"מדינת ישראל מודה למצרים על מאמציה", הודיע ראש מערך ההסברה הלאומי באופן רשמי על השגת הפסקת האש, במקביל לדיון הערכת מצב בקריה בהשתתפות רה"מ לפיד ובכירי מערכת הביטחון. "במידה והפסקת האש תופר, מדינת ישראל שומרת לעצמה את הזכות להגיב בעוצמה. לא נאפשר לאף גורם להפר את שגרת חייהם של תושבי מדינת ישראל".

שעות קודם לכן אישרו הג'יהאד האיסלאמי ומצרים כי הושג ההסכם עם ישראל. בכרוז רשמי שפרסמה מצרים נכתב כי נוסח ההסכם כולל התחייבות של המצרים לפעול למען שחרורם של העצור באסם א-סעדי והאסיר שובת הרעב חליל עואודה, זאת בנוסף לפתיחת כל המעברים ברצועת עזה ושליחת דלק לרצועה. עם זאת, השב"כ צפוי להתנגד לשחרור האסירים והם ככל הנראה יישארו בידי ישראל.

"במסגרת ההבנות של מצרים על סיום המתיחות הנוכחית ברצועת עזה, מצרים חשפה את המגעים עם כל הצדדים להכלת ההסלמה הנוכחית", נכתב בכרוז שהפיצה מצרים. "לאור המגעים האלו קוראת מצרים להפסקת האש באופן מלא והדדי החל מהשעה 23:30. מצרים עושה מאמצים ומתחייבת לשחרור האסיר ח'ליל אל-עואדה והעברתו לטיפול רפואי. כמו גם לפעול לשחרור האסיר בסאם א-סעדי בהקדם האפשרי".

לפיד אמר מוקדם יותר בפגישה עם ראשי רשויות בדרום: "המטרות הושגו, אין תועלת בהמשך המבצע". במהדורה המרכזית פרסמנו כי ראש השב"כ רונן בר תמך בישיבת הקבינט בסיום המבצע "לפני שיתרחשו תקלות או טעויות שיסבכו את ישראל".

סיקור נרחב של מבצע "עלות השחר" ב-N12:

בשעות הערב נשמעו התרעות צבע אדום בתל אביב, בת ים, חולון וראשל"צ, זאת לאחר שהבוקר נורו רקטות לעבר הרי ירושלים ובאר שבע – לראשונה מאז תחילת המבצע. רקטה פגעה ישירות בבית במועצה האזורית אשכול – התושבים שהו בתוך הממ"ד ולא נפגעו. בפגיעת רקטה במפעל באשקלון נפצע מרסיסים באורח קל-בינוני פלסטיני כבן 35, תושב חברון. 

במהלך היום צה"ל עדכן כי הוא המשיך לתקוף ברצועת עזה והשמיד עמדות ובורות שיגור של הג'יהאד האיסלאמי. מאז תחילת המבצע נורו לעבר ישראל יותר מ-935 רקטות ופצצות מרגמה.

אמש תקף צה"ל ברפיח והצליח לחסל בכיר נוסף בג'יהאד האיסלאמי: ח'אלד מנסור, מפקד מרחב דרום הרצועה. מדובר במקבילו של תייסיר ג'עברי, הבכיר שחוסל שלשום עם תחילת מבצע "עלות השחר". עוד חוסלו ח'טאב עמאצי, מפקד חטיבת רפיח בארגון וזיאד מדלל, סגנו של מנסור ויד ימינו.

מבצע "עלות השחר" – דקה אחר דקה

23:50: צבע אדום בעוטף עזה.

23:43: הסתיימה הערכת המצב של רה"מ לפיד בקריה בתל אביב. "במסגרת הדיון ניתנה סקירה של מהלכי מבצע 'עלות השחר' ביממה האחרונה וההערכות הביטחוניות והאזרחיות לימים הקרובים", נמסר.

23:37: צבע אדום בעוטף עזה – הפרה ראשונה של הסכם הפסקת האש.

23:30: הפסקת האש נכנסה לתוקף באופן רשמי.

23:29: מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי טוען: "יש התחייבות ישראלית לשחרר את אל-עואדה ואל-סעדי בתוך שבוע".

23:28: צבע אדום בבארי. דיווח על נפילת רקטה, ללא נפגעים.

23:23: חיל האוויר יצא לתקיפות אחרונות בתגובה לירי הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי. צה"ל תוקף כעת שורה ארוכה של מתקנים, מחסנים ומפקדה של הארגון.

זמן קצר לאחר מכן פרסם דובר צה"ל: "הסתיימה תקיפת הסיום שתוכננה מראש. מטוסי ומסוקי קרב, כלי טיס מאויש מרחוק ואש קרקעית תקפו מטרות של ארגון הטרור גא"פ בכל רחבי רצועת עזה".

23:22: צבע אדום ביישובי עוטף עזה ומערב לכיש.

23:20: עיריית אשדוד הודיעה שמצב החירום יימשך עד מחר בשעה 18:00 – כל מסגרות החינוך, כולל קייטנות, לא יפעלו. החינוך מיוחד יפעל בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

23:17: בעזה מדווחים על תקיפות צה"ל באזור חאן יונס.

23:15: מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה: "מצדיע לעם הפלסטיני שהתמודד עם התוקפנות בתקיפות, העם הפלסטיני וההתנגדות בעזה רשמו הישג היסטורי".

23:13: כרבע שעה לפני הכניסה לתוקף של הסכם הפסקת האש – צבע אדום בבאר שבע והסביבה. דיווחים על 6 נפילות של רקטות בשטח פתוח באזור באר שבע.

המועצה האזורית שדות הנגב פונה לתושבים: "יש לשהות מעתה ועד קבלת הודעה אחרת בתוך המרחבים המוגנים. שמירה על ההנחיות בעת הזו מצילה חיים. אנא היצמדו להנחיות".

23:10: יו"ר הרש"פ אבו מאזן: "מברכים על המאמצים המצריים שהובילו לעצירת תוקפנות הכיבוש בעזה".

23:08: צה"ל תוקף כעת ברצועה משגרי רקטות.

23:05: גורם ישראלי בכיר: "אנו מודים מאוד לנשיא א-סיסי על מאמציו להשגת הפסקת אש".

23:01: צבע אדום בנתיבות ובניר עוז.

22:58: צבע אדום בעוטף עזה.

22:57: בישראל מאשרים רשמית: הפסקת האש תיכנס לתוקף בשעה 23:30. בהודעת ראש מערך ההסברה הלאומי נכתב: "מדינת ישראל מודה למצרים על מאמציה. במידה והפסקת האש תופר, מדינת ישראל שומרת לעצמה את הזכות להגיב בעוצמה. לא נאפשר לאף גורם להפר את שגרת חייהם של תושבי מדינת ישראל".

22:53: צבע אדום ביישובי עוטף עזה ובנתיבות.

22:30: צבע אדום בנירים ובעין השלושה.

22:27: מזכ"ל חיזבאללה נסראללה נואם: "לתל אביב היה היום ברור שהיא רוצה לעצור את המלחמה, כי היא לא יכולה לשאת עוד טילים".

22:23: צבע אדום בעין השלושה.

22:22: מד"א מעדכן: מתחילת המבצע פונו לבתי החולים 47 בני אדם: 3 פצועים מרסיסים, 31 פצועים קל שנחבלו במהלך ריצה למרחב המוגן ו-13 שלקו בהתקף חרדה, ביניהם אישה בת 74 שפונתה מורדמת ומונשמת לאסותא אשדוד.

22:20: בניסיון להציג "תמונת ניצחון": בג'יהאד מפרסמים תיעוד של ירי נ"מ לעבר כלי טיס ישראלי:

22:07: צבע אדום בכרם שלום.

21:57: דובר רשות התעופה: "עם סיום התחקיר שבוצע לאחר האזעקה שנשמעה הערב בנתב"ג עולה כי לא היה ירי לכיוון נתב"ג ולא היה יירוט במרחב של נתב"ג. לאחר הסריקה עולה כי בתוך נתב"ג אין רסיסים או עצמים חשודים".

21:37: צבע אדום בעוטף עזה.

21:35: מצרים פרסמה כרוז רשמי – הפסקת האש תיכנס לתוקפה ב-23:30. בכרוז המצרי נכתב: "במסגרת ההבנות של מצרים על סיום המתיחות הנוכחית ברצועת עזה, מצרים חשפה את המגעים עם כל הצדדים להכלת ההסלמה הנוכחית. לאור המגעים האלו קוראת מצרים להפסקת האש באופן מלא והדדי החל מהשעה 23:30. מצרים עושה מאמצים ומתחייבת לשחרור האסיר ח'ליל אל-עואדה והעברתו לטיפול רפואי. כמו גם לפעול לשחרור האסיר בסאם א-סעדי בהקדם האפשרי".

מבצע עלות השחר: הפסקת אש בתיווך מצרים

21:32: ראש המחלקה המדינית בג'יהאד האיסלאמי, מוחמד אל-הינדי, הכריז: לפני זמן קצר הושג הסכם שביתת נשק.

21:18: דיווח ברשת אל-ג'זירה: הג'יהאד האיסלאמי אישר את נוסח הסכם הפסקת האש עם ישראל, שיפורסם הערב בשעה 23:30. על פי הדיווח, נוסח ההסכם כולל התחייבות של מצרים לפעול למען שחרורם של העצור באסם א-סעדי והאסיר שובת הרעב חליל אל-עואדה, בנוסף לפתיחת כל המעברים ברצועת עזה ושליחת דלק לרצועה.

21:13: צבע אדום בעין הבשור, עין השלושה וכיסופים.

21:10: שר הביטחון גנץ בתום הערכת מצב עם הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ: "להיערך להמשך הלחימה".

מבצע עלות השחר: הערכת מצב (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון בדיון הערכת מצב בקריה | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מבצע עלות השחר: הערכת מצב (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
גנץ בהערכת מצב בקריה | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

21:06: צבע אדום בניר עוז ומגן.

21:05: בכיר בג'יהאד האיסלאמי טוען: הפסקת האש תיכנס לתוקפה ב-23:30.

21:02: רה"מ לפיד ייכנס ב-21:45 הערכת מצב מצומצמת בקריה בתל אביב. בדיון ישתתפו שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד, ראש המל"ל, המזכיר הצבאי של רה"מ וגורמים נוספים.

20:59: צבע אדום ביישובי עוטף עזה: נירים, ניר עוז ועין השלושה.

20:58: פיקוד העורף לתושבי העוטף: אפשר לצאת מהמרחבים המוגנים ולשהות בקרבתם. "על פי הערכת מצב שבוצעה, תושבי יישובי עוטף עזה יכולים לצאת מהמרחב המוגן, אך יש להמשיך ולשהות בקרבתו עד להודעה חדשה. בקבלת התרעה, יש להיכנס למרחב המוגן ולשהות בו למשך 10 דקות", נמסר.

20:57: דיווח של רשת אל-מיאדין הלבנונית המקורבת מאוד לחיזבאללה וחמאס: בשעות האחרונות הגיעו הצדדים להסכמה על הפסקת אש והודעה על כך תצא בקרוב.

20:47: צבע אדום בנירים ובעין השלושה.

20:37: השרה איילת שקד במהדורה המרכזית: "יש מגעים אינטנסיביים להפסקת אש – אנחנו רואים את החמאס כאחראי למה שקורה בעזה"

מבצע עלות השחר: סוללת כיפת ברזל בפעולה באשקלון (צילום: AP)
מבצע עלות השחר: סוללת כיפת ברזל בפעולה באשקלון | צילום: AP

20:30: דובר הג'יהאד טוען כי העיכוב בהגעה להסכמה על הפסקת אש נובע מכך שישראל לא מוכנה לתת ערבויות לשחרור העציר באסם א-סעדי ואסיר נוסף. לדבריו, המו"מ עדיין נמשך.

20:29: צבע אדום בעוטף עזה.

20:25: ישראל העבירה מסר למתווכים: "לא מוכנים לשום תנאי חוץ משקט ייענה בשקט". גורמים בישראל טוענים שאם יוסכם על הפסקת אש – זה לא יהיה לפני חצות הלילה, ואולי רק מחר בבוקר.

20:23:  צה"ל מפרסם תיעוד והקלטה מחיסולו של בכיר הג'יהאד ח'אלד מנסור אמש, כדי להראות כיצד ישראל נזהרת שלא לפגוע בחפים מפשע. על פי דובר צה"ל, במהלך פעולת החיסול זוהו ילדים במרחב התקיפה, ולכן נדחתה התקיפה כמה וכמה פעמים. מאוחר יותר, כאשר הילדים לא נכחו באזור, בוצעה התקיפה בהצלחה והבכיר הפלסטיני סוכל.

20:18: פלסטיני תושב חברון נפצע באורח קל–בינוני מפגיעת רקטה במפעל באשקלון. הוא נפגע מרסיסים בראש ובגפיים, מד"א פינו אותו לבית החולים ברזילי.

20:13: פרסמנו במהדורה: בישיבת הקבינט הביטחוני ראש השב"כ רונן בר דחף לסיים את המבצע. "צריך לחתור לסיום המבצע בעזה לפני שיתרחשו תקלות או טעויות שיסבכו את ישראל", אמר ראש השב"כ. "המבצע השיג יותר יעדים ממה שהצבנו וישפיע גם אל מול זירות אחרות במרחב".

20:12: דיווח על קשיים במו"מ להפסקת אש.

20:03: צבע אדום בעוטף עזה ובאשקלון.

19:55: צבע אדום ביישובי עוטף עזה.

19:52: עיריית שדרות מדווחת על נפילת רקטה בחצר בית בשכונה בעיר, אין נפגעים בגוף אך נגרם נזק.

19:45: בכיר מדיני: למרות הירי לעבר גוש דן, לא נשנה את הכוונה להפסקת אש.

19:40: בצה"ל מעריכים כי הדיווחים הפלסטינים על הרוגים, ביניהם ילדים, בג'באליא ובמחנה בוראג' הם שוב כתוצאה משיגור כושל של רקטות. במערכת הביטחון בודקים את הדיווחים.

19:38: ירי לגוש דן והשפלה: צבע אדום בתל אביב, חולון, בת ים וראשון לציון. לפחות 2 יירוטים מעל ת"א ויירוט נוסף באזור נתב"ג.

יירוטים מעל נתב"ג (עיבוד: ללא)
יירוט רקטה מעל נתב"ג | עיבוד: ללא
מבצע עלות השחר: ירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל (צילום: AP)
מבצע עלות השחר: ירי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל | צילום: AP

במקביל, ירי בלתי פוסק ליישובי עוטף עזה. פיקוד העורף הורה לתושבים להיכנס למרחב מוגן ולשהות בו עד להודעה חדשה.

19:33: צבע אדום בעוטף עזה ובשדרות.

19:32: צה"ל מעדכן כי תקף שני מוצבים צבאיים של הג'יהאד האיסלאמי באמצעות מטוסי קרב. בנוסף, כלי טיס מאויש תקף עמדה לשיגור פצצות מרמה. מתחילת המבצע הותקפו 165 מטרות של הגא"פ.

על פי נתוני צה"ל, מתחילת המבצע שוגרו לעבר ישראל 935 רקטות ופצצות מרגמה, כ-775 חדרו לשטח ישראל וכ-160 נפלו בשטח רצועת עזה. כיפת ברזל יירטה כ-300 רקטות, 96% הצלחה.

19:30: צבע אדום בעוטף עזה.

19:28: הפלסטינים מדווחים על תקיפה נוספת של חיל האוויר באזור בית חאנון.

19:21: צבע אדום ביישובי עוטף עזה ובאשקלון.

19:12: צבע אדום ביישובי עוטף עזה.

19:12: דיווח פלסטיני ראשוני: מספר נפגעים בתקיפת אופנוע בלב העיר עזה. מדובר ככל הנראה בפעיל טרור שעסק בירי רקטות.

במקביל, הפלסטינים מדווחים על 5 הרוגים בג'באליא, ביניהם ילדים, וכן על 3 הרוגים במחנה בוראג'.

סיכול ממוקד של אופנוע במרכז העיר עזה
הפלסטינים מדווחים על תקיפת אופנוע בעזה
מבצע עלות השחר: רה"מ לפיד, שר הביטחון גנץ (צילום: חיים צח, לע"מ)
רה"מ לפיד מבקר בעוטף עזה | צילום: חיים צח, לע"מ

19:03: צבע אדום באשקלון ועוטף עזה.

19:02: נראה שגם ישראל וגם הג'יהאד הפלסטיני נערכים למכת הסיום של המבצע. יש כרגע התייעצות בישראל, אבל בכל מקרה חיל האוויר בכוננות להמשך הלחימה במידת הצורך.

19:00: המטחים לא נפסקים: צבע אדום בעוטף עזה.

18:57: צבע אדום בעוטף עזה, שדרות ואשקלון, לפחות 6 יירוטים מוצלחים של כיפת ברזל. פצוע קל מריצה לממ"ד ו-2 נפגעי חרדה בשדרות.

18:48: צבע אדום ביישובי עוטף עזה: נחל עוז ועלומים.

18:37: צבע אדום ביישובי עוטף עזה ובשדרות.

18:30: צבע אדום ביישובי עוטף עזה: מבטחים, עמיעוז וישע.

18:13: צבע אדום ביישובי עוטף עזה ואזור התעשייה הדרומי באשקלון.

מבצע עלות השחר: תקיפת צה"ל בשכונת סג'עייה בעזה (צילום: AP)
מבצע עלות השחר: תקיפת צה"ל בשכונת סג'עייה ברצועת עזה | צילום: AP

18:08: צבע אדום ביישובי עוטף עזה: כפר עזה, סעד, נחל עוז, עלומים, זמרת ושובה.

18:07: ועדת הכנסת תתכנס ביום חמישי בבוקר כדי לדון על  מוכנות הממשלה למתן פיצויים לאזרחים, בעקבות מבצע "עלות השחר". יו"ר הוועדה אלכס קושניר: "הדיון יעסוק בנזק הישיר והעקיף שנגרם לתושבים ולעסקים כתוצאה מסבב הלחימה הנוכחי. אעשה הכל על מנת שהפיצויים יינתנו במהירות, יעילות, ואפקטיביות מרבית".

18:04: צבע אדום בכפר עזה.

18:00: פיקוד העורף מפרסם את ההנחיות המעודכנות שיהיו בתוקף עד מחר בשעה 18:00:

17:59: צבע אדום בקיבוץ נחל עוז.

17:54: צבע אדום ביישובי עוטף עזה: שדה אברהם, יתד, דקל וחולית.

17:47: צבע אדום בקיבוץ סעד.

17:41: צה"ל מעדכן כי הוא ממשיך לתקוף ברצועת עזה בשעה הזו, וכי השמיד 11 עמדות שיגור רקטות של הג'יהאד האיסלאמי. עוד נמסר כי במהלך הלילה צה"ל תקף 9 בורות שיגור רקטות.

מבצע עלות השחר: כיפת ברזל מיירטת רקטה (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: כיפת ברזל בפעולה | צילום: רויטרס

17:27: צבע אדום בשדרות ועוטף עזה.

17:21: 3 פצצות מרגמה פגעו במעבר ארז, גרמו נזק למקום ורסיסים חדרו לתוך אולם הכניסה מרצועת עזה. לא דווח על נפגעים. ממשרד הביטחון נמסר כי המעבר היה סגור עקב המבצע הצבאי, מה שככל הנראה מנע פגיעה רחבה יותר.

17:04: צבע אדום באשקלון ועוטף עזה. מספר רקטות יורטו מעל אשקלון.

16:52: צבע אדום בשדרות ויישובי עוטף עזה.

16:47: בית החולים סורוקה מעדכן כי בעקבות השיגורים לעבר העיר באר שבע פונו בשעה האחרונה לחדר המיון 5 נפגעים – שניים על רקע חרדה ושלושה נוספים עם פציעות קלות עקב ריצה למרחבים מוגנים.

16:46: רה"מ לפיד ביקר בפיקוד הדרום ובעוטף עזה, קיים הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל כוכבי ופגש בשדרות ראשי רשויות מהדרום יחד עם שרת הכלכלה אורנה ברביבאי. לפיד אמר לראשי הרשויות: "המטרות הושגו, אין תועלת בהמשך המבצע".

מבצע עלות השחר: בית שספג פגיעה במועצה אזורית אשכול (צילום: n12)
מבצע עלות השחר: בית שספג פגיעה ישירה במועצה האזורית אשכול | צילום: n12

16:44: צבע אדום בקיבוץ רעים.

16:42: צה"ל: צווי המילואים במבצע "עלות השחר" יזומנו בצווי 8, זאת על מנת לשמר את זכויותיהם של אנשי המילואים.

16:38: הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה שאחד מאנשיה נהרג בתקיפות צה"ל ברצועה.

16:33: גם ברשת אל-ערביה מדווחים: ישראל והחמושים הפלסטיניים הסכימו להפסקת אש בעזה הערב כפי שהציעו המצרים. 

16:30: דובר הג'יהאד האיסלאמי: "כמובן שהמצרים עושים מאמצים לסיום המערכה הזו, וכמובן שתהיה לנו עמדה רשמית אם וכאשר העניינים יבשילו, ואנו נעדכן את אמצעי התקשורת וכל גורם רלוונטי בצורה מפורטת  לגבי מה שקרה, בעזרת אללה".

16:27: דיווח פלסטיני על תקיפה של צה"ל באזור רפיח.

16:26: צבע אדום בנחל עוז.

16:15: צבע אדום בנתיב העשרה וכרמיה.

16:07: דיווח באל-ג'זירה: המצרים צפויים להודיע על הפסקת אש שתיכנס לתוקפה ב-20:00.

16:05: נפילות ביבנה ובאשכול – ללא נפגעים.

מבצע עלות השחר: ילדים נכנסים למקלט באשקלון (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: ילדים נכנסים למקלט באשקלון | צילום: רויטרס

16:02: צבע אדום בנחל עוז וכפר עזה.

15:52: צבע אדום בעוטף עזה.

15:49: ממשלת מרוקו מתייחסת למבצע "עלות השחר" ללא האשמה מפורשת לישראל: "עוקבים בדאגה אחר ההסלמה במצב בעזה בשל חזרת האלימות והלחימה – שגורמות לנפגעים רבים ונזק גדול".

15:46: לוחמי האש מתחנות נתיבות ואשקלון פועלים במספר אירועים בהם מתרחשות שרפות קוצים בעקבות נפילות. הצוותים מגנים על היישובים הסמוכים מפני התפשטות השרפה, פועלים לפי הנחיות ההתגוננות מירי טילים וממשיכים בפעולות כיבוי עד להשגת שליטה על האש.

15:43: אזעקות באשקלון וביישובי עוטף עזה.

15:38: ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הצהיר כי "אנחנו ממשיכים במגעים שלנו להפסקת המלחמה בעזה". הוא הוסיף כי "המשך מעשי הטבח נגד אזרחינו וילדינו – לא מקובל".

15:28: נפילות בשטח פתוח בסמוך לתחנת הרכבת בנתיבות ומחוץ לבית במועצה האזורית שדות נגב. לא ידוע על נפגעים. בנוסף, נפל של רקטה אותר ביבנה.

מבצע עלות השחר: נפל רקטה ביבנה (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
נפל רקטה ביבנה, היום | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

15:23: אזעקה באשדוד.

15:18: מקור מצרי לרויטרס: ישראל הסכימה להפסקת אש, ממתינים לתשובת הפלסטינים.

15:16: אזעקה בנס ציונה, ראשון לציון והסביבה. 

15:15: אזעקה בבאר שבע וביישובי הסביבה. ככל הנראה שתי רקטות יורטו.

15:13: אזעקה בנתיבות, בית הגדי, זמרת, שובה, כפר מימון, תושיה, תקומה וחוות יזרעם שבנגב המערבי.

15:12: המתווכים המצרים ביקשו הפסקת אש החל מ-22:00.

פגיעה ישירה בבית באשכול (צילום: לפי סעיף 27 א')
פגיעה ישירה בבית באשכול | צילום: לפי סעיף 27 א'

15:01: שר החוץ האיראני: "להתנגדות יש תוכנית משולבת להגיב בצורה חזקה ויעילה לפשעים הישראלים בעזה".

14:59: רשות המסים מסרה כי עד כה התקבלו במוקד כ-100 הודעות על נזקים לרכוש בעוטף עזה. בקרן הפיצויים מס רכוש מעריכים כי יש עדיין כ-50 מקרי נזק שטרם דווחו בשל היעדרות תושבים מבתיהם.

14:42: דיווח פלסטיני: הג'יהאד האיסלאמי דחה את הצעת המצרים להפסקת אש והודיע להם על נכונותו להמשיך להילחם. ברשת אל-ערבייה דווח כי הפלגים מבקשים ערובות לכך שמנהיגיהם לא יחוסלו, במסגרת המגעים להפסקת אש.

14:40: אזעקה באשקלון וביישובי עוטף עזה.

14:34: עובדי ויערני קק"ל דיווחו כי שרפה פרצה ביערות קק"ל באזור יער נחל הבשור, ככל הנראה כתוצאה מנפילה של טיל בשטח. במקום מתבצעות פעולות כיבוי.

מבצע עלות השחר: זירת החיסול של חאלד מנסור (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: זירת החיסול של חאלד מנסור | צילום: רויטרס

 

 

 

14:15: דובר צה"ל הודיע כי במהלך היממה האחרונה נעצרו 19 פעילי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ביהודה ושומרון. מתחילת המבצע נעצרו 38 פעילי ג'יהאד בשטחי יהודה ושומרון.

14:13: בעקבות המצב הביטחוני, במפלגת העבודה שוקלים לדחות את הפריימריז. גורם בהנהלת המפלגה מסר כי "מפלגת העבודה תומכת ומחזקת את צה"ל וכוחות הביטחון, ושולחת חיבוק חזק לתושבי ותושבות דרום הארץ". הנהלת המפלגה תתכנס בקרוב כדי לדון בהשפעת המצב הביטחוני על הבחירות לרשימת העבודה הצפויות ביום שלישי הקרוב.

14:11: צבע אדום בעוטף עזה.

14:07: בעקבות המבצע, החל מרכז השירות הטלפוני של אגף משפחות, הנצחה ומורשת לפעול במתכונת מוגברת של 24 שעות ביממה בטלפון 03-7776700. עובדי האגף יוזמים מהבוקר שיחות למשפחות השכולות המתגוררות ביישובי עוטף עזה, באר שבע, אשדוד, אשקלון, יבנה ועוד, במטרה לשאול לשלומן ולסייע. בעקבות המצב בדרום יחידת המוזיאונים באגף מזמינה את תושבי עוטף עזה לבקר ב-10 המוזיאונים של משרד הביטחון הפזורים ברחבי הארץ בחינם, בהצגת תעודה מזהה. 

14:00: צבע אדום בעוטף עזה.

13:50: משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי מספר ההרוגים ברצועה עלה ל-33.

13:44: ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה: "אנחנו עוקבים אחר המאמצים האינטנסיביים שנעשים עם כל הצדדים כדי להפסיק את התוקפנות נגד עמנו ברצועת עזה".

13:36: משמרות המהפכה של איראן פרסמו גינוי לתקיפות ישראל בעזה וחיסול מחבלי הג'יהאד האיסלאמי ומפקדיו. האיראנים הביעו את "תמיכתם המלאה בהתנגדות הפלסטינית". בהודעה נכתב על ישראל כי "הם בפירוש הולכים להצטער על זה".

13:31: אזעקות בעוטף עזה ובאשקלון.

13:21: צבע אדום בשדרות ו

מבצע עלות השחר: מסוק אפאצ'י של חיל האוויר מעל רצוע (צילום: רויטרס)
מבצע עלות השחר: מסוק אפאצ'י של חיל האוויר מעל רצועת עזה | צילום: רויטרס

13:15: דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אבו חמזה, במסר ראשון מתחילת המבצע: "עשינו עד כה שימוש בחלק קטן מהיכולות הרקטיות שהכנו. יש לנו עוד הרבה יכולות שאנו שומרים, ואנו יכולים להכאיב באמצעותן לאויב". הוא הוסיף כי "אנו קוראים לבני עמנו בגדה ובתוך ישראל להצטרף למערכה, תחת הכותרת 'אחדות הזירות', כדי להפוך אותה לאינתיפאדה המונית שתוביל לחיסול האויב".

13:07: צבע אדום בכפר מימון ובתושיה שבעוטף עזה.

13:06: שגריר אוקראינה בישראל יבגן קורניצ'וק גיבה את ישראל, על רקע ההסלמה ברצועת עזה. "כאוקראיני שארצו תחת מתקפה ברוטלית וממושכת מצד שכנתה הקרובה – אני חש סימפתיה גדולה כלפי הציבור הישראלי", מסר. "מתקפה נגד ילדים ונשים היא דבר מתועב. טרור ומתקפה בזדון כלפי אזרחים, היא המציאות היום-יומית של ישראלים ואוקראינים, ואת האיום המזעזע הזה יש לעצור באופן מיידי". 

עלות השחר: פגישת לפיד ונתניהו (צילום: חיים צח, לע"מ)
הפגישה בין נתניהו ללפיד | צילום: חיים צח, לע"מ

13:04: צה"ל תוקף עמדות לשיגור רקטות ברחבי רצועת עזה. עמדה זו שיגרה רקטות לעבר ישראל בשעות הבוקר.

12:58: צבע אדום באשקלון – דרום, אזור התעשייה הדרומי אשקלון, מבקיעים, אשקלון צפון וביישובים בעוטף עזה (יד מרדכי וכרמיה).

12:55: צבע אדום בניר עם.

12:50: צבע אדום בנתיב העשרה שבעוטף עזה.

12:45: גורם ישראלי מאשר: "מתקיימים מגעים להפסקת האש בתיווך מצרי".

12:27: צבע אדום בניר עוז.

12:22: צבע אדום בנחל עוז שבעוטף עזה.

12:05: צבע אדום באזור תעשייה הדרומי אשקלון.

12:03: משרד הבריאות בעזה מדווח: מאז תחילת המבצע, 31 אנשים נהרגו, בהם 6 ילדים ו-4 נשים, ו-265 נפצעו.

11:55: נשיא המדינה יצחק הרצוג: "אני מבקש לשאת מילות עידוד, תמיכה וחיזוק לאזרחי ישראל כולם ולדרום הארץ במיוחד, וכמובן לתושבי עוטף עזה, אלה הנמצאים תחת הפגזות כבדות, השוהים במקלטים ובממ"דים, אלה ששגרת חייהם מופרעת, אלה שהחרדות פוקדות אותם. צעירים רבים מהעוטף תוכננו להיות כאן איתנו ונבצר מהם. אני מבקש לעודד אותם, את כולם ולומר להם שעם ישראל כולו עימם, מחבק אותם ועומד מאחוריהם. ברגעים אלה הסולידריות הישראלית עולה על כל דמיון ואהבת ישראל מנצחת".

11:44: השר יועז הנדל בעוטף עזה: "המשלחים האיראנים מזהים את זמן הבחירות כנקודת תורפה – היוזמה והתגובה הנחרצת שלנו הייתה משמעותית והפתיעה אותם. דווקא היום בט׳ באב, הערבות ההדדית היא עניין של ביטחון לאומי. לא משנה איזו ממשלה ובאיזה תזמון, מדינת ישראל תגן על תושביה".

רקטה שנפלה סמוך למפעל בשדרות (צילום: עיריית שדרות )
רקטה שנפלה סמוך למפעל בשדרות | צילום: עיריית שדרות

11:35: בישראל אומרים: "הג'יהאד האיסלאמי מנסה להכניס את חמאס לאירוע, בינתיים ללא הצלחה. מבחינת ישראל אפשר לסיים כי ההישגים גדולים כבר. מצד אחד ישראל מוכנה לסיים את המבצע ועומדת בפני הרגע שאו שמגיעים לסוף המבצע או להתרחבותו. יש עוד דברים שאפשר לעשות לארגון הזה כי יש לו מערך אש שכולל רקטות ומערך נ"ט שלא הושמד".

11:17: צבע אדום באזור התעשייה הדרומי אשקלון, אשקלון – דרום, ובזיקים וכרמיה שבעוטף עזה.

11:12: צבע אדום ברעים שבעוטף.

11:07: צבע אדום בעוטף עזה: נירים, עין השלושה וכיסופים.

11:05: דובר חמאס פוזי ברהום: ההתנגדות על כל זרועותיה מאוחדת במערכה הזו ולא נוכל לקבל את המשך המצב כפי שהוא. התוקפנות המתרחשת בעזה מעמידה את העולם כולו מול התוקפנות הישראלית המתמשכת נגד עמנו הפלסטיני. המשך השתיקה האזורית והבין-לאומית, חוסר המעש בפשעי הכיבוש, תוך אי העמדה לדין את העבריינים הם חרפה. אנו קוראים לפעולה דחופה להפסקת התוקפנות הישראלית בעזה.

מבצע עלות השחר: פגיעה בבית בג'אבליה ברצועת עזה (צילום: תקשורת ערבית)
פגיעה בבית בג'אבליה שבצפון רצועת עזה | צילום: תקשורת ערבית

11:02: נתניהו בתום הפגישה עם לפיד: "אני נותן גיבוי מלא לממשלה, לצה"ל ולכוחות הביטחון. מחזק את תושבי הדרום וקורא להם להמשיך להקשיב להנחיות. קיבלתי עדכון מפורט, שמעתי את הדברים בקשב רב, נתתי כמה עצות מניסיוני ואני חושב שהן יכולות להועיל מאוד לישראל".

10:58: הסתיימה הפגישה בין רה"מ לפיד לראש האופוזיציה נתניהו.

10:48: צבע אדום בניר עם שבעוטף.

10:35: על פי נתוני חברת פלאפון, בעקבות המצב הביטחוני חלה הבוקר בין השעות 06:00-09:00 ירידה של כ-26% במספר המשתמשים ב-waze, זאת לעומת אותן השעות ביום ראשון שעבר.

10:30: הפגישה בין רה"מ לפיד לראש האופוזיציה נתניהו לצורך עדכון ביטחוני מתקיימת בשעה זו בנוכחות המזכיר הצבאי. אחרי הפגישה, נתניהו צפוי למסור דברים לתקשורת.

10:10: צבע אדום בנירים שבעוטף עזה.

9:38: תקיפת הבית בג'באליא: מבדיקות של צה"ל, ישראל לא תקפה במרחב ובזמן הזה. על פי הדיווחים הפלסטינים, תקיפת הבית התרחשה דקה אחרי שרקטות שוגרו לעבר העוטף.

9:37: דיווחים פלסטינים: צה"ל תקף בית בג'באליא שבצפון הרצועה, 2 הרוגים וכמה פצועים במקום.

ירוטים מעל ירושלים (צילום: חדשות)
יירוטים מעל ירושלים | צילום: חדשות

9:31: יו"ר רע"ם מנסור עבאס: "בכלל תוקפנות נגד עמנו, עמדתנו די ברורה כרשימה מאוחדת. כעת כשהכנסת מפוזרת, כלי ההשפעה שלנו בכל הקשור למלחמה חלשים – אך יש לשים קץ לכיבוש. אנו משרתים את עמנו הפלסטיני מכל מקום".

9:27: רקטה פגעה ישירות בבית במועצה אזורית אשכול – התושבים שהו בממ"ד ולא נפגעו, נזק קל נגרם לבית.

9:20: צבע אדום בעוטף עזה: מבטחים, עמיעוז, ישע, צוחר, אוהד ושדה ניצן.

הלווית הבכירים שחוסלו אתמול מהג'יהאד האיסלמי (צילום: reuters)
הלווית הבכירים שחוסלו מהג'יהאד האיסלאמי | צילום: reuters

9:10: צה"ל מעדכן: מאז תחילת המבצע – 470 רקטות נורו לשטח ישראל, כ-185 יירוטים בוצעו (כ-97% הצלחה). עוד נמסר כי עד כה צה"ל תקף 139 מטרות של הג'יהאד האיסלאמי.

9:03: צבע אדום ביישובי עוטף עזה ובלוזית שבשפלת יהודה.

9:00: ראש הממשלה לפיד על חיסול ח'אלד מנסור: "זהו מאמץ מבצעי ומודיעיני, והישג יוצא דופן. אני רוצה להביע הערכה לשר הביטחון בני גנץ, לרמטכ"ל, לראש השב"כ ולאלפי האנשים שתחת פיקודם. צה"ל ממשיך לתקוף מטרות ופעילי טרור, לסכל חוליות שיגור. אנחנו פועלים בצורה ממוקדת ואחראית על מנת לצמצם למינימום פגיעה בבלתי מעורבים. המבצע ימשך ככל שיידרש".

מבצע עלות השחר: חאלד מנסור, בכיר הג'יהאד שחוסל
חאלד מנסור, הבכיר בג'יאהד האיסלאמי שחוסל על ידי צה"ל

שר הביטחון גנץ הוסיף: "מי שיבקש לפגוע באזרחי ישראל – יפגע. צה"ל, שב"כ וכוחות הביטחון ימשיכו לפעול מול הג'יהאד האיסלאמי עד שנשיב את השקט ונסיר את האיומים על ילדי העוטף. אני מבקש לשבח את צה"ל בהובלת הרמטכ"ל, ואת השב"כ בהובלת רונן בר על המאמצים הגדולים שנעשים בכדי לשמור על ביטחון ישראל".

9:00: צבע אדום באשבול, מבועים, תלמי ביל''ו וחולית.

8:48: עיריית שדרות מסרה: במטחים בשעה האחרונה נורו למעלה מעשר רקטות. רקטה אחת נפלה בשער של מפעל באזור תעשייה ושאר הרקטות יורטו. אין נפגעים בגוף.

8:36: צבע אדום בפרי גן וניר יצחק.

מבצע עלות השחר: פגיעה ישירה בבית באשכול (צילום: ידידיה הרוש, TPS)
פגיעה ישירה בבית באשכול | צילום: ידידיה הרוש, TPS

8:31: צבע אדום בחוות שקמים, דורות, שדרות, איבים, ניר עם, גבים ומכללת ספיר.

8:13: צבע אדום במפלסים, שדרות, איבים, ניר עם, גבים ומכללת ספיר.

8:13: אזעקות באזור הרי ירושלים.

7:45: בצה"ל מפרסמים את תיעוד החיסול של בכיר הג'יהאד ח'אלד מנסור.

בכיר ג'יאהד שנעצר - נאסר עמור
נאסר עמור, בכיר בג'יהאד האיסלאמי,שנעצר הלילה

7:35: בצה"ל מחזקים הבוקר את מאמצי ההגנה והמודיעין בקו התפר בשל אירועי תשעה באב והחשש להסלמה ביטחונית נוספת בתגובה על עליית יהודים להר הבית.

7:21: אחרי 5 וחצי שעות של שקט, הירי התחדש: אזעקות נשמעו בעין השלושה ובכיסופים שבעוטף.

7:20: כוחות הביטחון עצרו הלילה 19 פעילים של הג'יהאד האיסלאמי ביהודה ושומרון, בהם גם בכירים בארגון. במהלך המעצרים התפתחות עימותים שכללו השלכת אבנים, מטענים, זיקוקים וצמיגים בוערים לעבר הכוחות, והם הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אין נפגעים בקרב כוחות צה"ל.

7:18: בצה"ל מעדכנים שהפציצו הלילה מנהרת טרור התקפית של הג'יהאד האיסלאמי.

5:07: הפלסטינים מדווחים כי תקיפת צה"ל התמקדה בשכונת נאצר, מדרום לרפיח, וכי כמה בני אדם נפצעו.

5:00: הג'יהאד האיסלאמי מאשר כי צה"ל חיסל את ח'אלד מנסור.

4:17: צה"ל תוקף ברצועת עזה.

4:10: דיווח פלסטיני: כוחות צה"ל עצרו מדרום-מערב לג'נין את השיח' בסאם דיאב, בכיר בג'יהאד האיסלאמי.

3:47: דיווחים פלסטיניים: כוחות צה"ל פועלים באזור שכם.

1:46: אחרי כמעט 3 שעות של שקט, צבע אדום בעוטף עזה: רעים.

1:24: דיווח פלסטיני: כוחות צה"ל עצרו את נאסר עמור, בכיר בג'יהאד האיסלאמי, בביתו בכפר ענזה שמדרום-מערב לג'נין.

מבצע עלות השחר: כיפת ברזל (צילום: דובר צה"ל)
מערכת כיפת ברזל, אתמול | צילום: דובר צה"ל

00:32: הסתיים דיון הקבינט המדיני-ביטחוני.

00:22: משרד החוץ האמריקני הוציא הודעה ולפיה הוא מגבה את ישראל, ומדגיש: "זכותה של ישראל להגן על עצמה. מפצירים בכל הצדדים להימנע מהסלמה נוספת".

23:41: חאלד אל-בטש, ממנהיגי הג'יהאד האיסלאמי: "יש לנו דרישות, כולל שחרורו של המפקד בסאם א-סעדי, שנעצר במחנה ג'נין. אם הן יתממשו, הסבב הזה יסתיים".

23:35: ראש אגף המבצעים, האלוף עודד בסיוק: "פגענו בשרשרת הפיקוד של הג'יהאד האיסלאמי, ובראשם – ח'אלד מנסור. זהו חיסול חשוב מאוד שלפי כל הנתונים שבידי פגענו בו, והוא חוסל יחד עם נוספים. כל הצמרת הביטחונית של צמרת הג"אפ חוסלה". בסיוק הוסיף: "אנחנו פועלים גם בעזה, ביו"ש וייתכן שגם במקומות נוספים. לא נעצור עד שהג'יהאד האיסלאמי יפסיק לאיים עלינו".

22:28: ראש מערך ההסברה הלאומי פרסם הודעה מיוחדת כדי להדגיש את חוסר המעורבות של ישראל בהרג הילדים בג'באליא: "בניגוד לפרסומים הפלסטינים לגבי האירוע בג'באליא, יש להבהיר – יש בידינו סרטונים המוכיחים מעל לכל ספק שלא מדובר בתקיפה ישראלית. כוחות הביטחון הישראלים לא תקפו בג'באליא בשעות האחרונות. הוכח באופן חד-משמעי כי מדובר בשיגור כושל של רקטה ששוגרה על ידי הג'יהאד האיסלאמי".

_OBJ

עוד ציין ראש מערך ההסברה כי "עם פרסום הידיעות בתקשורת הפלסטינית והבין-לאומית, התקיים תחקור כולל שהעלה באופן חד-משמעי כי אין מדובר בתקיפה ישראלית אלא בשיגור רקטה מהרצועה, שנפלה בלב ג'באליא. כל ירי של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הוא פשע מלחמה כפול. הוא יורה על אזרחים, ומשתמש בתושבי עזה כבמגנים אנושיים. האירוע הזה הוא דוגמה לפגיעה של הג'יהאד האיסלאמי בתושבי הרצועה. ישראל מצרה על כל פגיעה בחפים מפשע".

מרכזי החוסן בדרום זמינים לציבור בהתאם למצב הביטחוני:

שדות נגב: 08-9941091
אופקים ונתיבות: 055-3063864
אשקלון: *2452
אשכול: 08-9965264
שדרות: 08-6611150