אינטרס משותף: חודשיים אחרי ניסיון המעצר הישראלי – הרשות היא זו שסגרה את המעגל, וסופגת כעת את האש. מוסעב אשתייה, פעיל החמאס שנעצר הלילה (בין שני לשלישי), היה היעד לפעילות הימ"מ בקסבה של שכם לפני כחודשיים – אך הצליח לחמוק ממעצר ולא נפגע בתקרית שבה נהרגו שני פעילי טרור.

כפי שדיווחנו לראשונה לפני כחודש וחצי, אשתייה לקח חלק ב"ישיבת הטרור" יחד עם 9 פעילים נוספים מחמאס ומהגי'האד האסלאמי בשעה שכוחות הימ"מ פעלו בקסבה. בשלב מסוים הבחינו פעילי הטרור, שאשתייה הוגדר כמסוכן ביותר מהם והיעד המרכזי, שהכוחות מתחילים לפשוט על ביתם. 8 מהם הצליחו להימלט מהמקום, והשניים שנותרו במבנה נהרגו לאחר קרב יריות שארך כשלוש שעות.

עימותים בשכם (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
העימותים בשכם | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

אשתייה, שנעצר הלילה על ידי הרשות הפלסטינית, הוא איש הזרוע הצבאית של חמאס, תושב הכפר סאלם שבאזור שכם. קרובי משפחתו מזוהים עם הפת"ח, והוא עצמו מחובר לקבוצה של אנשי פת"ח במקור שגויסו לחמאס ובעיקר לג'יהאד האסלאמי ולכן מהווים איום על הרשות. כל זאת בעזרת מימון של חיזבאללה ואיראן, במטרה להרחיב את פעילות הטרור בג'נין גם דרומה לכיוון שכם.

אשתייה לקח חלק מרכזי באותה הפעילות, שבמרכזה גיוס של פעילים באמצעות כסף. המוקד שלה מתרחש בעיר העתיקה של שכם, "כאב הראש" החדש של הרשות. אשתייה היה מקורב בין היתר גם לאיבראהים א-נאבולסי, איש גדודי חללי אל-אקצא שחוסל לפני כחודש. לפי אחת הגרסאות, שלא אומתה בצורה מלאה, משפחתו של אשתייה הייתה זו שהסגירה אותו לידי הרשות בשל החשש שאחרת ישראל תחסל אותו.

אשתייה וא-נאבולסי
האחד נעצר הלילה, השני חוסל לפני כחודש. אשתייה וא-נאבולסי

פעילי הפת"ח נגד ההנהגה: "שכפ"ץ של ישראל"

המעצר הגיע על רקע מסרים שהעבירה ישראל לרשות הפלסטינים, ולפיהם היא דורשת ממנה להגביר את האפקטיביות של הפעילות נגד הטרור. למעשה, בצה"ל הודיעו לרשות שישראל נמצאת רגע לפני הרחבת מבצע המעצרים לכדי כניסה נרחבת ואגרסיבית שתשפיע על הכלכלה הפלסטינית. מעצרו של אשתייה הוא חלק ממה שישראל מצפה לראות מהרשות: תפיסה של מבוקשים, החרמת אמצעי לחימה וחיזוק המשילות במטרה להנמיך את רף הטרור. "אם אתם לא תעשו את זה – אנחנו נעשה את זה", הזהירו הגורמים הישראלים לאחר שורת הפיגועים וניסיונות הפיגוע האחרונים.

מעצרו של אשתייה הלילה מהווה גם אינטרס של הרשות, שכן הפעילות של חמאס מאיימת על שלטון הפת"ח והיציבות באזור. בשל האינטרס המשותף, הנהגת הרשות נתפסת על ידי השטח ככזו שמשמשת "שכפ"ץ של ישראל". "בני לא מבוקש של כוחות הביטחון הפלסטיני, הוא מבוקש של כוחות הביטחון הישראלי", אמר אביו של אשתייה. "הופתענו שכוחות הביטחון הפלסטיני הפתיעו אותו ואחר כך עצרו אותו".

מאז המעצר הפכה שכם למעין זירת קרב אחת גדולה, עם ירי בלתי פוסק ומהומות אלימות. מי שמובילים את המחאה אלה דווקא אנשי הפת"ח, שמוחים על שיתוף הפעולה הישראלי-פלסטיני. במסגרת המהומות האלימות שהתפתחו ירו פלסטינים חמושים לעבר מבני הממשל של הרשות בג'נין, ומאות מתפרעים התעמתו עם אנשי המנגנונים של הרשות הפלסטינית בשכם בקריאה לשחרורו של אשתייה. אחד המתפרעים נהרג בעימותים וכמה נפצעו. כמו כן, שביתה כללית הוכרזה בשכם.