יומיים אחרי תום מבצע "עלות השחר", בכירים בצה"ל חושפים פרטים חדשים מאחורי הקלעים של ימי הלחימה. בין היתר הם תיארו את הטכנולוגיה והמודיעין שאפשרו פגיעה ממוקדת במפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בצפון תייסיר אל-ג'עברי מבלי לפגוע בבלתי מעורבים, וגם שמזל"ט של הג'יהאד נשלח לאסדת תמר המרוחקת 19 ק"מ מחופי עזה - וסוכל.

לקריאה נוספת ב-N12:

לפי הבכירים, אל-ג'עברי, שחיסולו היה מכת הפתיחה של המבצע, שהה בדירת מסתור בעזה בבניין בקומה 6. האתגר היה שביתר הקומות שהו בלתי מעורבים, ובצה"ל רצו למנוע פגיעה בהם. לכן, הוחלט על שימוש בחימוש מיוחד - בפצצה גולשת שיכולה לפגוע בדיוק של פחות ממטר.

מבצע "עלות השחר" (צילום: דובר צה"ל)
טנק יורה במבצע "עלות השחר" | צילום: דובר צה"ל
מבצע "עלות השחר" (צילום: דובר צה"ל)
מבצע "עלות השחר" | צילום: דובר צה"ל

גם השימוש בפצצה עצמה נעשה במלאכת מחשבת, אומרים הבכירים בצה"ל. בחיל האוויר הצליחו לשלח אותה כך שתחדור את הקיר של הדירה בקומה 7, ובאלכסון תחדור גם את רצפת הדירה, כל זה מבלי להתפוצץ - עד שתגיע לדירה בקומה 6, ורק שם יופעל המרעום (מנגנון הנפץ). ואכן השיטה נחלה הצלחה - והפצצה חיסלה את אל-ג'עברי.

עוד הדגישו הבכירים שעל מנת לחסל באופן הזה, נדרש מודיעין מדויק ביותר - לדעת מי נמצא בכל קומה, ולהבין שבקומה 6 בדירה מסוימת שוהה אל-ג'עברי. אבל לא רק זה, בצה"ל נדרשו גם להבין באמצעות תוכניות הבניין את עובי הקירות והתקרות כדי שתוכנית הפיצוץ תופעל ברגע הנכון. 

מבצע "עלות השחר" (צילום: דובר צה"ל)
מבצע "עלות השחר" | צילום: דובר צה"ל

לפי הבכירים, בחיסול של ח'אלד מנסור, מפקד מרחב הדרום של הג'יהאד ברצועה, הייתה מורכבות אחרת. מנסור גר בבית צפוף במחנה הפליטים רפיח, לא רחוק מגינת משחקים עם ילדים. לכן, דחו את התקיפה כמה פעמים עד שהילדים התרחקו. הבניין שבו שהה היה בן 3 קומות, ושיגרו פצצה שקודם הרסה את הקומה הראשונה, לאחר מכן את השנייה ואז את השלישית, כדי שלא ייפגעו בלתי מעורבים.

לגבי חיסולו של סגן מפקד מערך הנ"ט של הג'יהאד האיסלאמי, עבדאללה קדום, בצה"ל בדקו כיצד נפגעה הפלסטינית בת ה-5, כך לפי הבכירים בצה"ל. קדום נסע באופנוע, וכעת נבדק אם רכב נוסף, שבתחילה לא נראה בתצפיות, נכנס למרחב ההפצצה ואולי הילדה הייתה בו.

מל"ט של הג'יהאד נשלח לאסדת תמר - והושמד

בשלב מסוים במהלך המבצע, הבכירים חשפו שבצה"ל זיהו שהג'יהאד ניסה לשלוח מל"ט לאסדת תמר שנמצאת רק 19 ק"מ מחופי עזה. הניסיון הזה סוכל, וגם המתחם שבו מייצרים מל"טים ושמשם ככל הנראה שוגר המל"ט – הופצץ.

אסדת קידוח תמר, ארכיון (צילום: פלאש 90  משה שי, חדשות)
צילום: פלאש 90 משה שי, חדשות

ההחלטה לצאת למבצע - מאחורי הקלעים

המעצר שהביא להסלמה התבצע בג'נין בלילה של יום שני שעבר. הבכירים מספרים שבעקבות המעצר מבינים בצבא שהג'יהאד רוצה לנקום - ומתחיל לתכנן פיגוע בעזה. בשלישי בבוקר התקיימה שיחה בין בכירים בפיקוד הדרום ובין השב"כ, והם הבינו שזו התרעה רצינית ושיש הכנות של הג'יהאד לצאת לפיגוע. שם גם התחילו לגלגל את התוכנית שאם יצטרכו לסכל את הפיגוע, צריך להיות מוכנים ליציאה למבצע.

מבצע "עלות השחר" (צילום: דובר צה"ל)
מבצע "עלות השחר" | צילום: דובר צה"ל

בשלב הזה ניתנה ההנחיה לתושבי העוטף להתרחק מהגדר כדי למנוע מטרות מהג'יהאד שתכנן שיגור טיל נ"ט על אוטובוס. ביום רביעי בבוקר התחילו להתקבל אינדיקציות מהמצרים שהחמאס לא "יספק את הסחורה", ולא לוחץ מספיק לעצור את הפיגוע, כך לפי הבכירים בצה"ל. בפיקוד הדרום ובחיל האוויר העלו מזל"טים תוקפים וכוחות מיוחדים ש"יצודו" את חוליות הנ"ט אם יעלו לשגר טיל.

הבכירים מספרים כי בחמישי בערב הרמטכ"ל אביב כוכבי הגיע לפיקוד הדרום וגם לפגישה עם ראשי הרשויות. הפגישה הופסקה באמצע בגלל מידע מודיעיני רגיש. הייתה התלבטות אם לפתוח את המבצע באותו רגע, אבל אז הגיע מידע משנה כיוון, והחליטו לחכות.

מבצע "עלות השחר" (צילום: דובר צה"ל)
מבצע "עלות השחר" | צילום: דובר צה"ל

עוד מוסיפים הבכירים בצה"ל שבשישי בבוקר הובן כי חייבים לסכל את הפיגוע כי הוא תכף יוצא לפועל. באותה מכת פתיחה, בצה"ל רצו לשלב גם פגיעה בבכירים בג'יהאד, ועבדו קשה על המודיעין כדי להבין איפה כל הבכירים. ב-13:30 נכנסו למוכנות גבוהה, ולאחר מכן התקבלה האינדיקציה המודיעינית לגבי מיקום הבכירים, וגם שכיפת ברזל השלימה את הפריסה בכל המרחבים.

חיסול בכירי הג'יהאד ברצועה (צילום: AFP/GettyImages / לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תייסיר אל-ג'עברי, חאלד מנסור. בכירי גא"פ שצה"ל חיסל במבצע "עלות השחר" | צילום: AFP/GettyImages / לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בשלב הזה התקיימה שיחת טלפון בין אלוף פיקוד הדרום, הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר – ושם התקבלה ההחלטה שהולכים על החיסול ועל סיכול הפיגוע בשעה 16:15 באישור הדרג המדיני. השיקולים האלה הם גם עניין ההבנה המודיעינית של איפה כל אחד נמצא, וגם ההבנה שעזה נכנסת ל"שנת הצוהריים" של יום שישי - כלומר יש ירידה מעט בערנות ובדריכות שלהם, ואפשר לבצע במכה אחת את כל הפעולה.

ואכן, במכת הפתיחה הופצצו דירת המסתור של אל-ג'עברי, הפעילים, חוליות הנ"ט והתצפית. הטנקיסטים שיורים על עמדות התצפית קיבלו מטרות רק בזמן אמת, הם לא ידעו מה היעדים שלהם עד הרגע האחרון. מיד משם יצאו למערכה רחבה יותר של השמדת היכולות הצבאיות של הג'יהאד, כולל תקיפת המנהרה שלא יצליחו לעשות פיגוע ממנהרה ויפתיעו אותנו.

עוד אמרו הבכירים לסיום כי מי שליבה את האש בהתחלה הייתה צמרת הג'יהאד בטהראן. הג'יהאד היה משוכנע שחמאס יצטרף אליו וטעה. ההערכה אחרי המבצע שההרתעה עלתה.