כוננות שיא במערכת הביטחון לקראת חגי תשרי ובעקבות גל הפיגועים האחרון - כך דיווחנו ב"מהדורה המרכזית". בימים האחרונים הטרור לא פוסק, כאשר גם הלילה (בין חמישי לשישי) בוצע ירי לעבר בתים ביישוב ברכה שבשומרון. אחד הכדורים פגע בחלון בית, נגרם נזק אבל לא היו נפגעים. הירי הלילה מצטרף לפיגוע שאירע אמש בסמוך למודיעין ולאירועי ירי נוספים בימים האחרונים, בעיקר ביהודה ושומרון. 

גל הפיגועים והכוננות - סיקור N12

במערכת הביטחון חוששים מעימותים בהר הבית שעלולים לגלוש למקומות נוספים, ובנוסף מדברים על עשרות התרעות לפיגועים. רוב ההתרעות עוסקות ב"מפגע הבודד" שעליו אין מידע מוקדם. בשל ההתרעות, ממוצאי השבת המשטרה תיכנס לכוננות שיא בכל רחבי הארץ.

במקביל, בירושלים אלפי שוטרים כבר פרוסים כדי למנוע את הפיגוע הבא. שער שכם שלא רחוק ממסגדי הר הבית, הוא אחד המקומות עם פוטנציאל גדול לעימותים, בעיקר בגלל החיכוך עם המספר הרב של המבקרים היהודים שצפוי בימי החג. החשש במערכת הביטחון שעימותים כאלה יגלשו לשטחים או לערים המעורבות בישראל.

במערכת הביטחון מבינים שהסלמה רצינית בשטחים מקרינה גם אל תוך הערים בפנים ישראל, והבעיה נעוצה בעיקר בעובדה שרוב ההתרעות מדברות על המפגע הבודד, שלא ניתן להשיג לגביו מידע מוקדם ובכך לסכל את כוונותיו.

חלון בית ביישוב הר ברכה בשומרון שנפגע מירי (צילום: לפי סעיף 27 א')
חלון בית ביישוב הר ברכה בשומרון שנפגע מירי, הלילה | צילום: לפי סעיף 27 א'

החל ממוצאי השבת, כאמור, המשטרה תפעל בכוננות הכי גבוהה, כפי שאמר מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, וזאת באמצעות אלפי שוטרים במרכזי הערים. לצד זה המשטרה פונה לאזרחים להגביר את הערנות, צעד שמהווה מכפיל כוח במאבק במפגעים, ובכל מקרה, המשטרה מדגישה בפני האזרחים: "בשום פנים לא לשנות אף תוכנית שהוכנה לחג".

כחלק מהכוננות לחגים, התקופה בשנה שבה כל העיניים נשואות לעיר הבירה, התלווינו לכוחות בשטח שנערכו לתגבר את האבטחה בעיר העתיקה. עשרות אלפי מבקרים כבר מגיעים לכותל המערבי לתפילות ולסליחות, והמתיחות הביטחונית מאיימת להפר את שמחת החג.  

רס"ר חלי דרס, סיירת ביחידת הסיור של מרחב דוד במחוז ירושלים, הסבירה: "הבעיה זה המפגע הבודד שעליו אין התרעות. בן אדם קם, מבצע מה שהוא רוצה לבצע, ופה אנחנו ערניים. אנחנו גם מכירים פה את התושבים".

לדברי רס"ר דרס, יש תחושה של עלייה במתיחות, וכמובן גם בדריכות. "בחגים את מרגישה, את גם יותר דרוכה כי באים הרבה, הרבה מתפללים, הרבה מטיילים, במיוחד אחרי תקופת הקורונה, כולם באו כבר, אם זה תיירים, אם זה מתפללים שיצאו ומרשים לעצמם, אז את יותר בכוננות. את גם דרוכה, את לא מרשה לעצמך להיות שאננה כי את יודעת שיש לך חיים של מישהו אחר שאת צריכה לשמור עליהם".

ניצב משנה אבי כהן, המפקד החדש של מרחב דוד, הוסיף: "אנחנו לוקחים בחשבון את כל האופציות, וגם האופציה של פח"ע נמצאת על השולחן. אנחנו נערכים אליה ביחד עם שוטרי מחוז ירושלים, שוטרי מג"ב". ניצב משנה כהן התייחס גם למתיחות סביב הר הבית: "הר הבית בכלל מהווה אתגר. מבחינת המגמות אני לא רואה שינוי של מגמה בכמות העולים. בסופו של דבר, כמו שאנשים רוצים להגיע לכותל, אנשים רוצים להגיע להר הבית, רוצים להגיע לכנסיית הקבר. מבחינתי הכול כמקשה אחת, אנחנו נערכים לכול".

כוננות שוטרים בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אלפי שוטרים ייפרסו בבירה. שוטרים בעיר העתיקה בירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדברי נצ"מ כהן, מניעת זריקות האבנים על אוטובוסים זה אחד הדברים ששם עליו דגש מפקד המחוז. "מפקד המחוז שם את זה כאחד הדברים היותר משמעותיים, על שמירה על ביטחון הציבור בכל צירי התנועה, כולל אוטובוסים שמגיעים לכיוון הכותל". ובכל זאת, בירושלים עדיין לא שוכחים את פיגוע הירי הקטלני שבו נפצעו שמונה אזרחים. העיר העתיקה כולה נכנסה למצור במהלך מרדף לילי עד שלבסוף המחבל הסגיר את עצמו.

"יש לך פה הפרות סדר, כל השטח יכול... מאפס עד מאה. זה מרדפים, את סוגרת את כל העיר העתיקה, וזה... כן, זה גם באסה לסוחרים, אני אגיד לך את האמת, שאת סוגרת להם את העסקים, סוגרת להם את היציאה מכל העיר העתיקה, הוסיפה רס"ר דרס. "יש הרבה מקרים שקרו. זה לא המקרה היחידי וגם אני מאמינה שגם זה לא יהיה המקרה האחרון".

על האתגר של ירושלים בימי החגים, שכולל בין השאר מפגש המוני בין מתפללים מכל הדתות, אמר רפ"ק בועז שרף, מפקד הכותל במרחב דוד: "מקווים שיבואו הרבה קהל ושכל בית ישראל וכל מי שמעוניין יבוא לבקר בכותל. אנחנו נערכים לזה גם במובנים של ויסות קהל, בשביל לא להגיע למצבים של דוחק, של עומס. זה אומר גם מבחינת הכוונה של קהל שיידרש גם לפעמים בשיאים של ההיערכויות לסבלנות".

בהמשך לדריכות בבירה, גם בשומרון נמצאים בכוננות שיא, ובצבא הודיעו על תגבור כוחות שם. בין השאר צה"ל יתגבר את אזור צפון השומרון בגדוד של גולני כדי לסייע לכוחות שכבר פועלים שם. במקביל, בצה"ל מסתכלים על מה שעושה הרשות הפלסטינית בשכם ובסה"כ מעריכים שיש הפגנת נוכחות ונחישות מצד הרשות. ובכל זאת, ישראל העבירה לרשות הפלסטינית רשימת מבוקשים, במן מבחן, ואם זו לא תעצור אותם, ישראל תיכנס ותעצור אותם.