למרות המילים החמות וחילופי הדברים האישיים בין ראש הממשלה לפיד ואנשיו לבין הנשיא האמריקני ג'ו ביידן במהלך ביקורו בישראל, במערכת הביטחון מתוסכלים מהסירוב של האמריקנים להקשיח עמדות מול איראן - כך פרסמנו אמש (חמישי) ב"מהדורה המרכזית". על רקע המצב הנפיץ, בישראל ביקשו מהאמריקנים להציג אופציית תקיפה אמיתית ובמקביל, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי הנחה לאחרונה את צה"ל להאיץ את ההכנות לתקיפה ואת הכשירות לביצוע התוכנית המלאה, תוך שקבע דד-ליין למוכנות מלאה לפעולה.

ביקור ביידן בישראל - סיקור שוטף ב-N12:

בכירים במערכת הביטחון אמרו כי "לא הצלחנו לשכנע את האמריקנים להקשיח עמדות מול אירן ולהגביר את הלחץ על טהרן, צריך להשלים את האופציה הצבאית". הדברים מגיעים מאחר שביידן לא סבור כעת שהפעלת לחץ תגרום לאיראן לחזור לשולחן המו"מ.

בצל ביקור ביידן, במערכת הביטחון מזהים בימים האחרונים כי גורמים איראניים נערכים לאפשרות של פרובקציה איראנית נגד ישראל ושומרים על כוננות גבוהה. בתוך כך, ביום שלישי דיווחנו כי בארה"ב חוששים כי האיראנים עשויים לחולל פרובוקציה באמצעות מיליציות שכפופות להם בסוריה, בעיראק ובמפרץ - כדי לשבש את האווירה החגיגית של הביקור בישראל, ברשות הפלסטינית ובסעודיה.

באיראן לא מסתירים את התנגדותם לכנס בסעודיה, שבו ייפגש ביידן עם 9 ראשי מדינות ערביות ובהן מצרים, ירדן, עיראק והמפרץ, וכמובן לנורמליזציה עם ישראל. אל מול המסע של ביידן, ייפגשו ב-19 ביולי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא איראן אברהים ראיסי, ונשיא טורקיה ארדואן - שצפוי לדבר בעיקר על כוונתו להיכנס לשטח נוסף בצפון סוריה.

לפי האמריקנים, על רקע הכישלון של הכטב"מים הרוסיים בשמי אוקראינה - רוסיה מתכוונת לרכוש כטב"מים מאיראן, כולל כאלה שיכולים לפעול בטווח של 500 קילומטרים ואף יותר. במקביל לאיום שנשקף מאיראן, באירופה נשמעות קריאות לקדם את הסכם הגרעין. שרת החוץ החדשה של צרפת, קתרין קולונה, אמרה שיש רק כמה שבועות עד שחלון ההזדמנויות להחיות את הסכם הגרעין עם איראן ייסגר.