פעילות חריגה – ומתיחות ביטחונית: בסאם א-סעדי נעצר הלילה (בין שני לשלישי) בביתו שבמחנה הפליטים ג'נין, יחד עם מבוקש נוסף שנכלא בעבר בישראל בגין עבירות טרור והיה אחד מהסייענים המקורבים ביותר אליו. א-סעדי, בן 61, היה לא פחות מ-7 פעמים בכלא הישראלי בעקבות פעילות טרור ענפה לאורך השנים הוא שימש כראש ארגון הטרור בשומרון ופעל ביתר שאת לשיקום היכולות שלו, בעיקר באזור ג'נין ונחשב לסמכות העליונה של התנועה באזור יהודה ושומרון. ראש הממשלה יאיר לפיד יקיים הבוקר הערכת מצב בשיתוף צמרת מערכת הביטחון.

סיקור שוטף ב-N12

בתקופה האחרונה הוא התנהל כמו מבוקש: עבר מדירת מסתור אחת לשנייה, נעזר בסייענים - כל זאת במקביל לתכנון פיגועים ורכישת אמצעי לחימה. בפעילות נהרג מחבל חמוש שירה לעבר כוחות הביטחון.

המעצר התבצע בשעות מוקדמות יחסית של הלילה, סמוך לשעה חצות. הסיבה לכך היא מודיעין איכותי שהתקבל בשב"כ מפי סייענים שדיווחו כי הוא חזר לביתו לביקור קצר, כדי לראות את המשפחה או כדי להתקלח. לכן התקבלה ההחלטה המהירה להיכנס אל מחנה הפליטים למרות השעה החריגה. במערכת הביטחון זיהו את חלון ההזדמנויות, בשל ההבנה שהביקור הזה בביתו יכול להיות קצר.

הכוחות המיוחדים כללו מסתערבים של מג"ב ולוחמי צה"ל מסיירת נח"ל. הם נכנסו לבצע את המעצר ונתקלו במהרה בירי חמושים שניסו למנוע את המעצר. הכוח פגע באחד המחבלים ובמקביל כיתר את בית המבוקש תוך ביצוע נוהל "סיר לחץ" שמופעל כאשר יעד מתבצר במבנה. בסופו של דבר הצליחו הכוחות לשלוף אותו מהבית ויחד עמו נתפסו אקדח, מטעני חבלה, תחמושת וכן סכום גדול של כסף מזומן. ההערכה היא שהוא תכנן להוציא לפועל פיגועים בטווח הזמן המיידי.

א-סעדי נעצר בחיים והוא נלקח לחקירת שב"כ. המעצר, שחלקו תועד במצלמות אבטחה שפרסמו כלי תקשורת פלסטיניים, הביא להעלאת הכוננות במסגרת היערכות לאפשרות תגובה של הג'יהאד האסלאמי שיכולה להיות בדמות ירי נ"ט או צליפה. ישנה היערכות גם לירי רקטי.

בסאם א-סעדי, בכיר בג'יהאד האיסלאמי בחדר חקירות
אחרי המעצר: בסאם א-סעדי בחדר החקירות
בסאם א-סעדי, בכיר בג'יהאד האיסלאמי במעצר
בסאם א-סעדי, בכיר בג'יהאד האיסלאמי במעצר

הסיבה להעלאת הכוננות היא איום תגובה בג'יהאד למעצר הזה. מדובר בארגון שהוא פחות מרוסן ו"ממושמע" מחמאס ולכן הוחלט שלא לקחת סיכון ולחסום צירים בדרום ולעצור את תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות. במקביל ישנה היערכות גם לתגובה לירי מכל סוג שהוא ומוכנות לתקיפה ולמענה רחב הרבה יותר אם המצב הביטחוני יסלים לכדי כמה ימים של לחימה שמסגרתו יותקפו מטרות של הג'יהאד האסלאמי. יחד עם זאת, עצם העובדה שהוא נעצר בחיים ולא חוסל בפעילות יכולה להביא לתגובה רפה יחסית מהצד הפלסטיני.

בישראל הוחלט שלא לקחת סיכון ובמסגרת היערכות להסלמה אפשרית הועלתה הכוננות לרמה הגבוהה ביותר מאז מבצע "שומר החומות" בשנה שעברה, אז נורו לעבר ישראל יותר מ-4,300 רקטות ופצצות מרגמה תוך 11 ימים.

הכבישים שנחסמו:

  • כביש מספר 4 - מצומת זיקים עד כביש הגישה למעבר ארז
  • כביש מספר 34 - מצומת יד מרדכי ועד צומת ניר עם
  • כביש מספר 232 - מניר עם ועד לכרם שלום
  • כל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232

בנוסף נחסמה הכניסה לגבעת קובי (אנדרטת הארבעה) בשדרות, לאנדרטת החץ השחור, לגבעת הפעמונים על שם אסף סיבוני ז"ל, לגבעת נזמית ולגבעת הפרש הבודד. גם חוף זיקים נסגר למבקרים. כל תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות נעצרה ומעבר ארז נסגר לתנועת פועלים. הפעילות בקייטנות באזור עוטף עזה נמשכת תוך הנחייה להישאר סמוך למרחבים מוגנים.

איתמר רביבו, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, אמר ב"חדשות הבוקר": "כרגע אנחנו שומרים על שגרה. במקומות שיש צורך להיערכות מסוימת אנחנו מעבירים את המסר שכך צריך להתנהל. המסר של הצבא הוא שיש התראה חריגה, שונה ממה שהכרנו בשנה האחרונה מאז שומר החומות, ובעקבות אותה התראה נערכה הערכת מצב שלפיה נחסמו הצירים".

באשקלון החליט ראש העירייה תומר גלאם על תגבור והסטת כלל עובדי הביטחון והחירום ברשות לפעילות שטח כולל שיטור עירוני ופיקוח עירוני. הכוחות יסיירו בעיקר סמוך לפעילות קייטנות ובאזורים מרכזיים ברחבי העיר."אנו מבקשים מהתושבים לשמור על עירנות גבוהה ולדווח באופן מיידי למוקדי החירום על כל חשד או אירוע חריג", נמסר.

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן: "אנו מחזקים את צה''ל ומברכים על כל מעצר וחיסול של מחבל - ידע כל מי שמנסה לפגוע בנו כי דמו בראשו. זאת לא הפעם הראשונה וכנראה לא האחרונה בה אנו מתמודדים עם מציאות ביטחונית מורכבת. שדות נגב ערוכה לכל תרחיש בזכות הצוותים שלנו שמכירים את העבודה על בוריה ויודעים לתת את המענה הראוי".

"הניצחון שלנו על הטרור מתבטא בהמשך הבנייה שלנו בעוטף ישראל", הוסיף עידאן, "אני קורא מכאן ליועצת המשפטית לממשלה ולשרים: אשרו עכשיו את הקמת היישוב החדש מול רצועת עזה - זהו ניצחון הציונות על הטרור, ניצחון האור על החושך והוא חשוב כעת יותר מתמיד''.