שלושה ימים לתוך מבצע עלות השחר תקף הבוקר (ראשון) חמאס את התקיפות הישראליות בשטח רצועת עזה. "לא נאפשר את המשך המצב כמו שהוא", הבהיר דובר חמאס פאוזי ברהום. עם זאת, בהודעת ארגון הטרור לא איימו בצירוף חמאס למערכה. "התוקפנות המתרחשת בעזה מעמידה את העולם כולו מול התוקפנות הישראלית המתמשכת נגד עמנו הפלסטיני", הוסיף דובר חמאס.

סיקור נרחב של מבצע "עלות השחר" ב-N12:

בשלושת הימים האחרונים לא התערב חמאס בנעשה בלחימה מול צה"ל, שבמהלכה הותקפו יותר מ-140 מטרות של הג'יהאד האיסלאמי. "המשך השתיקה האזורית והבין-לאומית, חוסר המעש בפשעי הכיבוש, תוך אי העמדה לדין את העבריינים מייצגים חרפה", מסר דובר חמאס. "אנו קוראים לפעולה דחופה להפסקת התוקפנות הישראלית בעזה. את כל הפשעים וההפרות של האויב הציוני נגד עמנו והמקומות הקדושים", הוסיף.

עד עתה התרכזו בחמאס בעיקר במאמצים להגיע להפסקת אש בין ישראל לג'יהאד האיסלאמי, ולא הגיבו ישירות לנעשה במהלך הקרבות. "מתנהלים מגעים אינטנסיביים דרך מתווכים להשגת רגיעה", אמר אתמול דובר חמאס. אמש דיווחו בארגון הטרור כי במקביל לתחילת המבצע, בוצעה מתקפת סייבר נגד האתר הרשמי של חמאס. במקביל דווח על מתקפת סייבר נגד אתר הג'יהאד האיסלאמי.

סרטון שפרסם צה"ל לתושבי רצועת עזה (צילום: רויטרס)
דובר חמאס ברצועת עזה, לאחר אחד המבצעים הקודמים ברצועה | צילום: רויטרס

גם היום מסר חאזם קאסם מדוברות ארגון הטרור כי מתנהלים מגעים להפסקת אש בתיווך מצרים. "הפלגים תמיד נענו בחיוב להצעות שלה", הוסיף. "כשישראל תפסיק את התוקפנות שלה, אפשר יהיה לדבר על הפסקת אש".

ביום שישי, שעות בודדות לאחר פתיחת המבצע בעזה, אמר אסמעיל הנייה כי "מתאבלים על מותם של המנהיג אל-ג'עברי והשהידים האחרים. כל האפשרויות פתוחות". בארגון הטרור מסרו כי "ההתנגדות, על כל הזרועות והפלגים הצבאיים שלה, מאוחדת בקרב הזה ותאמר את דברה במלוא העוצמה. ישראל היא שהתחילה את התקיפה והיא תשלם את המחיר". עם זאת, בחמאס לא השתתפו עד עתה בשיגורים לעבר ישראל או בקרבות מול כוחות צה"ל.