לקראת ביקור ביידן: בארה"ב חוששים כי האיראנים עשויים לחולל פרובוקציה באמצעות מיליציות שכפופות להם בסוריה, בעיראק ובמפרץ – כדי לשבש את האווירה החגיגית של הביקור בישראל, ברשות הפלסטינית ובסעודיה. באיראן לא מסתירים את התנגדותם לכנס בסעודיה, שבו ייפגש ביידן עם 9 ראשי מדינות ערביות ובהן מצרים, ירדן, עיראק והמפרץ, וכמובן לנורמליזציה עם ישראל.

אל מול המסע של ביידן, ייפגשו ב-19 ביולי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא איראן אברהים ראיסי, ונשיא טורקיה ארדואן - שצפוי לדבר בעיקר על כוונתו להיכנס לשטח נוסף בצפון סוריה. לפי האמריקנים, על רקע הכישלון של הכטב"מים הרוסיים בשמי אוקראינה - רוסיה מתכוונת לרכוש כטב"מים מאיראן, כולל כאלה שיכולים לפעול בטווח של 500 קילומטרים ואף יותר.

במקביל לאיום שנשקף מאיראן, באירופה נשמעות קריאות לקדם את הסכם הגרעין. שרת החוץ החדשה של צרפת, קתרין קולונה, אמרה שיש רק כמה שבועות עד שחלון ההזדמנויות להחיות את הסכם הגרעין עם איראן ייסגר. בשיחה עם מחוקקים טענה שהמצב כבר אינו בר קיימא והאשימה את טהראן בשימוש בטקטיקות עיכוב וחזרה מעמדות שהוסכמו בעבר במהלך השיחות בדוחא בתחילת החודש, תוך כדי קידום תוכנית הגרעין שלה.

שעות לפני ההמראה, ביידן התייחס להצלחה המבצעית בסוריה – חיסולו של מאהר אל-עקאל, מפקד דאעש בסוריה ואחד מבכירי ארגון הטרור. בהודעה שפרסם ציין: "העם האמריקני ובעלי בריתנו יותר בטוחים היום". עוד אמר: "הצלחנו לחסל בהצלחה מהאוויר את אחד מראשי דאעש. החיסול מוציא מהתמונה טרוריסט מפתח ומפחית את היכולת של דאעש לתכנן ולבצע פעולות באזור. כמו המבצע שחיסל את מנהיג דאעש בפברואר, גם הפעם אנו שולחים מסר לכל הטרוריסטים שמאיימים על אדמתנו ועל האינטרסים שלנו מסביב לעולם. ארה"ב תמשיך להיות נחושה במאמץ לעשות איתכם צדק".

לדברי ביידן, "התקיפה הזו מייצגת את שיאה של עבודת מודיעין נחושה וקפדנית, ומעידה על האומץ והיכולת של כוחותינו. החיסול גם ממחיש שארה"ב לא חייבת אלפי חיילים במשימות קרב כדי לזהות ולחסל איומים על ארצנו. בשם העם האמריקני אני מודה לגברים ולנשים של צבא ארה"ב וקהילת המודיעין שלנו על שירותם, מסירותם, המקצועיות שלהם ועבודת הצוות שהובילה לתוצאה המוצלחת".

"בימים הקרובים ייחשפו צעדים נוספים"

עוד פרסמנו אמש פרטים חדשים לגבי "הרגל המסיימת" של הביקור של ביידן במזרח התיכון - בסעודיה. גורם ישראלי בכיר אמר כי "השינוי במזרח התיכון יכול להתקיים רק אם תהיה נורמליזציה עם כל המדינות הידידותיות כולל סעודיה".

"אני מבקש מכם להמתין לפני שנוכל לחשוף עוד דברים בימים הקרובים", הדגיש. "זו מערכת יחסים עדינה ושברירית. הצעדים שננקטים עכשיו הם ההתחלה ופתיחת התהליך לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה. אנחנו רוצים לברך את הממשל האמריקני על נסיעתו של ביידן לסעודיה". בימים הקרובים צפויים להיחשף צעדים נוספים, שעליהם יכריז הנשיא ביידן בעצמו עם הגעתו לסעודיה.

מבצע אבטחת הנשיא ביידן

השב"כ, המשטרה, צה"ל, השירות החשאי האמריקני – ואפילו יחידת "אריות הים" של צבא ארה"ב: כל אלה משתתפים במבצע העצום של אבטחת ביקור ביידן בישראל. עם לימוזינות משוריינות, ומטוסים שחגים מעל – הביקור של הנשיא האמריקני יכלול מעגלי אבטחה רבים. מלבד אלה, המקומות שבהם יבקר נערכו באופן חסר תקדים להגעתו. לדוגמה, באצטדיון טדי נבנה מחדש תא הצפייה שבו יישב ביידן - הותקנו בו זכוכית משוריינת  ומכשיר לגילוי ונטרול רחפנים.

במבצע האבטחה ישתתפו: 16 אלף שוטרים, מאות אנשי שב"כ, 60 כלי רכב בשיירה מאובטחת, 2 מסוקי "מארין 1", 6 מסוקים עם לוחמי "אריות הים", צוותי "התערבות מהירה" של הימ"מ והשב"כ, אמצעים מיוחדים נגד רחפנים ומטענים ורובוטים לסריקה.

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, ירון אברהם, יונה לייבזון, עמית ולדמן וגל חן.