אחרי תקופה שקטה יחסית, הלהבות שוב התגברו עם סיכול הפיגוע בזכות המבצע בג'נין - וניסיון הפיגוע בצומת תפוח שעות לאחר מכן. האירועים לא מתרחשים בחלל ריק: הייתה הערכה שאחרי תום ביקור הנשיא ביידן בישראל, שהסתיים בתסכול עבור הפלסטינים, תהיה שוב עלייה באירועי הטרור. אם הם הצליחו להרגיע את הרוחות במהלך הביקור, עכשיו המתיחות שוב גואה.

המצב הנוכחי קשור כמובן לתסכול בצד הפלסטיני ולעובדה שהרשות הפלסטינית פועלת עם יכולת מוגבלת לסיכול הטרור. קשה להם להתעמת עם החמושים והמבוקשים, ועל כן הצבא עושה את הפעילויות שאנו עדים להן בתקופה האחרונה. גם הלילה המעצרים נמשכו, כאשר נתפסו שבעה מבוקשים בכמה מוקדים ביהודה ושומרון.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בתום הביקור בישראל (צילום: AP)
עלייה באיומים אחרי הביקור. ביידן ביום עזיבתו | צילום: AP

כחלק מהמתיחות, כל העת יש התרעות חדשות. הצבא מוכיח בפעולות בקסבה בשכם ומחנה הפליטים ג'נין  שאין ערי מקלט: אין ערי מסתור שבהן אפשר לשהות, ואם יש התרעה אז צה"ל מוכן לקחת סיכון ולהרוג את המבוקשים לפני שהם יוצאים לפגע.

מאחורי מבצע הימ"מ בשכם: החוליה שחוסלה עמדה לבצע פיגוע ירי בקבר יוסף

בג'נין חשבו שצה"ל לא ייכנס לשם, אבל הלוחמים נכנסו גם באור יום. גם הקסבה של שכם, שהיא מקום מורכב יותר לפעול בו, אינה מחוץ לתחום. המבוקשים פשוט הסתתרו שם - והצבא מעביר מסר כלפי הצד השני. במערכת הביטחון אומרים כי עדיין לא מדובר בגל טרור, אך ייתכן שכפי שראינו בעבר מקרה יוביל למקרה או ייתן השראה למחבלים אחרים. 

ריכוז המאמץ הגדול הוא בסיכול טרור מעצרים שיש כל לילה (מבצע "שובר גלים). במקביל מתחוללת פעילות בקו התפר - הכוחות שנמצאים ובונים את המכשול במקביל. בכל תא שטח יש מכשול אחר: בצפון – חומה, בדרום – גדר עם אמצעים טכנולוגיים. ככל שהבנייה תתקדם יתחילו לדלל כוחות בפעילות הזו. כבר כעת רואים כי יש כניסה מופחתת של שב"חים לישראל בגלל הכוחות האלה.

כוחות צה״ל בשכם
כוחות צה"ל בשכם, אתמול בבוקר

גל המעצרים הלילי

לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו הלילה שבעה מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון כחלק ממבצע "שובר גלים". המעצרים בוצעו בין היתר בחברון ובכפרים ענתא, דורא ודיר אבו משעל. המבוקשים ואמצעי הלחימה שנתפסו הועברו להמשך חקירת כוחות הביטחון.

פעילות כוחות צה"ל הלילה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל הלילה | צילום: דובר צה"ל

מצה"ל נמסר כי "במהלך הפעילות בכפר תל אותרו והוחרמו תחמושת ואמצעי לחימה בלתי חוקיים. במהלך הפעילות התפתחה הפרת סדר אלימה בהשתתפות מספר חשודים שכללה יידוי אבנים. הכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות". עוד הדגישו כי "אין נפגעים לכוחותינו".

פעילות כוחות צה"ל הלילה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל, הלילה | צילום: דובר צה"ל

המבצע בשכם שמנע פיגוע

מבצע המעצרים של כוחות הביטחון בשכם אתמול בבוקר הפך עד מהרה לקרב יריות. הפעילות התמקדה במעצר חמושים שכבר היו אחראים לסדרה של פיגועי ירי לעבר כוחות הביטחון - ונערכו לירות על קבר יוסף בשכם. גורמי ביטחון אמרו כי חיסול החמושים נועד למנוע מהקסבה להפוך לערי מקלט עבור מבוקשים.

לוחמי הימ"מ נכנסו למקום בכלי רכב מסוערבים, ומיד לאחר מכן נפתחה לעברם אש מדירת מסתור בלב הקסבה של שכם. לפי השב"כ נכחו במקום 4 מבוקשים - כולם ביצעו פיגועי ירי לאחרונה, גם בקבר יוסף, ותכננו נוספים. מקורות פלסטיניים סיפרו כי המחוסלים קיבלו תקציב מהג'יהאד האסלאמי.

היעד המרכזי למעצר, כך על-פי הפלסטינים, היה איברהים נאבלסי, ממנהיגי המבוקשים בשכם מגדודי חללי אל-אקצא. לפני ארבעה חודשים הוא ניצל ממוות בהיתקלות עם כוח צה"ל בשכם באור יום. כשנסע עם חבריו ברכב - כולם חוץ ממנו חוסלו. גם הפעם הוא נמלט מהבית וניצל ברגע האחרון. לאחר מכן נצפה נאבלסי משתתף בהלוויית חבריו ברחובות שכם. 

המבוקש שנמלט משתתף בהלוויה בשכם
המבוקש שנמלט משתתף בהלוויה בשכם, אתמול

שעות לאחר מכן סוכל ניסיון פיגוע: מחבל ניסה לדקור חיילת בצומת תפוח שבשומרון. לוחם צה"ל, ששם לב למחבל שמתקרב עם הסכין לחיילת, ביצע נוהל מעצר חשוד שכלל ירי לאוויר. המחבל נכנע, נשכב על הרצפה, נעצר והועבר להמשך חקירת כוחות הביטחון. פיגוע נוסף סוכל בעיר העתיקה בירושלים לפני שלושה ימים.

ניסיון פיגוע בצומת תפוח (צילום: נועם רוזנפלד, TPS)
זירת ניסיון הפיגוע בצומת תפוח, אמש | צילום: נועם רוזנפלד, TPS